Jump to content
IGNORED

SF serije


Shan Jan

Recommended Posts

Babylon je teško gledljiv. Odnosno potrebna ti je dobra doza suspenzije neverice zbog kostima, scene, "maske"...Mini serija i prve dve sezone Galaktike su vrh SF serijaštva. Nego, ova dvojica misle da sam motiv, odnosno "poruka" doprinosi kvalitetu.

Link to comment

Pa nije to poruka, niti motiv, nego splet svih mogućih i nemogućih tema, sublimiranih u pet sezona (ili bolje rečeno, u poslednje dve ili tri sezone), od tipičnih SF peripetija, preko ispitivanja državnih i društvenih ustrojstava, pa do reperkusija na opšti (ne)mir i prožimanja sa legendama o postanju, ratovima i eonskim katastrofama i konceptom života. Jebem li ga, mnogo je dublje. Naravno da ću da oprostim kostim ili dva ako dobijem maltene filozofski pogled na ustrojstvo svemira iz perspektive reda i haosa, a kamoli sve ostalo.edit: e sad, ne sporim ja uopšte da neki ne mogu da pređu preko šminke, ali jebiga, neka idu i gledaju Ratove zvezda i vitezove sa svetlosnim mačevima, Lukas je taj nivo.

Edited by Filipenko
Link to comment
Babylon je teško gledljiv. Odnosno potrebna ti je dobra doza suspenzije neverice zbog kostima, scene, "maske"...Mini serija i prve dve sezone Galaktike su vrh SF serijaštva. Nego, ova dvojica misle da sam motiv, odnosno "poruka" doprinosi kvalitetu.
Структурно, Вавилон је свемирским годинама испред Галактике. Радња, ликови, сукоби, изнијансираност. Свега тога нема у Галактици. Аж
Link to comment
Структурно, Вавилон је свемирским годинама испред Галактике. Радња, ликови, сукоби, изнијансираност. Свега тога нема у Галактици. Аж
Odgovaram obojici, ali citiram Vasića jer mi zgodnije, da se tako zna.Prvo, tačno je to što si napisao da u Vavilonu ima nečega čega nema u Galaktici, ali to ne znači da je zato ispred. U Galaktici (govorim o mini seriji i prve dve sezone, posle je stvarno teško za pravdati) imamo druge stvari, military SF, tenziju, preživljavanje, borbu za opstanak i sve je to izvedeno kako treba da bude. Meni je u Babylonu i gluma bila neubedljiva, pa oni kostimi i maske. Gledam i skrenu mi misli sa priče i zapitam se "a zašto on ima takvu frizuru?" "Zašto on ima ovu surlu a izgleda i kreće se kao čovek?" Uopšte ne deluje kao drugo biće, već kao čovek koga je neko unakaradio.Ako je serija snimljena tako da ti takve stvari skreću pažnju, onda da ga jebem.No, moja poenta je: ako je Galaktika tuča i borba za preživljavanje, ne znači da je samim tim lošija od serije samo zato što ova druga povremeno odlazi u filozofiju.Još prostije, Galaktika je sa sobom bolje uradila to što je nameravala da uradi, nego što je Babylon 5 sa sobom uradio to što je hteo da uradi.No, pošto je sve ovo počelo zato što je Glas pitao za procenu, a sećajući se njegovih homoerotičnih sklonosti i mržnje prema Starbakici angry.gif , ja bih smeo da se kladim da bi trebalo da mu preporučimo Babylon 5. Dakle, Glaše, serija je minimum minimuma takva da je treba skinuti i dati joj šansu. :)
Link to comment
Meni je u Babylonu i gluma bila neubedljiva, pa oni kostimi i maske. Gledam i skrenu mi misli sa priče i zapitam se "a zašto on ima takvu frizuru?" "Zašto on ima ovu surlu a izgleda i kreće se kao čovek?" Uopšte ne deluje kao drugo biće, već kao čovek koga je neko unakaradio.Ako je serija snimljena tako da ti takve stvari skreću pažnju, onda da ga jebem.
Dobro, ali onda imaš najbanalniju situaciju da ta ista flota koja se bori za preživljavanje i u vrlo ozbiljnoj seriji, prateći proročanstvo ( !!! ), dođe do neke planete na kojoj nalazi Atinin hram :isuse: i za koji legenda kaže da koplje pokazuje u pravcu Zemlje, te oni to koriste da nastave put. E sad, kako taj kip može da pokazuje pravac u kome se nalazi Zemlja, ako uzmemo u obzir par faktora:1) rotacija planete? :huh: 2) promena položaja planete prema zvezdama, odnosno "sazvežđa koja planeta vidi", da se tako izrazim? :mellow: 3) promena rasporeda kosmosa usled širenja i vrtenja u tih par hiljada godina? :unsure: 4) sve i da 1), 2) i 3) ne postoje, kako se "usmerenost koplja na kipu" može koristiti na kosmičkim daljinama, da omašiš hiljaditi deo stepena ugla to te baca stotinama svetlosnih godina daleko od cilja? <_< Mislim, kako ovo nekome ne bode oči, meni nije jasno :blink: Meni to više smeta nego bilo kakav kostim ili gluma...Da se razumemo, ovo je samo najmanji mogući deo onoga što zameram Galaktici, jedan mali primer u moru drugih stvari. U suštini, šteta je što su od serije napravili miš-meš svega i svačega, glumeći duboku filozofiju, ali to je šuplje. Otprilike kao kada Nikola Simić citira Kanta iz Kritike moći suđenja kako bi ispao mnogo pametan dok govori o izjavi nekog funkcionera FSS i prepirci sa Nenadom Bjekovićem a odgovarajući na pitanja Rošavog na SOSu, potpuno zanemarujući kontekst i opšte suštinske vrednosti i smisao onoga o čemu je Kant govorio i opravdavajući neku svoju nebulozu.edit: nepismenost Edited by Filipenko
Link to comment

Taj upliv religije u SF serije je meni najgori dogadjaj u razvoju istih. Ne znam da li u zadnjih 20 godina je bila SF serija a da nije bilo religioznog palamudjenja samo radi religioznog palamudjenja. Ja sam SF i poceo da gledam zbog onog S u nazivu, u suprotnom bi odavno bio na epskoj fantastici. Jedino je Babylon to odradio sa vise filozofskog i ljudskog stanovista i napravio da valja (podseti me sad na epizodu sa katolickim svestenicima, Dzakarove monologe da ne spominjem...). Babylon jeste da ima smesne kostime, smesnu grafiku i poneku neuverljivu glumu (mada da vidim da neko prisere na Molarijev ili Dzakarov lik). No ja licno posle par epizoda mogu na sve to da se naviknem ako prica vredi a prica je ubedljivo najbolja od svih SF serija koje sam gledao. Lepo je i kad reditelj i glumacka ekipa odrade sjajan posao kao u Children of Men ali bez dublje price brzo zaboravljam. Nekom je bitnije jedno, nekom drugo.

Link to comment
Dobro, ali onda imaš najbanalniju situaciju da ta ista flota koja se bori za preživljavanje i u vrlo ozbiljnoj seriji, prateći proročanstvo ( !!! ), dođe do neke planete na kojoj nalazi Atinin hram :isuse: i za koji legenda kaže da koplje pokazuje u pravcu Zemlje, te oni to koriste da nastave put. E sad, kako taj kip može da pokazuje pravac u kome se nalazi Zemlja, ako uzmemo u obzir par faktora:1) rotacija planete? :huh: 2) promena položaja planete prema zvezdama, odnosno "sazvežđa koja planeta vidi", da se tako izrazim? :mellow: 3) promena rasporeda kosmosa usled širenja i vrtenja u tih par hiljada godina? :unsure: 4) sve i da 1), 2) i 3) ne postoje, kako se "usmerenost koplja na kipu" može koristiti na kosmičkim daljinama, da omašiš hiljaditi deo stepena ugla to te baca stotinama svetlosnih godina daleko od cilja? <_< Mislim, kako ovo nekome ne bode oči, meni nije jasno :blink: Meni to više smeta nego bilo kakav kostim ili gluma...Da se razumemo, ovo je samo najmanji mogući deo onoga što zameram Galaktici, jedan mali primer u moru drugih stvari. U suštini, šteta je što su od serije napravili miš-meš svega i svačega, glumeći duboku filozofiju, ali to je šuplje. Otprilike kao kada Nikola Simić citira Kanta iz Kritike moći suđenja kako bi ispao mnogo pametan dok govori o izjavi nekog funkcionera FSS i prepirci sa Nenadom Bjekovićem a odgovarajući na pitanja Rošavog na SOSu, potpuno zanemarujući kontekst i opšte suštinske vrednosti i smisao onoga o čemu je Kant govorio i opravdavajući neku svoju nebulozu.edit: nepismenost
Ništa ne sporim, zato sam se ogradio na prve dve sezone i mini seriju. Odnosno, može da prođe i prvi deo treće, dok ih ne oslobode.
Taj upliv religije u SF serije je meni najgori dogadjaj u razvoju istih. Ne znam da li u zadnjih 20 godina je bila SF serija a da nije bilo religioznog palamudjenja samo radi religioznog palamudjenja. Ja sam SF i poceo da gledam zbog onog S u nazivu, u suprotnom bi odavno bio na epskoj fantastici.
Ako sad nabrojiš 100 velikih SF romana, u većini će religija da ima nekakvu ulogu. Samo, naši ljudi su zadojeni Klarkom i Asimovom i to im je vrhunac SF-a i onda misle ako se pojavi religija da je to odmah sranje. A to su gluposti, jer je SF uvek o ljudima. Čak i kada se pisci sprdaju sa religijom, ona opet pokazuje ljudski karakter. A evo, najbolji hard SF roman u poslednjih 20 godina (ikad?), Spin, ne toleriše ni malo organizovanu religiju kao išta korisno, a opet do kraja romana se u glavnim likovima, okorelim naučnicima pojavljuju neka religijska osećanja, ne prema bogu, već prema univerzumu, kreaciji, pa čak i glavni junak preduzima neke mesijanske korake.
Link to comment
:isuse: :isuse: :isuse: Kako ste vi dokoni.Ovde je očigledno da se jednom ne sviđa Babylon 5, a sviđa Galaktica, a drugom sviđa obrnuto.Kao i u svim ovakvim situacijama, ukopali ste se u svoje rovove i nećete odustati od svojih uverenja po cenu smrti, a nećete dati drugoj strani ni promil da je možda u pravu.Moj predlog, lopate u šake i na čišćenje snega. Sem Shan Jana, on može da se sunča :P Edited by Arkadija
Link to comment
:isuse: :isuse: :isuse: Kako ste vi dokoni.Ovde je očigledno da se jednom ne sviđa Babylon 5, a sviđa Galaktica, a drugom sviđa obrnuto.Kao i u svim ovakvim situacijama, ukopali ste se u svoje rovove i nećete odustati od svojih uverenja po cenu smrti, a nećete dati drugoj strani ni promil da je možda u pravu.Moj predlog, lopate u šake i na čišćenje snega. Sem Shan Jana, on može da se sunča :P
talktothehand.gif Ukopavanje u rovove i racionalna razmena vatre je jedna od svrha svih foruma. I svaki dan čistim sneg ispred zgrade, molim lepo. :)
Link to comment
talktothehand.gif Ukopavanje u rovove i racionalna razmena vatre je jedna od svrha svih foruma. I svaki dan čistim sneg ispred zgrade, molim lepo. :)
Ja sam ovaj topik najviše volela da čitam, baš iz razloga što nije bilo razmene vatre, već su samo ljubitelji SF serija pričali o lepim i manje lepim serijama koje gledaju ili su gledali.Što se snega tiče, bila sam pomalo besna, jer sam se jedva probila do posla, morala sam da idem kolovozom.
Link to comment
Ja sam ovaj topik najviše volela da čitam, baš iz razloga što nije bilo razmene vatre, već su samo ljubitelji SF serija pričali o lepim i manje lepim serijama koje gledaju ili su gledali.
Ja stvarno ovo ne kapiram kao svađu ili nešto negativno. Pričamo, razmenjujemo utiske. Mislim da se ovde niko ne ljuti.
Link to comment

Upravo to. Nadmeno i bahato naturajući jedni drugima svoje mišljenje u stvari se trudimo da pridobijemo raspoloženje masa i privolimo ih na svoju stranu za potrebe konačnog obračuna. Čisti marketing. Naravno da ćemo suparnike stavljati u konc logore tek kada obezbedimo vlast, sve bez ikakve ljutnje ili srdžbe. :fantom:

Link to comment

Drago mi je da ste postigli konsenzus o nečemu.U to ime ja se priključujem glasom za Galaktiku, jer sam Babylon 5 pokušala da gledam ,ali svaki put(3 puta prva epizoda) zaspim na pola epizode :lol: Jesta da su me upozorili da prvih nekoliko epizoda nije najreprezentativnije, ali mnogo su dosadni, i nervira me što su sve epizode manje rezolucije, pa nije popunjen ceo ekran i sve ostalo što je Lrd već spomenuo i tako...

Edited by Arkadija
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...