Jump to content
bigvlada

Hladni rat

Recommended Posts

Anduril
2 hours ago, Radoye said:

Fasizam je pre svega ekonomski sistem u korporativisticki uredjenoj partokratskoj drzavi olicenoj u liku Vodje kojem se duguje bespogovorna poslusnost i gde se neguje kult Nacije kao nesto najsvetije cemu se sve drugo podredjuje. On moze a najcesce i ima rasisticku ili u najmanju ruku agresivno etnicko nacionalisticku komponentu ali moze da postoji i bez nje. Pored kulta nacije ono sto se istice u prvi plan su tzv tradicionalne vrednosti poput porodice, narocito crkve, vojnickog duha i tome slicno. Celo drustvo je uredjeno po vojnickom uzoru od vrha piramide na kojoj sedi vodja do baze koju cine obicni gradjani i svacija uloga je strogo definisana u smislu obaveza i privilegija koje nosi. Privreda je i dalje u privatnim rukama ali se njom upravlja iz centra, trzisna utakmica prakticno ne postoji, svako proizvodi po planu, prodaje po planiranoj ceni, placa radnike po planiranoj tarifi i tu nema odstupanja. Kao takav, fasizam se cesto zadovoljava uredjivanjem sopstvenog dvorista i ne nuzno ide u ekspanzionisticke pohode (mada tu i tamo virka preko plota i pokusava malko da pomeri medju naustrb komsiluka).

Ono o ljudima i bubasvabama je vec nacizam, koji je umnogome slican fasizmu ali ne i identican, i koji je u jednom periodu bio u sukobu sa fasizmom (Musolinijev savez fasistickih zemalja ITA-AUT-HUN sa ciljem ogranicavanja Hitlera, u koji je pozivao i Francusku i Britaniju ali one tada nisu bile zainteresovane za to; Hitlerov krvavi obracun sa fasistima u Nemackoj - Straser i njegov Crni Front, kao i u Austriji nakon Anslusa gde su lokalni fasisti po kratkom postupku deportovani u logore i na njihovo mesto usoliceni lokalni nacisti). Kod nacizma sustina svega je rasizam, teorija o visoj rasi ("mi") nasuprot koje stoje podljudi ("oni") koje treba istrebiti, ne samo unutar sopstvenih granica nego globalno iz cega proizilazi i krajnje agresivna ekspanzionisticka spoljna politika i ideje o osvajanju Zivotnog Prostora (tj njegovom oslobadjanju od "onih" koji su ga nepravedno zaposeli da na njemu parazitiraju). Sto se tice ekonomije, trzisna privreda cesto i dalje funkcionise u fulu (doduse pristup joj imaju samo "podobni" sto rasno sto politicki - jer su svi ostali ionako vec stavljeni van zakona). Slicno fasizmu gaje se kultovi Vodje i Nacije, drustvo se ustrojava po vojnicki, velicaju se tradicionalne poroicne vrednosti i vojnicki duh, ali se organizovana religija ne gura u prvi plan, cesto se cak i suzbija ili se nude nekakve ad-hoc alternative (neo-paganizam itsl).

Oba sistema su izrazito protiv parlamentarno-demokraskog uredjenja drzave na koji gledaju kao mlacenje prazne slame i gubljenje vremena, a jos vise protiv komunisticko-socijalistickog koji je po njima internacionalisticka prevara; sa ekonomske strane, oba su protiv komunistickog sistema, fasizam je i protiv kapitalistickog (sebe vide kao tzv. "treci put") dok se nacizam ne izjasnjava per se protiv kapitalizma i najcesce pusta ekonomiju da ide svojim tokom bez puno intervenisanja. Oba sistema su antiinternacionalisticka, s tim sto je kod nacizma etnicki rasizam sve i svja dok kod fasizma moze ali ne mora da bidne - oni cesto vise naginju drzavnom nacionalizmu (svi drzavljani moje drzave bez obzira na poreklo su bolji od svih ostalih - taj neki fazon) nego full on rasizmu.

Istorijski splet okolnosti doveo je do toga da fasizam i nacizam budu na jednoj strani a na drugoj parlamentarne demokratije i komunisticki SSSR; lako je moglo doci i do drugacijih rasporeda snaga - tu pre svega mislim na Musolinija na strani svojih saveznika iz WW1 pre nego li na nekakve (dugorocne) saveze Hitler-Staljin jerbo Hitler ako bi jos nekako i mogao da predje preko ideoloskih razlika sa komunizmom nikada ali nikada ne bi bio u stanju da u Slovenima vidi ljudska bica i ravnopravne saveznike. Zato su se i za ovo sto mu se prisljamcilo izmisljali novi "arijevski" identiteti, te malo Vikinzi-Varjazi, pa malo Goti, pa kurac-palac...

Dobro objasnjeno - mozda i procita pbg da nauci nesto konacno. 

Radoye

Jao samo me ti nemoj hvaliti odo' odma da se ubijem... :vesala2:

x500
Posted (edited)
6 hours ago, Shan Jan said:

Sad vi mene ispravite ali tj skok na ruse kao najgore zlo ovog sveta se i desio negde nakon dolaska komunista? Nisam toliko pratio istoriju 19. veka ali ne secam se da smo tada imali sukoba zapad vs. istok vec su pravili promenjive saveze svi sa svima u Evropi.

Pojednostavljujem verovatno :) 

Shan Jan,

Treba pogledati pod Krimski rat. Da tu se nalazi onaj poznatiji deo sa opsadom i osvajanjem Sevastopolja.

Po meni, mnogo interasntnije je dejstvo mornarice UK u Baltickom moru / Finskom zalivu. Samo je Kronstadt spasio Petrograd od demokratie i drugih covekolih prava. 

Zanimljivo je pogledati deo kada su gospoda sa svojih luksuznih jahti pratila pokusaje demokratizacije Rusije.

Pozdrav, 

x500

Edited by x500

Bujodrag
4 hours ago, Radoye said:

(......)

Da, u pravu si. 

Pisao sam fašizam a mislio na nacizam.

Blizu su ali svakako nisu isto.

Radoye
18 minutes ago, Bujodrag said:

Da, u pravu si. 

Pisao sam fašizam a mislio na nacizam.

Blizu su ali svakako nisu isto.

Tacno tako. Znam da ponekad teram mak na konac ali mi generalno ide na zivce kada se pojedinci frljaju s terminologijom pa sve sto im se ne dopada s desna je automatski "fasizam" a sve s leva "staljinizam". Em sto tu ima mali milion nijansi i razlicitosti, em sto statijaznam Dzordz Bus mladji ili Putin ili kogod vec ma koliko se ne slagali s njima nisu ni priblizno isto sto i Hitler em sto se s tim svejetoistoizmom samo muti voda i otvara prostor da se neke davno porazene i pokopane ideje vaskrsnu i provuku ispod zita da okrenu jos jedan krug zla. Jer, kako rece Santajana, onaj ko nije kadar da zapamti proslost osudjen je vecito da je ponavlja.

namenski
16 minutes ago, Shaq said:

jedna je da su americki agenti uzrokovali katastrofu.. izmedju ostalog ameri su znali da ih rusi spijuniraju, pa su u svim projektima i tehnologijama koje su im rusi spijunirali, namerno ostavljali nagazne mine, tj greske u tim sistemima.. 

Cernobil je Cernobil i tu ima malo mesta za pricu.

Ali, za ovo sto si pomenuo, pojavilo se jedno svedocenje ili nazovi svedocenje: eksplozija u Tobolsku, 1982. godine, na Transibirskom gasovodu inace jednim od sovjetskih megaprojekata tog doba.

Trojanac - ako je to pravi naziv, upuceni ce bolje znati - im je uvaljen preko kanadske kompanije, isporucioca opreme, da uradi svoje na specijalnim pumpama.

Izvor je knjiga lika po imenu: Thomas C. Reed, At the Abyss: An Insider's History of the Cold War

51OF01.jpg

Sam Reed nije makar ko: vojno lice 50-ih, na prvim Minutemanim-a, petljaros po zacecima visoko tehnoloskih kompanija, pocetkom 60-ih, ali, od pocetka 70-ih i pomocnik, pa posle zamenik ministra odbrane SAD, zaduzen za Telecommunications and Command and Control Systems...

Jedno vreme, pod Fordom i Karterom i Air Force Secretary, ako se dobro secam, sto mu dodje nesto kao ministar ratnog vazduhoplovstva...

Ali i Reganov saputnik od prvih kampanja, koji se, kada se Regan dokopao vlasti, popeo poprilicno visoko: podpredsednik National Commission on Strategic Forces, dela Reganove inicijative onovremeno poznate kao Rat zvezda ili kako se vec to zvalo.

Zglajznuo je sredinom 80-ih, sud, muljanja sa lovom, oslobodjen.

Knjiga je inace autobiografska, ja joj nesto ne bih poklonio poverenje, izasla je 2004. godine, lik se dosetio mogucnosti da uzme nesto para, kritikovan sa poprilicno kvalifikovanih mesta, ali eto - ispalio je prvi aber o umesanosti CIA u eksploziju u Tobolsku: lik mesa KGB glavesine, streljane dvostruke agente, itd, itd...

Meni, sve u svemu, deluje prilicno jajarski i џукеласто, u najboljoj tradiciji posthladnoratovskog trijumfalizma i trazenja svake prilike da se pokaze kako smo mitm bili dobri, lukavi i pametni momci, a onitm, glupi i sivi komitetlije...

Eksplozija je inace cenjena na ekvivalent od cirka 3 megatona, uredno su je zabelezili seizmografi u Upsali, sateliti, itd, itd, i na vise meseci je prekinula sovjetski izvoz gasa.

Broj zrtava ce tesko da se pronadje, cak i danas.