Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

prvi sam za to. ako si pratio moje pisanje na ovoj temi, ne jednom sam zvao gsp i žalio se na nepolazak buseva sa početne stanice, ali ne volim kad se traži samo od jedne strane da poštuje, a mi sa druge ćemo da sabotiramo tamo gde možemo, moramo i ne moramo. mislim, ovde se odmahuje rukom na sasvim malu stvar kao što je ulaženje na prednja vrata, koje bi trebalo da bude stvar dogovora, kako bi svima olakšalo putovanje, dok se to tumači kao nametanje nečijeg hira koji bi da zagorča život svima.
ulazenje na prednja vrata bice izvodljivo samo van spica, zato sto se u spicu smanjuje broj vozila (nova vozila mahom ostaju na terminusu i u garazama da se ne bi habala u guzvi), i zato sto se u guzvi kakva je popodne ne moze kretati kroz vozilo. ovo nije nacelna primedba, nego kauzalna. postovanje reda voznje je sine qua non. ne zelim da sabotiram ideju, nego ukazujem na to da za nju nisu ispunjeni pocetni uslovi. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ali će i povećati naplatu, što je valjda cilj svih građana...
Pa i nece ako kontrolori nastave da izbegavaju autobuse u kojima je malo veca guzva (cuo i video licno pre neki dan kod Ade, bili zajedno sa komunalnom).Dalje, ovi nekakvi buduci asistenti, usmerivaci ili kako se vec zovu su zaposleni u GSPu, ne BusPlus-u i pitanje je koliko su oni motivisani da stvarno nesto kontrolisu (videli smo sta je bilo sa kupovinom karata kod vozaca kada su oni izgubili procenat od prodaje), pisati kazne nece.edit:"Za ulaz na pogrešna vata neće biti kaznenih odredbi. Kao i do sada, kažnjavanje važi samo za putnike koji nemaju ispravne karte", poručuju iz BusPlusa. Edited by ExicPL
Link to comment
ulazenje na prednja vrata bice izvodljivo samo van spica, zato sto se u spicu smanjuje broj vozila (nova vozila mahom ostaju na terminusu i u garazama da se ne bi habala u guzvi), i zato sto se u guzvi kakva je popodne ne moze kretati kroz vozilo. ovo nije nacelna primedba, nego kauzalna. postovanje reda voznje je sine qua non. ne zelim da sabotiram ideju, nego ukazujem na to da za nju nisu ispunjeni pocetni uslovi.
Dodatan problem će biti gužva na stajalištima i veliki broj autobusa što istovremeno dolazi na stajalište.Sve se bojim da ćemo kao u Londonu uredno stajati u redu da uđemo na prednja vrata. Tu će biti guranja i gaženja, sudaranja i trčanja kad novi autobus pristigne u stanicu, žešće jebade ako je stajalište na uzanom trotoaru.
Link to comment

U praksi će to biti teško. a nekim stajalištima gde se ukršta veći broj linija, Zelenjak npr često istovremeno staje po 5-6 busova. Koliko redova treba da postoji, tim pre što je nekom svejedno da li će na 65 ili 16 ili 77... I koliko će trajati punjenje busa, recimo na toj stanici ako ih je više- cenim da će kolona da se izvije do Doma omladine, bez prekida.

Link to comment
Dodatan problem će biti gužva na stajalištima i veliki broj autobusa što istovremeno dolazi na stajalište.Sve se bojim da ćemo kao u Londonu uredno stajati u redu da uđemo na prednja vrata. Tu će biti guranja i gaženja, sudaranja i trčanja kad novi autobus pristigne u stanicu, žešće jebade ako je stajalište na uzanom trotoaru.
U praksi će to biti teško. a nekim stajalištima gde se ukršta veći broj linija, Zelenjak npr često istovremeno staje po 5-6 busova. Koliko redova treba da postoji, tim pre što je nekom svejedno da li će na 65 ili 16 ili 77... I koliko će trajati punjenje busa, recimo na toj stanici ako ih je više- cenim da će kolona da se izvije do Doma omladine, bez prekida.
Evo kako je to reseno u Pekingu6912219910_2ed936d361.jpg[klik za vecu]
Link to comment
Da, ali za desetku i triessedmicu stoji po dvoje-troje kinesčića. Šta ako hoće bilo koji od tih nekoliko, prvi koji naiđe?
Pa po jednom nogom stanu na "perone" 37 i 10.Simple as that. :lol:
Link to comment

Lepo radi na onim obeleženim ulaz izlaz ali stalno neki polusvet uskače na pogrešna bez potrebe :P. Inače bi, van špica u duploj 16 sve funkcionisalo besprekorno.Osim što nisu rešili da li žene sa kolicima i dečicom moraju da trče nazad pošto kolica uvući na prva jeste majstorija, i to im je najveći propust zbog koga ovo ne sme proraditi,podići kolica tri stepenika je zajebano i uz pomoć iz busa a kamoli bez, a i jedino pravo mesto za kolica je tu na drugim vratima, gde možeš da ih staviš u ćošak da ne smetaju drugimaa i da ne pobegnu.Samo su mnogo bolećivi ovi iz bus plus, jedna *** devojka je ušla na ta obeležena srednja i pored njih i valjda im bilo glupo da joj kažu, i još se nije otkucala,pa je stanicu kasnije pita devojka za kartu i ona, sebi u bradu, nemam, pa, ajd, dobro... valjda im je jasno da mlađarija i matorci ne mogu tako lako da se vaspitaju, pa im daju još malo vremena.Mislim da je problem u pismenosti. Mada, opet, vrata su obeleženi su bojom, crveno i zeleno, ali ne vredi, mislim da ni to ne pali, nego da se instalira rotaciona rampa prigodnog smera.Rotacija je radila, opet, u busu je stojalo 15-tak ljudi, tri puta sam od prednjih, išao ka drugim, po par koraka, i onda ostao naspram njih, u stranu, to je skroz ok. Samo kada bude 30 ljudi koji stoje biće gore, a ako ih bude više neće funkcionisati kako treba, hoće, ali samo ako se usvoje neke osnovne konvencije o ponašanju u autobusu, s' obzirom da ovde ljudi ne umeju da hodaju ulicom normalno teško da će te konvencije proraditi same od sebe. Svi koji se voze dalje na levu stranu rotacija u desnoj i tako nešto, to može u busu sa svim sedištima i 15-20 stojača da radi bez problema.Da bi se održala tolika popunjenost, tj. prozračnost buseva morali bi da uvedu red u polaske i broj buseva po liniji, pošto je neprihvatljivo, a i dalje često, sardiniranje, kako je neko rekao.BTW, meni nije teško palo, pošto je u PA davno, kada sam još koristio ATP, bilo pravilo ulaska na prva, ubacivanje novca u kutiju ili žetona pred vozačem i nazad, sesti ili stojati, izlaz na druga i treća. Samo što je za cenu karte koja je bila ista ili skuplja od GSPove autobus bio veća krntija a linije nisu bile duže od 5km i bilo ih je 5-6, sada su promenili to, došlo bolje rukovodstvo, i dalje skupo, ali češći polasci, dalje linije koje obuhvataju i okolna sela, šatlovi (oni polubusovi) za manje linije, bolje prolaze kroz grad, i fino opslužuju komunikaciju centra sa perifernim delovima grada. Mada, evo, izgleda da će da leti to rukovodstvo (DS koji je šutnuo NS i uspostavio red će sada ostati u opoziciji i već čujem da je u opštini počelo sa svima onima koji nisu za stalno, a ostali će biti u rotaciji, na niža mesta, pošto neće da ih otpuštaju i zameraju se...).Validator je radio i na srednjim vratima, inače, da bi se validirao ako uđeš na prva ili zadnja i odmah odeš do tih, pošto se voziš kratko, pa da možeš tamo da se validiraš.U obe 16 je radila klima, hladila je, ok sasvim. Izgleda da je ta linija, koju najčešće koristim (pored 23 i 95 ponekad) stvarno odlično rešena, jako su retke gužve, samo i dalje se gomilaju na okretnici gore, znači i dole verovatno, i ponekad dođu dve pa i tri za redom a to, kako se ovde pričalo, ne sme tako, znači može i bolje.

Link to comment

Kratki utisak od danas, jedino sam se vozio 3 stanice trolom od Beogradjanke do Studentskog Trga, trola stajala otvorenih vrata dugo vreme na stanici kod Beogradjanke dok je tim kontrolora (1 sredovecni muskarac + 1 zena od oko 30 ) pokusavao da natera 1 devojku od oko 20 i nesto da sidje jer nije imala kartu. Za to vreme ja usao i validirao moju karticu, kontrolor mi prisao i pitao da li sam validirao ja kazem jesam tu mi on pocne da prica da je u redu i ako nisam jer je video da sam upravo usao, ja kazem da sam validirao i on tu proveri na svojoj masini i vidi da jesam. Onda on tu pocne da mi se jada u fazonu "nemas pojma koliko ljudi mi da karticu koja nije valdirana i misli da necu da provalim, ali masina vidi sve, a sto je najgore zabelezi svaki put kad ja provucem nevalidiranu karticu i onda meni sefovi prave probleme, itd..." i meni tu dodje da mu kazem "yeah man, i know your job sucks but at least you have a job", ali mu samo rekoh "we cool bro, we cool" i to je bilo to.Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...