Jump to content
IGNORED

The Killing


notenoughreasonsforclaire

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 515
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arkadija

    61

  • Frank Pembleton

    56

  • morgana

    32

  • gervasius twinkleminkleson

    23

odgledao sinoc tek prvu sezonu americke verzije. iz perspektive nekoga navucenog na britanske krimice (prime suspect i sl), meni je ovo neopevano sranje. totalno nekoherentna istraga, mesanje baba i zaba (imali smo i teroriste, i snuff filmove, i perverznog profesora, i mafiju, i prostituciju, disfunkcionalnu porodicu, i politicki triler, pominje se u nekom trenutku i mogucnost da je serijski ubica), i pakleno dosadne detalje (pripreme za sahranu koje traju i traju, pa ona neverovatna 11. epizoda u kojoj traze detektivkinog nestalog sina (ubija od dosade i nebitnosti za citavu seriju) i tako dalje. glumci su ok, atmosfera ima neceg zavodljivog, ali sve zajedno je predugo i rastegnuto. 10 sati i i dalje ne znam ko je ubica. a po tome kako se radnja neocekivano lomi, moze ovako da traje i 10 sezona po 10 sati. ubedjuje me señora chandra da gledam i drugu sezonu, ali mislim da cu zaobici. mozda dam sansu dancima.

Link to comment

Danski Killing je nešto najbolje što se pojavilo u posljednjih desetak-dvadeset godina na polju krimi serija, odmah uz The Wire. Drugi je fazon skroz, ali isto tako dobra vožnja kao i Wire. Ovo što Ameri rade sa "coverima" tih skandinavskih serija (Ubistvo, Most) je čista blasfemija. 

Link to comment

Ok, mozda probam dansku verziju. Kako sam navucen na BBC i ITV produkciju, i najbolje americke serije mi deluju kao da me neko neprestano zajebava produzujuci radnju do unedogled. Konkretno u Killingu, mozes komotno da gledas prve dve epizode, pa poslednje dve. Svih devet izmedju je potpuno irelevantno za kraj sezone.

 

Kod britanaca malo koja krimi serija ima pricu koja traje duze od 2 sata. A i kad se jedan slucaj rastegne na celu sezonu (Broadchurch, The Fall), kvalitet neminovno opada.

 

Izuzetak su Prime Suspect i the Cracker, ali te serije su definisale zanr (a pojavile su se u vreme kad je vrhunac krimi serije na tvu bila Miss Marple).

Link to comment
  • 3 months later...

Spirio sam prve tri sezone, pa malo utisaka.

 

Serija je zanimljiva i iskusno su priče skrojene da na kraju skoro svake epizode bude solidan klifhenger koji tera da se gleda dalje. U prve dve sezone (koje nekako smatram kao jednu) je gluma totalno mediokritetska i da nema Kinamana koji stvarno sabiva iako je uloga takva da sama po sebi izaziva simpatije, ne znam na čiju ulogu ili pojavu bi mogao da se osvrne čovek. Ne znam šta su hteli sa kastingom Mirelie Enos, ali što se mene tiče, fail big time. Neubedljiva mi je, pogotovu u trećoj sezoni, scene histerije i panike mi je nekako preglumila, fizički je sva nekako... nikakva, a toliko je aseksualna da je svaki momenat tog tipa (pokušaj poljupca Holdera, početak treće sezone sa onim likom i priča sa šefom na poslu u trećoj) skoro kao parodija... Ne sviđa mi se nimalo. Ćale i keva su solidni, ali ostalo loše, pogotovu Ričardson i desna mu ruka, Džejmi. 

Serija poseduje šablon koji verno prati svo vreme, nabacivanje sumnje i fokusiranje na neke likove za koje znamo da nisu ubice a za šta se nekada previše vremena potroši da se rasvetli. Tako u prvoj sezoni 3 epizode ide na profesora Ahmeda iako verujem da svi znamo da on sa tim nema ništa. Kada to počne da se ponavlja, počinje pomalo i da iritira. Ima tu još nekih gluposti, Lindenkin odnos sa sinom koga ona vucara po motelima i vukojebinama i koji je non stop sam, čak i kada se pojave neke pretnje po nju, Mišel Forbs koja ostavlja muža i dva sina i ide da "nađe sebe" :frost: tako što će da se kreše sa drugima, ali generalno, sve je to podnošljivo i serija je u globalu zanimljiva što je i najbitnije, samo daleko od nekog kultnog dostignuća žanra. 

 

Ne slažem se sa ovim iznad napisanim da serija može da se gleda prve i poslednje dve, to je glupost. Toliko toga smo saznali o likovima i njihovim odnosima u toku npr prve dve sezone, da ništa nije bačeno u tom smislu. I veliki plus za opis stanja Larsenovih posle gubitka ćerke i što su prikazali neke momente koje inače ne viđamo u filmovima.. Izbor sanduka, prvo jutro posle ubistva i sl.. Bilo mi je zanimljivo da gledam taj deo prikaza porodične tragedije. 

 

Videćemo šta kaže četvrta, odgledao sam prvu.

 

Sve u svemu, 7, 7.5/10 max.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...