Jump to content
IGNORED

Sta je ovo?


woodooinstalater

Recommended Posts

Ovo bi trebao da bude stariji brat od C47, C46.
Jeste :) Curtiss-Wright C-46 Commando.Svaki avion ima svoju pricu, ovaj takodje: poneo je glavni teret u letovima preko Himalaja, preko cuvene 'Grbe', odrzao u ratu ono sto je od Cang Kaj Sekove Kine moglo da se odrzi, ali je prevezao i skoro svo gorivo za avione u americkim bazama u Kini.Od goriva - preko polovine tereta - do mazgi. Nazad je vracao sirovine kao sto su liskun, kalaj, tungsten i volfram.Nogu je potegla gospodja Cang Kaj Sek, poznata za svoje lepote i sarma, zakukavajuci u Kongresu da se Kini pruzi veca pomoc.C-46 je bio deo te pomoci, krenuo je 1943., angazovani su piloti iz civilnih kompanija i u grupama od po 10 su iz Floride, preko Portorika, Dzorztauna (Brit. Gijana) preletali Atlantik, od Belema i Natala u Brazilu, sletali na ostrvo Asunsion, pa preko Akre iznad cele Afrike do Adena i Karacija do Asama u Burmi gde je sve pocinjalo.U pocetku je C-46 bio razocarenje: pozurivan ratom, imao je brojne nedostatke, mada je mogao da ponese 3,600 kg (prema 2,500 koliko je nosio Dc-3 - B-17 je nosio 2,5 tone bombi).Problemi bi se dogadjali i u normalnoj eksploataciji, obaska sto su bili potencirani strahotama leta iznad Himalaja, vrtlozenjima, velikim visinama...Doslo je dotle da su ga krstili 'strasilo', karburatori su se zamrzavali, a pocetak nije bio nikako dobar: 6 aviona se srusili u toku prvih mesec dana.Ipak, septembra 1943. godine dostignuta je granica od 4,500 tona tereta mesecno. Po cenu od 135 nesreca i 168 poginulih...Kako bilo da bilo - tvoj red.Edit: kad smo vec kod Madame Chiang Kai Shek... :D00410s.jpg00411.jpg00412.jpghttp://www.youtube.com/watch?v=OVaLS3e9w1M Edited by woodooinstalater
Link to comment
Evo jedna lepa fotka3530403014243f42c690.jpgne vidi se mnogo al treba da je dovoljno.
Jeste :lol: Bell P-39 AircobraAvion sa motorom 'u sredini', iza pilota, dizajn neuobicajen za lovce tog doba, pa odatle i 'automobilska' vrata.Inace, sticajem raznih okolnosti, ovaj avion najbolje pokazuje koliko sami avioni nisu vazni: prilicno nepopularan kod americkih pilota, cinio je znacajan deo isporuka aviona CCCP-u za vreme WW2 i kod sovjetskih pilota bio veoma popularan. Jedan od uzroka je i taj sto je u 'prazan' prednji deo bilo moguce smestiti top poveceg kalibra - 37 mm.Sticajem okolnosti, dosla mi je u ruke sovjetska knjizica-uputstvo za napustanje ovog aviona u slucaju nuzde: nije bilo nimalo jednostavno. Trebalo je, ako je to uopste bilo moguce, prvo otvoriti vrata, pa ispuzati na krilo...Bilo kako bilo, u CCCP-u su znali da ga upotrebe, nemam brojke pri ruci, ali mislim da broj isporucenih prelazi 4,000 komada, dok Grigorij Rechkalov sa 44 pobede na ovom avionu 'sije' bilo kog zapadnog asa...
Link to comment
nc :D Prilično radikalan koncept, jedan (ukoliko se ne varam i jedini) svoje vrste sa potvrđenim letom.Jao :blush: , našao sam nešto što woodoo ne zna?!
:lol::thumbup: Da nisi rec vise rekao :) , a na meni je da se znojim veceras.
Link to comment
Valjda nije bilo:tujklrcr5kvk.jpg
Aaaaaaaaa, niski udarci :lol: Besler Steam Plane, na Travel Air 2000 (kasnije Curtiss) montiran motor 90 KS sa generatorom pare...George i William Besler, motor je Doble Steam Motors Company, a zahvaljujuci mogucnosti brze promene (para k'o para) smera okretanja elise imao je, danas bi se reklo, STOL karakteristike.00871-3.jpgOstalo sto se tice ove vrste pogona je tek imalo da dozivi svoje zlatno doba, u osiromasenoj i goriva zednoj Evropi za vreme WW2...00870-3.jpgEdit:Ok, trebalo mi je oko dva sata :P .Zato imas bonus; opet tvoj red :DEdit 2:http://www.youtube.com/watch?v=nw6NFmcnW-8 Edited by woodooinstalater
Link to comment

Ali ovo, da se pilot, leteći nad aerodromom, dovikivao sa gledaocima pored piste? :lol: Drugi pokušaj, say You? OK:vp6wfbue9vki.jpgI to je to kad odgovoriš, Dornier je bio više nego prepoznatljiv- za ostale Tvoje "koske" računaj na "Bubi"-ja :D .

Edited by zorglub
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...