Jump to content
IGNORED

transakciona analiza


burazer

Recommended Posts

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • burazer

    22

  • Malkmus

    15

  • noskich

    12

  • kgmr

    11

Top Posters In This Topic

Nisam bio dovoljno jasan, očigledno.Nikako nisam protiv psihoterapije, naprotiv, ali mislim da je potrebno pažljivo izabrati i pravac kojim se terapeut bavi, i samog terapeuta (imam iskustva, ne stidim se da priznam).Protiv psihoanalize i njenih modernih derivata sam baš zbog te dubine, ona iziskuje mnogo vremena, mnogo novca (na šta ne upozoravaju pri prvom susretu) i to idenje u dubinu može biti kontraproduktivno.Primer: reaktivna depresija usled loših/stresnih životnih okolnosti. Analitičar će zapostaviti trenutne probleme i kopati po lošim/traumatičnim iskustvima iz prošlosti i analizirati ih, ponekad usađujući dileme tipa: pa da li je to moglo bolje, kako ste mogli bolje da reagujete, demistifikujući neke stvari koje možda bolje da su ostale mistifikovane, pritom ostavljajući dosta prostora za moguće stvaranje osećanja krivice za pogrešne korake u prošlosti. E, u tom slučaju može doći do povišenja nivoa anksioznosti i depresije, samo zato da bi se isterala "prava" metodologija .Been there, done that, (ovo individualizujem, ne generalizujem) i to još kod osobe koja tvrdi da su Cigani glupi i da "šta mi znamo, možda Hitler nije bio negativna ličnost".O, koliko ih mrzim.Da dodam: ovo što je noskic rekao za kometarisanje klijenata/pacijenata je, što se mog iskustva tiče - tačno.
A, sad shvatam.Hoćeš da kažeš da loše odabrana terapija ne samo što neće dati rezultate, ona će problem učiniti još gorim.Amazing.
Link to comment
A, sad shvatam.Hoćeš da kažeš da loše odabrana terapija ne samo što neće dati rezultate, ona će problem učiniti još gorim.Amazing.
Bas bih voleo da vidim privatnog psihologa/psihoanaliticara u Srbiji koji odbija pacijente koji nisu pogodni za tip terapije koju on/a praktikuje a da nije ispunio planiranu ovcarsku kvotu. :lol: Naravno ne uzimajuci u obzir ekstremne izuzetke (agresivne pacijente na primer).Po meni je najveci problem u celoj prici apsolutna neuracunljivost psihica, to sto je potpuno prihvatljivo da `pacijent` licno ne oseca bilo kakvo poboljsanje u svom zivotu nakon jedne, dve, tri, X godina i gomile potrosenog novca, a da nema nikakvo pravo da se bilo kome zali na neefektivnost terapije, a kamoli da trazi povracaj novca i utrosenog vremena. A da ne pominjemo slucajeve u kojima je pacijentu efektivno losije nakon terapije.Jbg, kupis mleko u supermarketu, otvoris - pokvareno, vratis se sa racunom i dobijes novac nazad.Unakazi te frizer i u najgorem slucaju neces platiti nista za takvu protiv-uslugu.Medjutim sa psihicima mozes da se vuces godinama i potrosis gomilu novca bez bilo kakvog pozitivnog efekta i nikom nista.A da ne pominjemo ekstremne primere kada se pacijent na primer ubije a psihijatar/psiholog ne snose bilo kakvu odgovornost.Da hirurg napravi gresku koja dovede do smrti to bi se ispitalo ili na sudu ili od strane odgovarajuce medicinske komisije. Tako da bi bio ili uhapsen ili suspendovan.Dok psihijatru/psihologu ni dlaka sa glave ne bi falila. Edited by noskich
Link to comment
Bas bih voleo da vidim privatnog psihologa/psihoanaliticara u Srbiji koji odbija pacijente koji nisu pogodni za tip terapije koju on/a praktikuje a da nije ispunio planiranu ovcarsku kvotu. :lol:Naravno ne uzimajuci u obzir ekstremne izuzetke (agresivne pacijente na primer).Po meni je najveci problem u celoj prici apsolutna neuracunljivost psihica, to sto je potpuno prihvatljivo da `pacijent` licno ne oseca bilo kakvo poboljsanje u svom zivotu nakon jedne, dve, tri, X godina i gomile potrosenog novca, a da nema nikakvo pravo da se bilo kome zali na neefektivnost terapije, a kamoli da trazi povracaj novca i utrosenog vremena. A da ne pominjemo slucajeve u kojima je pacijentu efektivno losije nakon terapije.Jbg, kupis mleko u supermarketu, otvoris - pokvareno, vratis se sa racunom i dobijes novac nazad.Unakazi te frizer i u najgorem slucaju neces platiti nista za takvu protiv-uslugu.Medjutim sa psihicima mozes da se vuces godinama i potrosis gomilu novca bez bilo kakvog pozitivnog efekta i nikom nista.A da ne pominjemo ekstremne primere kada se pacijent na primer ubije a psihijatar/psiholog ne snose bilo kakvu odgovornost.Da hirurg napravi gresku koja dovede do smrti to bi se ispitalo ili na sudu ili od strane odgovarajuce medicinske komisije. Tako da bi bio ili uhapsen ili suspendovan.Dok psihijatru/psihologu ni dlaka sa glave ne bi falila.
Hm!...(izbrisi izuzetke i primere u svom postu)
Link to comment
Bas bih voleo da vidim privatnog psihologa/psihoanaliticara u Srbiji koji odbija pacijente koji nisu pogodni za tip terapije koju on/a praktikuje a da nije ispunio planiranu ovcarsku kvotu. :lol:
Ne znam kako to da ti kažem....ali...ima ih.Izvini.Nisu svi motivisani samo novcem.
Link to comment
Ne znam kako to da ti kažem....ali...ima ih.Izvini.Nisu svi motivisani samo novcem.
Nacin na koji ti `diskutujes` apsolutnom relativizacijom ne vodi nicemu.`Ima ih`. Ima i ljudi koji poginu tako sto im kola koja idu u susret udare u medveda pa medved odskoci i padne na njihova kola: http://www.cbc.ca/news/canada/ottawa/story/2011/06/07/ottawa-bear-collision-luskville.html Edited by noskich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...