Jump to content
IGNORED

Bastensko cvece i zacinsko bilje


Caligula

Recommended Posts

ok ček bre ček. čovek ima bhut jolokia papriku? ima carolina reaper? jel postigao da budu pravo ljute?

kazu da bhut jolokia, koja se masovno prodaje, nije "pravo" ljuta kao u opisu.

meni se opis pimento papricica dopada ali nisam naleteo na njih. moracu da potrazim.

ima raznih sorti na sajtu i forumu Svet biljaka, odakle sam narucivao semena.

btw nista mi nije uspelo ali znam da sam se zeznuo oko presadjivanja - dozvolio sam da mi odu previse u visinu.

krajem zime cu pokusati ponovo ali moram smisliti kako da rešim jak vetar na terasi...

Link to comment

Ja sam moje pustao da idu u visinu pa su uglavnom uspele. Pre da te je taj vetar zeznuo.

 

Citao sam da zbog nedostatka sunca hoce da rastu vise ali da daju manje ploda.

 

Jedino mi se sa halapenjosima nesto jako cudno desilo. Taman su krenule da cvetaju i odjednom im se lisce na vrhu deformisalo i pupoljci se sasusili. Posle poduzeg perioda mrtvila jedna izbacila potpuno novu granu koja raste ko luda i puna je pupoljaka. Jedino mi je uspela jedna sto je totalno odvojena od ovih. Ta je izgledala uzas pre nekih mesec dana kad joj je nesto poklopalo lisce a danas prepuna cvetova i plodova :)

 

@ Vasilije

 

Moze adresa ovih spice and organic na pm?

Edited by katamaran
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Jedna vec obrana papricica dala gomilu novih cvetova ali mi se cini da nista nece biti od njih. Sumnjam da insekti zabusavaju u oktobru (sem komaraca <_< )

 

Probacu sa rucnom polenizacijom

 

Ne znam sta cu sa njima preko zime. Imam kombinaciju da jedan deo odnesem na stepeniste jedne zgrade sa centralnim grejanjem i puno svetla. Bilo bi super kad bi tamo prezivele do proleca.

Edited by katamaran
Link to comment
  • 2 weeks later...

Sta raditi sa papricicama po ovom budjavom vremenu?

 

Unosenje unutra uvece pa iznosenje ujutru ili da ih ostavim full napolje dok god ne ide ispod nule?

 

Imam neke silne pupoljke pa se nadam da izvucem i neki plod od toga pre definitivnog kraja sezone.

 

Al ne mogu da prezalim scotch bonnet kojem sam se nadao cele godine. Nikako da procveta i samo je rastao ko sumanut da bi pre nekih 10-15 dana konacno pustio brdo pupoljaka al po ovom vremenu to naravno nikako da procveta. Bas me zanima hocu li uspeti da odgajim i neki plod.

Edited by katamaran
Link to comment

3. How do you adjust your pH?

Before attempting to change your soil’s pH, you must know its current level. This will determine how much you need to raise or lower it, if at all. A simple soil test can be done at home or by a soil-testing laboratory. You must also know your soil’s texture, be it clay, sand, or something in between. More material is needed to change the pH level of a clay soil than for a sandy soil because the charged surfaces of clays make them more resistant to pH changes than the uncharged surfaces of sand particles.

Generally, limestone is used to raise a pH level, and sulfur is used to lower it. Limestone is relatively pure calcium carbonate, but dolomitic limestone is a mix of calcium carbonate and magnesium. Pound for pound, dolomitic limestone neutralizes more acidity than pure limestone and adds magnesium to the soil, perfect for those who garden in the East or the Pacific Northwest where this nutrient is naturally low.

Limestone and sulfur are available in powdered or pelletized form, with the latter being easier to spread uniformly and causing less of a health hazard from dust. Avoid using powdered sulfur sold as a fungicide because it is finer and more expensive than needed for acidifying soil. Neither limestone nor sulfur is soluble in water, so mix these materials thoroughly into the top 6 inches of soil when quick action is needed. Otherwise, just lay the material on top of the ground, and let it gradually work its way down.

 

 

http://www.finegardening.com/four-things-you-need-know-about-soil-ph

 

Ja se nisam previse upustao. Samo sam nakupovao silne dzakove zemlje za cvece sa pijace.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Zanimljivo :)

 

Trebalo bi operskim pevacima podeliti habanerose za sledeci klip :) Nisam sadista pa da predlazem one bas superhot cija se ljutina meri u milionima skovila. 350 hiljada je taman da bude smesno al da preteknu.

Edited by katamaran
Link to comment
  • 3 months later...

Rizici koriscenja zemlje iz saksija za sadjenje semena cilija

 

suma.jpg

Cak i prvo proklijalo seme cilija debelo podseca na ove travcice sto su porasle okolo. Siguran sam da je cili jer je u prvoj fazi iznela i semenku iz zemlje. Zao mi da cupam ovo pa ga ostavljam da raste sa papricicama :)

 

ona dva tek proklijala cirilicna slova "p" plus ova na 6 sati sto vise lici na te travke nego na cili

Edited by katamaran
Link to comment

Krećem u sadnju bosioka. Šest žardinjera ukupno. Prvih mesec dana će biti u stanu pored osunčanog prozora. Taman da prođe ovaj glupi nestabilni mart, pa da saksije izbacim na terasu u aprilu kada već bude malo izrastao. 

 

Inače, jednu saksiju bosiljka (sa samo jednom stabljikom) sam uneo u stan u oktobru. Evo živ je i zdrav, visok oko pola metra. :)

Edited by pacey defender
Link to comment

I ja planiram ovih dana al cekam da prodju i poslednji mrazovi i snegovi. Vlasac sam uneo unutra i totalno mi se osusio. Samo sam ga preneo u drugu prostoriju gde se cesce pali svetlo i poceo redovno da ga zalivam i skroz se preporodio. Ona najzdravija svetlozelena boja a duzi od pola metra. Cini mi se da je vec trecu godinu docekao :)

 

Unete paprike mi isto prezivele al su mahom otisle u hibernaciju (pogubile lisce i deluju sasuseno) Koliko znam trebalo bi polako da ozive.

Link to comment

I ja planiram ovih dana al cekam da prodju i poslednji mrazovi i snegovi. Vlasac sam uneo unutra i totalno mi se osusio. Samo sam ga preneo u drugu prostoriju gde se cesce pali svetlo i poceo redovno da ga zalivam i skroz se preporodio. Ona najzdravija svetlozelena boja a duzi od pola metra. Cini mi se da je vec trecu godinu docekao :)

 

Unete paprike mi isto prezivele al su mahom otisle u hibernaciju (pogubile lisce i deluju sasuseno) Koliko znam trebalo bi polako da ozive.

 

Fascinira što i sa veoma sporadičnim zalivanjem preko zime (recimo jednom u petnaest dana ili ređe) nepogrešivo počinje da džiklja već početkom februara. 

Link to comment

Ja sam ubedjen da bi ovaj moj zavrsio karijeru da ga nisam premestio. Osusio se ko slama i ko zna kolko vremena nije zalivan. Posle premestanja oporavio se neverovatnom brzinom i sad raste brze nego ikad :)

 

Limeta mi najavljuje prolece. Posle visemesecne stagnacije odjednom je porasla novih dva cm i pocela je da izbacuje nove listice. Osecam da cu posle nekih 4-5 godina kad konacno stigne do plodova  provaliti da mi je uvaljeno seme obicnog limuna :)

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...