Jump to content
IGNORED

Hladni rat


bigvlada

Recommended Posts

@Peter Fan Pepsi inace ima poprilicnu predistoriju sa pokojnim CCCP-om:

 

Hruscov-Nikson-USA-Izlozba-1959.jpg

Tadasnji glavni i odgovorni CCCP, pracen budnim okom drugova iz Politbiroa :D i tadasnjim podpredsednikom SAD, American National Exhibition, Moskva 1959...

 

Tu-95-Crew.jpg

 

Ali mi zao, nikako ne mogu da nadjem c/b fotografiju, vrsnjakinju ove gore, iz nekih cini mi se 70-ih u kojoj lik kroz ovaj donji prozor nazdravlja zapadnoj pratnji litarskom bocom Pepsi...

Steta, bila je to svojevremeno eksploatisana fotografija onoliko...

Link to comment
32 minutes ago, namenski said:

Ali mi zao, nikako ne mogu da nadjem c/b fotografiju, vrsnjakinju ove gore, iz nekih cini mi se 70-ih u kojoj lik kroz ovaj donji prozor nazdravlja zapadnoj pratnji litarskom bocom Pepsi...

Steta, bila je to svojevremeno eksploatisana fotografija onoliko...

 

http://aviadejavu.ru/Images6/AI/AI77-11/27-2.jpg

 

Left: Enlargement of tail section blister shows Russian crewman holding something up. Right: Further enlargement shows that it is a Pepsi Cola bottle

 

Odavde: http://aviadejavu.ru/Site/Arts/Art6416.htm

Link to comment
10 minutes ago, namenski said:

Steta sto nije datirana, ili ja ne umem da nadjem?

 

Novembar 1977. iz casopisa Air Pictorial (pise gore levo)

 

Air Pictorial 1977-11

 

ETA: sama fotografija nije (ali je verovatno tad bilo aktuelno?)

Edited by jms_uk
Link to comment
33 minutes ago, jms_uk said:

 

Novembar 1977. iz casopisa Air Pictorial (pise gore levo)

 

Air Pictorial 1977-11

 

ETA: sama fotografija nije (ali je verovatno tad bilo aktuelno?)

Nasao i ja, konacno...To i jeste bilo tih dana, potezano je poprilicno do posle toga, sve do maltretiranja onog norveskog Oriona, kada je Su-27 imao medjunarodni debitm...

0001.jpg

 

To je, bese, vec neka '87...

 

0002.jpg

 

Sa sve jednim poginulim usisivacem za prasinu u norveskom avionu...

0007.jpg

 

 

 

Mada, znalasu ta njihova poigravanja i da se drugacije zavrse:

 

 

 

Edit: pade mi na pamet, nedajboze, kako je pocelo, da se nesto slicno danas dogodi.... :cry:

Link to comment
  • 2 weeks later...

Operacija Ju-Jitsu, ili - 'ajde da se malo produciramo, moze nam se, a i da im zavirimo u avliju...

 

Resize-of-Ju-Jitsu-Crew-02.jpg

 

Ponosni pripadnici Kraljevskog vazduhoplovstva, slikani za uspomenu i dugo secanje ispred svojih, doduse rentiranih RB-45 valjda verzija C, izvidjacka, inace izvodjaci radova na operaciji nazvanoj Ju-Jitsu, letenju do duboko u vazdusni prostor CCCP-a godina 1952. i 1954...

1953. se pauziralo, buduci da je ocenjeno da je situacija zbog smrti Josifa Visarionovica malo ipak prenapeta...

Nedonosce Hladnog rata, jedan od prvih koraka u izgradnji moderne vazdusne moci North American B-45 krsten Tornado, i odluka Amerike da se - Koreja je ipak pokazala da se nije saliti sa Sovjetima u vazduhu - izmakne iz price o mogucem vazdusnom izvidjanju CCCP-a...

rf-4c.jpg

 

Izvrsenje je palo na Britance, tacnije na vladu koja je dosla umesto laburisticke i koju je vodio 1 Winston...

Koji je pismeno odobrio ceo posao:

05.jpg

 

Avioni su prigodno dobili britanske oznake:

04.jpg

 

I krenuli na izvrsenje:

03.jpg

 

Tehnicki, letacki, posao je bio zahtevan i vredan divljenja: jos uvek nedovoljno savladano tankovanje u vazduhu u nekoliko navrata je izrodilo potrebu da se neplanirano slece u baze u Zapadnoj Nemackoj - Danci su odbili i samu pomisao da se koriste njihovi aerodromi, bez obzira na frku - i da se time ugrozi supertajnost operacije.

 

Sovjeti su, em neuspesno pokusali presretanje, em neuspesno pucali, jos uvek (samo) topovima...

I mudro (pre)cutali.

Ali udarili recketm i dali se u ubrzani razvoj andrmolja koje ce ovakvim rabotama da doakaju...

 

Link to comment
  • 1 month later...
On 14.2.2022. at 16:07, nautilus said:

nemaju milion vojnika. možda trećinu od toga. pri tom njihov bataljon je manji od NATO bataljona, plus tenkovski i artiljerski bataljoni imaju manje ljudi od pešadijskog.

 

 

 

On 14.2.2022. at 16:08, Redoran said:

 

Milion je cifra za svih 5-6 rodova vojske. Kopnene snage imaju oko 300 hiljada redovne vojske. Ovih bataljona imaju ukupno oko 180.

Koja je organizacijsko-formacijska struktura tih BTG? Kako organizuju vatrenu podrsku i PVO na tom nivou (ne racunam na operativnom nivou)?

Link to comment
  • 3 weeks later...

Imao sam priliku gledati 1:25000 topografske mape Njemacke koje je imala JNA, i kotam koji ce nam to djavo, ali ovo sto je SSSR imao prevazilazi svu logiku. Zasto im je trebala detaljna (1:10000) mapa zapecka kao sto je Galvenston, TX?

 

Fascinantan tread:

 

  • Hvala 1
Link to comment
18 hours ago, Peter Fan said:

Imao sam priliku gledati 1:25000 topografske mape Njemacke koje je imala JNA, i kotam koji ce nam to djavo, ali ovo sto je SSSR imao prevazilazi svu logiku. Zasto im je trebala detaljna (1:10000) mapa zapecka kao sto je Galvenston, TX?

 

Fascinantan tread:

 

ako hoces brodom da udjes u Galveston Bay, na cijem kraju se nalazi hjustonska luka, moras da prodjes pored Galvestona. 

 

Alternativna teorija je da su hteli da nadju nekadasnju rusku (a sada srpsku) pravolslavnu crkvu, a to bez detaljne mape nemere da se nadje...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...