Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Ne znam, po meni dva remija ne treba da vrede manje od jedne pobede. Remi nije nikakva posast, vec jedan od legitimnih ishoda sahovske partije. Sah nije kosarka. Pritom naravno ne mislim na salonske remije bez igre, vec na postenu borbu koja se zavrsi nereseno. Pobeda sama po sebi za mene ne predstavlja neku vrednost. Ona moze biti i posledica najbanalnijeg previda. S druge strane, remijem se moze zavrsiti obostrano dobra i fajterska partija. Mislim da je sasvim dovoljno zabraniti sporazumne remije, sto je, koliko znam, vec uradjeno na mnogim turnirima.Doduse, mozda sam i ja malo cudan po tom pitanju. Meni je Petrosjan vazda bio jedan od najomiljenijih igraca. :D

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

glupost apsolutno!Remi je u šahu potpuno realan i legitiman ishod partije. Naći ću vam hiljadu remija koji su borbeniji i sadržaniji od 99% pobeda. I šta sad. Pera će odigrati dve partije jednu dobiti na analizu u otvaranju drugu izgubiti jer je prevideo pešaka u dvadeset poteza i imaće tri boda dok će Žika odigrati dve partije po sto poteza i po 6-7 sati igre svaku i pri tom će te partije biti praznik za oči i melem za dušu i mogu da udju u knjige i udžbenike...da bi na kraju imao dva boda...isuse.gif Jebem ti FIDU. I onako sve čini da od šaha napravi TV šou. Smučili su mi se...

Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment

I evo, sada Karlsen ima 3 pobede, 1 poraz i 5 remija (+2), a Ivancuk 4 pobede, 3 poraza i 2 remija (+1). I obojica imaju po 14 poena po novom genijalnom nacinu bodovanja. Sreca u nesreci je sto ovaj idiotizam nema uticaja na rejting.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment
glupost apsolutno!Remi je u šahu potpuno realan i legitiman ishod partije. Naći ću vam hiljadu remija koji su borbeniji i sadržaniji od 99% pobeda. I šta sad. Pera će odigrati dve partije jednu dobiti na analizu u otvaranju drugu izgubiti jer je prevideo pešaka u dvadeset poteza i imaće tri boda dok će Žika odigrati dve partije po sto poteza i po 6-7 sati igre svaku i pri tom će te partije biti praznik za oči i melem za dušu i mogu da udju u knjige i udžbenike...da bi na kraju imao dva boda...isuse.gif Jebem ti FIDU. I onako sve čini da od šaha napravi TV šou. Smučili su mi se...
Evo ja ću da kontriram.Ovakvo bodovanje je ostvarenje Fišerove ideologije.Glorifikuješ remi - nije baš toliki procenat remija bolji od svake pobede.I nisu sve pobede baš bez veze. Na kraju, bez grešaka i nema pobede.Koliko se sećam iz šahovskih knjiga, na prvim turnirima, mislim u Londonu u XIX veku, remi partije su se ponavljale. Pola poena za remi je konvencija. Ovakvo bodovanje pogađa one koji imaju mnogo remija bez borbe. Moraću da iskopam Vukovićevu knjigu Šah kroz stoleća ili Razvoj šaha kroz stoleća, sve mi se javlja da se na nekom od prvih turnira za remi dobijala trećina poena.A Ivančuk kao borben igrač mislim da je sada na svome s ovakvim bodovanjem. :P Edited by kud_genijalci
Link to comment

Problem salonskih remija treba resavati na druge nacine, ne ovako. Na primer, zabranis sporazumne remije. Ili das ekstra novcanu nagradu za svaku pobedu na turniru. Ili odredis broj pobeda kao prvi dodatni kriterijum u slucaju istog broja poena. I ne bih se slozio da je ceo poen za pobedu i pola poena za remi samo stvar konvencije. Prirodno je da se neresen ishod u sportu vrednuje upola manje nego pobeda. To je jednostavno elementarna logika. Izolovani primeri koje si naveo su toliko retki upravo zato sto su suprotni sportskoj logici. Btw, prvi medjunarodni turnir u Londonu 1851. igrao se po kup sistemu kao serija mini-meceva na odredjeni broj pobeda, pa je normalno da se remiji nisu racunali, osim sto su uticali na boju figura u narednoj partiji.

Link to comment

A da ne spominjemo fudbal. Nekada su samo Englezi imali 3 poena za pobedu a svi ostali 2. Ne vidim da se nesto dobilo prelazenjem na engleski nacin bodovanja.Svojevremeno sam napravio neku malu analizicu. Uzeo sam konacne tabele na kraju prvenstva i preracunao sam na staro. Nema bas toliko promena u plasmanu da bi opravdali tu promenu bodovanja.Bice i sa sahom isto tako. Ne treeba uvrezene stvari menjati radi promene ili zato sto se nekom ucini da bi to bila dobra ideja.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Tek sad videh da se u Grckoj igra ekipno prvenstvo Evrope. Nasi muskarci se posle 4. kola nalaze na 15. mestu (18. su po rejtingu), sa 2 pobede i 2 poraza. Zene su trenutno 6. (14. po rejtingu), sa 2 pobede, 1 neresenim mecom i 1 porazom.

Link to comment

U jednom momentu su naši muškarci posle 4. ili 5. kola bili na deobi prvog mesta po onom starom kriterijumu osvojenih poena...:DInače sam u takvoj gužvi da jednostavno ne stižem da ispratim čak ni rezultate... :(

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...