Jump to content
IGNORED

Slobodan Milošević


kim_philby

Recommended Posts

naravno da jeste. ali nocom je bio najgori mafijas. pazi za mene je diktator neko ko te strpa u zatvor i kaze ti 'ovo je za tvoje dobro' ili te obesi na trgu bez razgovora. milosevic je vise u onom fazonu iz losih holivudskih filmova: korumpirani kingpin koji ima dnevnu personu postovane javne licnosti. znaci on ne bazira sistem na nasilju vec ga cinicno skriva. ne znam sta tu nije jasno.
Hm...Hoces reci, ako sam dobro razumeo, bazira ga na skrivenom nasilju? Dok se ne otkopaju kosti!
Link to comment
Колико се ја сећам, ово је већ други сплит изворне теме. Мало је глупо све време активно учествовати у офтопику, а онда заустављати дискусију кад ти не одговара. Ево, и твоја једнака половина је почела са тиме, на свој начин. На крају, ти ћеш демонстративно напустити дискусију на 6 минута, а он ће извадити цитате мало познатог редитеља документараца из педесетих и гарнирати све то јућуб клипом који нема везе са малопрепоменутим.
Link to comment
Колико се ја сећам, ово је већ други сплит изворне теме. Мало је глупо све време активно учествовати у офтопику, а онда заустављати дискусију кад ти не одговара. Ево, и твоја једнака половина је почела са тиме, на свој начин. На крају, ти ћеш демонстративно напустити дискусију на 6 минута, а он ће извадити цитате мало познатог редитеља документараца из педесетих и гарнирати све то јућуб клипом који нема везе са малопрепоменутим.
Pa nemam sta da kazem, jednostavno mi se ne prica o Titu.
Link to comment
Hm...Hoces reci, ako sam dobro razumeo, bazira ga na skrivenom nasilju? Dok se ne otkopaju kosti!
nije bas netacno. da. na skrivenom nasilju koja je bilo izvan pravnog sistema. do otkopavanja kostiju. @indy: dobar primer. gadafi je diktator.
Link to comment
hazarde, koji ti je djavo? evo ja ti kazem da covek ne govori sa distance zato sto je proziveo sve te godine u Srbiji te samim tim distanca nije moguca.
Neko nastupi s tezom da je Milosevic bio liberal, i onda je pitanje koji je meni djavo?Izvini ako sam krenuo previse djonom na tebe, jer vidim da ti pod "diktator" mislis apsolutni tiranin koji vodi u aps za najmanji verbalni delikt (ne slazem se, ali ok) i to da li nazvati S.M. diktatorom za tebe semanticki problem.kim rekao bih ima drugaciji pristup. Mislim ovde se sada vodi diskusija o tome da li je Milosevic bio diktator ili ne samo na osnovu toga kakvi su bili njegovi metodi za odrzavanje na vlasti. To je mozda interesantno za nekakvu uporednu studiju autoritarnih sistema, ali ne menja sustinsku karakterizaciju Milosevicevog rezima, a to je da je1) cinio sve da ostane na vlasti, ukljucujuci i izborne kradje i ubistva protivnika2) sjebao zemlju skroz.Sto se mene tice diskutujte slobodno o tome da li je on bio tiranin, despot, diktator, kabadahija ili vozd, ali dovoditi ga u vezu sa l od liberalizma i govoriti kako je to samo bio jedan korumpirani parlamentarni sistem je apsolutna besmislica. Jer okreni-obrni, sa kojim god ciljem da se krene u tu pricu, to je besproteno intelektualisanje o 90ima koje nuzno u nekom trenutku vodi do relativizacije tog perioda i toga sto se tada desavalo. Vodi u tu vrstu relativizacije koja dovodi do opravdanja domace kradje primerom "pa krade se i u Americi". Jeste, imali smo elemente Milosevicevog sistema u raznoraznim dobima u raznoraznim mestima. Samo su se u Srbiji 90ih (a i na mnogim drugim nesrecnim mestima u drugima periodima) svi ti elementi skupili na gomilu, sto Milosevicev rezim cini vrlo razlicit od italijanskog politickog sistema ili moguce izborne kradje 1960. u SAD. To su suluda poredjenja istrgnuta izvan konteksta. I to je ona vrsta intelektualne relativizacija i glumljenja mudrosti koja mi najvise ide na k. Ako sam zbog toga previse djonom nagazio na kima, izvinjavam se.
Link to comment
Pa nemam sta da kazem, jednostavno mi se ne prica o Titu.
Одахни, нисам то ни тражио од тебе :) Питао сам нешто Кима.Бтњ, занимљиво је како си ти одмах препознао да се ради о болдованом, за разлику од њега.
Link to comment
Бтњ, занимљиво је како си ти одмах препознао да се ради о болдованом, за разлику од њега.
Da, zaista zanimljivo isuse.gif
Link to comment
Neko nastupi s tezom da je Milosevic bio liberal, i onda je pitanje koji je meni djavo?Izvini ako sam krenuo previse djonom na tebe, jer vidim da ti pod "diktator" mislis apsolutni tiranin koji vodi u aps za najmanji verbalni delikt (ne slazem se, ali ok) i to da li nazvati S.M. diktatorom za tebe semanticki problem.kim rekao bih ima drugaciji pristup. Mislim ovde se sada vodi diskusija o tome da li je Milosevic bio diktator ili ne samo na osnovu toga kakvi su bili njegovi metodi za odrzavanje na vlasti. To je mozda interesantno za nekakvu uporednu studiju autoritarnih sistema, ali ne menja sustinsku karakterizaciju Milosevicevog rezima, a to je da je1) cinio sve da ostane na vlasti, ukljucujuci i izborne kradje i ubistva protivnika2) sjebao zemlju skroz.Sto se mene tice diskutujte slobodno o tome da li je on bio tiranin, despot, diktator, kabadahija ili vozd, ali dovoditi ga u vezu sa l od liberalizma i govoriti kako je to samo bio jedan korumpirani parlamentarni sistem je apsolutna besmislica. Jer okreni-obrni, sa kojim god ciljem da se krene u tu pricu, to je besproteno intelektualisanje o 90ima koje nuzno u nekom trenutku vodi do relativizacije tog perioda i toga sto se tada desavalo. Vodi u tu vrstu relativizacije koja dovodi do opravdanja domace kradje primerom "pa krade se i u Americi". Jeste, imali smo elemente Milosevicevog sistema u raznoraznim dobima u raznoraznim mestima. Samo su se u Srbiji 90ih (a i na mnogim drugim nesrecnim mestima u drugima periodima) svi ti elementi skupili na gomilu, sto Milosevicev rezim cini vrlo razlicit od italijanskog politickog sistema ili moguce izborne kradje 1960. u SAD. To su suluda poredjenja istrgnuta izvan konteksta. I to je ona vrsta intelektualne relativizacija i glumljenja mudrosti koja mi najvise ide na k. Ako sam zbog toga previse djonom nagazio na kima, izvinjavam se.
pazi mi se tu naravno ne slazemo i to je sasvim ok. ja mislim da se krade i u americi (ali nikako ne tako i toliko). ocu da ti kazem da primeri poput slobe prikazuju da se u najmanje losem od svih sistema i dalje moze svasta desavati. po tom pitanju je to jedna bizarna situacija gde je bivsa jugoslvija nesvesno evrope a srbija pod slobom nalicije demokratije. neka vrsta podzemnog sveta koji groteskno imitira ono sto se nalazi na povrsini. stavise svi ti problemi mogu da se pojave bilo gde u nekoj kriznoj situaciji. Edited by kim_philby
Link to comment
Da, zaista zanimljivo isuse.gif
Угл, било занимљиво или не, претпостављам да чита ово, па ће му бити јасније на кога сам мислио.
Link to comment

Mislio sam da je Milosevic imao neogranicenu vlast koju je cuvao svim sredstvima, "ponekad" i onima "van pravnog sistema". Onima cije su kosti otkopane, ili isplivale iz Dunava, onima cije jos nisu ni pronadjene, njihovim porodicama i prijateljima, onima ciji su zivoti upropasteni...n,n+1...sigurno je od prvorazredne vaznosti da mi ovde do najtananijih finesa doteramo definiciju kojom bi se izrazila Miloseviceva "zivopisna" tehnika vladanja i unistavanja svega sto nije njegova vlast!Psihopata, masovni ubica, ratni zlocinac, lopov...ili da ne teramo dalje, valjda je dovoljno reci: Slobodan Milosevic.

Link to comment
Mislio sam da je Milosevic imao neogranicenu vlast koju je cuvao svim sredstvima, "ponekad" i onima "van pravnog sistema". Onima cije su kosti otkopane, ili isplivale iz Dunava, onima cije jos nisu ni pronadjene, njihovim porodicama i prijateljima, onima ciji su zivoti upropasteni...n,n+1...sigurno je od prvorazredne vaznosti da mi ovde do najtananijih finesa doteramo definiciju kojom bi se izrazila Miloseviceva "zivopisna" tehnika vladanja i unistavanja svega sto nije njegova vlast!Psihopata, masovni ubica, ratni zlocinac, lopov...ili da ne teramo dalje, valjda je dovoljno reci: Slobodan Milosevic.
jebiga, meni je bitno. za vecinu njegovih zrtava on je jednostavno ratni zlocinac.
Link to comment
ima matematicara koji bi ti rekli da ni to nije toliko jednostavno :D a sto se kradje na izborima (u formi predstavnicke demokratije) tice ja se nadam da si ti svestan da je kradja prati od njenih pocetaka. ponovo te pitam kako je to milosevic na kraju izgubio izbore? kako to da su svi odbili da poslusaju njegova naredjenja pozivajuci se na ustav? privid nikada nije samo privid. sto kaze dekart: klekni i moli se i verovat ces.
Jedno je sporadicna kradja, drugo je kontinuirana kradja. Jedno je par nefer izbora, drugo su svaki nefer izbori.Milosevic je izgubio izbore jos 92/93, kada ih je prvi put pokrao. Izgubio je i lokalne izbore '96., pa priznao poraz tek posle masovnih demonstracija. U tom slucaju je lepo proracunao medjutim da ce opoziciju umeti da rastavi i neutralise nakon sto im je dao tu malu pobedu.2000. ga je napustio aparat, i ako im je naredio da pucaju na narod. Napustio ga je jer je opozicija napokon izvela dovoljno ljudi na ulice, jer je napokon bila dovoljno organizovana, jer je zemlja napokon dotakla dno koje je nateralo jedan sirok dijapazon ljudi da izadje na ulice i da se pobuni i da ne vidi alternativu osim u rusenju aktuelne vlasti. Napustio ga je taj aparat jer je uvideo da od njega vise nema vajde, da se ide samo iz poraza u poraz (poslednji od kojih je bio bombardovanje) i da situacija postaje sve gora i gora u zemlji ekonomski. Uostalom, zar je to neobicno za kraj jednog diktatora? Koliko njih su na kraju smaknuli "njihovi" kada su videli da je vrag odneo salu?
ja ne znam ali ti samo iznosis potvrde mom stavu da je rezim slobodana milosevica sistem jedne korumpirane parlamentarne demokratije. ja ne znam tako dobro milosevica niti se moja analiza bazira na njegovoj licnosti. pri tome ajde da ne govorimo jedan drugome da lupamo i pricamo gluposti. to nije bas konstruktivno za vodjenje rasprave. ja bih o ovome pricao sa nekim pametnim a ti si se zajapurio i deres se ko da smo u znaku pitanja. ajd se iskuliraj pa da pricamo.
Rekoh gore sta me iznerviralo i sta me nervira. Mozda sam preterao. Izvinjavam se.Al dozvoli da ti kazem da mozda malo previse pametujes i analiziras nesto sto nema sta da se analizira. Pazi, korumpirana parlamentarna demokratija podrazumeva da postoji ipak nacin da se na izborima smeni vlast. U Srbiji nije vlast smenjena na izborima, nego na ulici. Izbori su bili povod, a ne sredstvo. I nije bitno sta kaze Dekart, to su cinjenice.
Link to comment
Jedno je sporadicna kradja, drugo je kontinuirana kradja. Jedno je par nefer izbora, drugo su svaki nefer izbori.Milosevic je izgubio izbore jos 92/93, kada ih je prvi put pokrao. Izgubio je i lokalne izbore '96., pa priznao poraz tek posle masovnih demonstracija. U tom slucaju je lepo proracunao medjutim da ce opoziciju umeti da rastavi i neutralise nakon sto im je dao tu malu pobedu.2000. ga je napustio aparat, i ako im je naredio da pucaju na narod. Napustio ga je jer je opozicija napokon izvela dovoljno ljudi na ulice, jer je napokon bila dovoljno organizovana, jer je zemlja napokon dotakla dno koje je nateralo jedan sirok dijapazon ljudi da izadje na ulice i da se pobuni i da ne vidi alternativu osim u rusenju aktuelne vlasti. Napustio ga je taj aparat jer je uvideo da od njega vise nema vajde, da se ide samo iz poraza u poraz (poslednji od kojih je bio bombardovanje) i da situacija postaje sve gora i gora u zemlji ekonomski. Uostalom, zar je to neobicno za kraj jednog diktatora? Koliko njih su na kraju smaknuli "njihovi" kada su videli da je vrag odneo salu?Rekoh gore sta me iznerviralo i sta me nervira. Mozda sam preterao. Izvinjavam se.Al dozvoli da ti kazem da mozda malo previse pametujes i analiziras nesto sto nema sta da se analizira. Pazi, korumpirana parlamentarna demokratija podrazumeva da postoji ipak nacin da se na izborima smeni vlast. U Srbiji nije vlast smenjena na izborima, nego na ulici. Izbori su bili povod, a ne sredstvo. I nije bitno sta kaze Dekart, to su cinjenice.
hej sve je okej. ovo je forum. caskamo, raspravljamo i proveravamo teze. samo ajde da pricamo. radim nesto drugo sada ali cu definitivno napisati odgovor.
Link to comment
ko sto rekoh, semantika je u pitanju. naravno da je u pitanju duboko autoritaran sistem. ja bih voleo da postoji neko drugo ime za njega osim diktatura, posto su mehanizmi vladavine drugaciji. tako bi se lakse prepoznale opasnosti od takvog vladanja.mene cudi samo to sto tema o Milosevicu izaziva manje strasti nego tema o nebitnom Jovu Kapicicu.
Postoji. Mislim da ga je Vojin Dimitrijevic nazvao - demokratura. Radi na vise nivoa. Diktatura sa uglavnom fingiranim koriscenjem formi predstavnicke demokratije. Dakle, karikatura i demokratije i diktature. Kao i svaka karikatura ne sluzi da pravilno iscrta vec da postigne poentu.A sta je Milosevic uistinu bio po ideoloskom opredeljenju i mentalnom sklopu? Prekasno rodjeni komunisticki diktator.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...