Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tek sad primetih ovaj split, ne znam kako mi promace. Kao neko ko je veoma vezan za republiku, njene ideale, moram da vam kazem nekoliko stvari koje su vam (izgleda) izmakle - bez zelje da zvucim nadmeno, pa se unapred izvinjavam ako tako ispadne. Francuska i njen skolski sistem su po mnogo tome drugaciji od bilo kojeg u svetu. Nikakve veze sa "zatiranjem kolonijalne proslosti", vec iz nepoverenja prema Crkvi, Francuska je vec 1882 godine donela zakon o laicizmu, tj o separaciji izmedju Crkve (u ovom kontekstu Religije, no tada nije bilo nista drugog sem Katolicanstva i nesto malo Protestantizma) i Skole. Taj zakon je cak donesen i pre samog zakona o zvanicnom razlazu Crkve i Drzave, koji je donesen 1905. godine.Od tog momenta, javne (tj drzavne) skole smatraju da ih verska obrazovanost i sve sto se dotice religije, ne tangira, jer je to stvar svakog pojedinca odnosno njihovih familija, pa neka kuci pratikuju do mile volje. Skole su tu da bi postale/odrzale obrazovanje uzimajuci u obzir vrednosti Republike i onog miticnog "liberte, fraternite, egalite" kojeg je sve teze naci.Naravno, postoji i paralelni, privatni sistem skolovanja, mahom od strane katolickih institucija ali koji je od 1959 godine priznat od strane drzave, sa jedinstvenim nastavnim programom i sa pravima da imaju dodatne nastave (teologija, i sl. itd). Cak imaju pravo i na subvencije od strane drzave, a uslov je da moraju da primaju SVE ucenike i bez izuzetaka ili diskriminacije. Postoji gradic (samo jedan primer koji licno poznajem) u kojima se nalaze dve privatne skole (osnovna i srednja zajedno i u jednoj i u drugoj), a najbliza javna skola je na nekih 20-ak kilometara. U tim skolama se skoluju bogati, siromasni, muslimani, hriscani, svi. Svi imaju pravo na subvencije/besplatno skolovanje, tj mogu isti zatraziti i dobice ga ukoliko ispunjavaju finansijske uslove. Tu moze da se radi i nosi sta hoce (osim drzanja za rukice i zvalavljenje studenata jer je to nemoralno religioznim ljudima, no to nije tema). Ali u javnoj skoli NIKADA nije bilo dozvoljeno krstenje, nosenje (vidljivo) krucifiksa, u javnim skolama vladaju matori komunisti i revolucionari i revolucionarke iz 60-ih, koji gledaju setljivo na ta vremena seksualne revolucije, pa s tim iz svojih ubedjenja jos vise vriste da se zenama "da sloboda, da se ne srozavaju na puke objekte ili zatvorenice njihovih tlaciteljskih kultura". Koliko tu ima rasizma i nepoznavanja/nepriznavanja obicaja i mentaliteta je neka druga tema, ali hocu da kazem da i bez tih principijalista javna ustanova jednako lose gleda na hriscana ili muslimana. Jedina frka sa zenama muslimankama, koje postuju svoje obicaje (dobrovoljno ili ne) je velicina i uocljivost njihovih predmeta obicaja. Nije fer, tacno, ali sada nije moguce napraviti iznimku za jedne, a ostaviti ove druge po strani.Edit: slovce i izbrisao ekstrakt zakona na francuskom, jer treba prevesti - sto me malo mrzi sada.

Edited by dragance
Link to comment
Drugaciji je kontekst.
Aham. Itekako.Mladac koji me je pitao mogu li da zivim sa onim sto je prikazao promasio je temu: nije pitanje mogu li - problem je u tome sto moram. Kao sto moram da odgovorim, pokusam da dam odgovor, u ime civilizacije koja je institucionalizovala, industrijalizovala masovno ubijanje, istrebljenje citavih naroda, ubijanje kontinenta.... Ne moram da idem toliko daleko: pre nego sto pocnem da bilo kome od tih primitivnih da objasnjavama koliko je primitivan, moram da pogledam Srebrenicu, leseve po Kosovu, Bosni.... Ne govorim o glupostima kao sto su katarza ili nesto slicno: govorim samo o tome koliko je primitivno pojam koji se da rastegnuti do u beskraj, da bi se zavrsio mantrom mi dobri - oni losi. I koliko pokozica takozvane civilizovanosti lako spada ustupajuci mesto istom, ako ne i gorem primitivnom nego sto je ono koje njima prebacujemo.Onom humanom ljubitelju savrsenog sveta u kome nema primitivizma onako kako ga on vidi mogu samo da pozelim svet pun japija, uredjen po najvisim (zapadnim) standardima i da ga pitam zasto, ako vec ne moze da zivi s tim ne krene da ih menja: ima na raspolaganju bespilotne letilice, supermoderne bombardere koji pogadjaju u glavu. Moze da ih dovede u red za cas posla. Moze doduse, kao i svi mi, da tolerise rezime kao sto je saudijski, rigidan da rigidniji ne moze biti, a da gleda da dodje glave nekim drugim koji mu trenutno nisu po volji.Ucimo ih, kao civilizacija, doveli smo ih do vrhunaca nasilja, licemerstva, duplih standarda i onda komotno, iz svojih sterilisanih kompjuterskih soba uzimamo, dajemo sebi za pravo da im sudimo. Ne ide. Niti ce ikada ici, bar ne na nacin na koji se to do sada pokusavalo. I lose zavrsavalo. Po obe strane.I znas sta: 'aj bre da razdvojimo neke stvari. To sto uslovno zagovaram postovanje i prihvatanje razlika ne znaci da bih sutra krenuo da strojim zene po africkim selima. Ili kamenujem preljubnice. Bas kao sto ne znaci da sebi oduzimam pravo da se primitivnom suprotstavljam ovde i sada (primer SPC) - TO primitivno mogu da prepoznam i vrednujem u okviru kako svojih ogranicenja ili stavova, ali iz perspektive ucesnika. Arapsko ili hotentotsko primitivno - ne mogu. Bas zbog razlicitog konteksta.
Link to comment
U Francuskoj je zabranjeno uci u javnu ustanovu glave pokrivene maramom. Ne nikab ili cador, nego najobicnija marama. Bas me zanima kako se to moze braniti.
U Italiji je zabranjeno ući čak u trafiku sa cigaretama, sa kacigom na glavi, ili nekakvom maskom karnevalskom, ili na bilo koji način pokrivenim licem (ako onemogućava identifikaciju). Kazna predvidjena do 500 Eura.Kad smo već kod Italije, od posle rata u svim učionicama stoji raspeće. Poslednjih godina, sve veća islamska zajednica se pobunila zbog toga, pa je čak Sud u Strazburu odlučio da Italija mora da ukloni raspeće iz učionica.Medjutim, Vlada, putem jednog svog ministra je poručila da: "Mogu da crknu, ali mi raspeće nećemo skloniti iz učionica.".I tako...............
Link to comment

Kad smo kod konteksta:"Pokrivanje glave je simbol pokornosti žena mužu i crkvi ; To je znak vlasti muškaraca nad ženama, to je princip uzvišenosti i časti"Patrijarh srpski, gospodin Pavle, pocivsi u Gospodu, dne 15.11.2009. godine.Po novom kalendaru!

Edited by woodooinstalater
Link to comment
U Italiji je zabranjeno ući čak u trafiku sa cigaretama, sa kacigom na glavi, ili nekakvom maskom karnevalskom, ili na bilo koji način pokrivenim licem (ako onemogućava identifikaciju).
Marama ne onemogucava identifikaciju, nego pokriva kosu.
Link to comment
Marama ne onemogucava identifikaciju, nego pokriva kosu.
nejasno mi je kako u islamskoj marami vidiš samo lep ukras i pokrivalo za kosu, a gornji citat koristiš za zgražanje nad pravoslavnim mračnjaštvom.nešto tu nije u redu.
Link to comment
nejasno mi je kako u islamskoj marami vidiš samo lep ukras i pokrivalo za kosu, a gornji citat koristiš za zgražanje nad pravoslavnim mračnjaštvom.nešto tu nije u redu.
Sve je u savrsenom redu. Ne mislim da drzava ima pravo da se mesa u slobodu pojedinca, i tu se prica za mene zavrsava. Nisam za drzavu koja naredjuje maramu, niti za onu koja je zabranjuje.@draganceOvo je suvise slozeno drustveno pitanje da bi se razresilo prostim "religiji nije mesto u skolama". Imas na topiku razlicite suceljene stavove o ovoj temi, citaj do mile volje.To jest za Francusku je pitanje jednostavno, ali ne i za one na koje se ta mera iz 2004. godine odnosi. A kada primenis neku meru koja zadire u privatnost pojedinca, i to na celoj visemilionskoj populaciji, i pri tome kazes "ovo je jednostavna, resena stvar, ne zanima me sta vi mislite niti cu uopste polemisati sa vama", to vise nije ni Republika, ni demokratija, nego tiranija vecine. Edited by vasudeva418
Link to comment
Religiji i njenim simbolima nema mesta u javnim skolama. Ne razumem sta ovde ne valja, sta kome smeta?
Pa to ne mora bas tako da bude, to je samo zato sto je to bio drustveni konsenzus u Francuskoj u jednom momentu u istoriji. Nije to neko zlatno pravilo, stavise ja kao 1 ateista ne volim kada se na tome bas toliko insistira, jer to cini mi se daje religiji danas mnogo veci znacaj nego sto ga realno ima (barem u vecini zapadnih zemalja).
Link to comment
Religiji i njenim simbolima nema mesta u javnim skolama. Ne razumem sta ovde ne valja, sta kome smeta?
ja mozda mogu da razumem da u javnim skolama ne moze da predaje zabradjena zena ali ne mogu da razumem da ne moze nastavu da slusa devojcica sa maramom. jel ta marama menja na neki volseban nacin sadrzaj predavanja o, na primer, evoluciji? verovatno bi trebalo i predloziti da obavezno jedu svinjetinu u skolskoj menzi da se ne bi razlikovali od malog obeliksa?dakle, samo zato sto volim zvuk sopstvenog tipkanja po tastaturi: raspravljamo o francuskoj i jednom odredjenom zakonu i jednoj odredjenoj politickoj sekvenci. i onda moramo da mislimo i o mrtvima u seni 1961. godine i o zapaljenim kolima 2005. godine i o le penu i sarkoziju i uopste o stepenu integracije, i odbijanja da se ta integracija prihvati, beur kulture. kada zandari maltretiraju decu koja pisu grafite po predgradju a o tome pevaju tamnoputi francuski reperi a jedan jevrejin snima filmove o tome to nzaci da francuska kultura nije vise samo prever i provansa. zabrana nosenja marama je samo cinicni malogradjanski pokusaj da se skrene paznje sa tih istih batinasa iz predgradja.znaci, u francuskoj ne postoji problem integracije. anri daje golove, zidan snima filmove, mc solar repuje i niko ne trazi da se karla bruni zabradi ili da sarko nosi bradu kao mula. postoji samo problem jeftinog malogradjanskog rasizma i sarkozijeve politike straha.
Link to comment

Razumem ja to, ali nije u pitanju zabrana marama, vec zabrana ispoljavanja religioznih simbola, nebitno o kome se radi. Kao sto rekoh, postoje privatne skole koje to prihvataju i ohrabruju, one su subvencionisane od strane drzave i svako ima pravo da tu pohadja nastavu. Takodje sumnjam da bi to vecinu gradjana islamske veroispovesti iz "getoiziranih predgradja" kostalo bilo sta.Tema zapaljenih automobila i integracije zaista ne spada u ovu raspravu. Mnogo je kompleksniji slucaj nego sto se to ovde pokusava predstaviti. Obe strane zaziru jedna od druge (drzavni aparat i les beurs), u nekakvoj je sve spirali, tako da - zasluzuje posebnu temu.

Link to comment
a docim bi nacisticke ratne zlocine i bacanje leseva u senu mogao da prihvatis? ko ovde uopste zastupa moralni i kulturni relativizam? ja sam vam cak i lepo dao municiju onim divnim citatom charlsa napiera o zabrani prakse satija (spaljivanje udovice na lomaci pokojnog muza) u nekim delovima indije a vi nista...
o nacistickim zlocinima se zapadna civilizacija jasno izjasnila. vidi ishod drugog svetskog rata ili sta pise u ustavu nemacke po pitanju nacizma. a i ja nisam pozvao na to da se to razume il prihvati.
Link to comment
Aham. Itekako.Mladac koji me je pitao mogu li da zivim sa onim sto je prikazao promasio je temu: nije pitanje mogu li - problem je u tome sto moram. Kao sto moram da odgovorim, pokusam da dam odgovor, u ime civilizacije koja je institucionalizovala, industrijalizovala masovno ubijanje, istrebljenje citavih naroda, ubijanje kontinenta.... Ne moram da idem toliko daleko: pre nego sto pocnem da bilo kome od tih primitivnih da objasnjavama koliko je primitivan, moram da pogledam Srebrenicu, leseve po Kosovu, Bosni.... Ne govorim o glupostima kao sto su katarza ili nesto slicno: govorim samo o tome koliko je primitivno pojam koji se da rastegnuti do u beskraj, da bi se zavrsio mantrom mi dobri - oni losi. I koliko pokozica takozvane civilizovanosti lako spada ustupajuci mesto istom, ako ne i gorem primitivnom nego sto je ono koje njima prebacujemo.
:isuse: pa ti upravo relativizujes. sad to sto su njih zlostavljali kolonizatori, daje im opravdanje da sad ponasaju kako se ponasaju?na stranu sto je nazadovanje islamske civilizacije je pocelo davno pre kolonizacija. pogledaj njihovu kulturu, nauku i umetnost u ranom srednjem veku. pa evropa je krala i ucila od njih!
Onom humanom ljubitelju savrsenog sveta u kome nema primitivizma onako kako ga on vidi mogu samo da pozelim svet pun japija, uredjen po najvisim (zapadnim) standardima i da ga pitam zasto, ako vec ne moze da zivi s tim ne krene da ih menja: ima na raspolaganju bespilotne letilice, supermoderne bombardere koji pogadjaju u glavu. Moze da ih dovede u red za cas posla. Moze doduse, kao i svi mi, da tolerise rezime kao sto je saudijski, rigidan da rigidniji ne moze biti, a da gleda da dodje glave nekim drugim koji mu trenutno nisu po volji.Ucimo ih, kao civilizacija, doveli smo ih do vrhunaca nasilja, licemerstva, duplih standarda i onda komotno, iz svojih sterilisanih kompjuterskih soba uzimamo, dajemo sebi za pravo da im sudimo. Ne ide. Niti ce ikada ici, bar ne na nacin na koji se to do sada pokusavalo. I lose zavrsavalo. Po obe strane.
dodaj svojoj listi jos nesto: podmetanje stavova.imas odlican primer na:http://www.parapsihopatologija.com/forums/...st&p=747924
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...