Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

"Горан Весић June 27 ·

Враћен је српски грб на зграду бившег Министарства саобраћаја у Немањиној 6, која је саграђена у периоду од 1927. до 1931. године, према пројекту архитекте Светозара Јовановића. Данас се овде налази Саобраћајни институт ЦИП.

Аутори скулптура, изведеним у камену, су Тома Росандић, Драгомир Арамбашић, Живојин Лукић, Лојзе Долинар и Ристо Стијовић.

После Другог светског рата са фасаде зграде уклоњен је грб Краљевине Србије и постављен грб нове државе - комунистичке Југославије. Занимљиво је да је грб нове државе имао пет буктиња уместо шест колико их је било званично јер је свака буктиња представљала једну од шест социјалистичких република које су чиниле Југославију. Радили су на брзину, а није ни било места за шесту буктињу! Али таква су била времена и боље им је био крњи грб нове државе него цео грб старе државе.

Сада је исправљена та неправда и враћен је грб Краљевине Србије онако како је то учињено на згради старе железничке станице. Следећа композиција која се враћа тамо где је била је “Сима Игуманов и сирочад” рад Лојзе Долинара која се налазила на Игумановој палати на Теразијама."

Izvor: Facebook stranica gorana vesića: https://www.facebook.com/Goran.Vesic.zv ... 3927374821

Za ove koju si bežali se časova istorije - Kraljevina Srbija NIJE postojala u periodu kada je sagrađena ova zgrada (1927 - 1931). U tom periodu, teritorija Srbije je bila deo Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (a kasnije Kraljevine Jugoslavije), tako da je normalno da je na toj zgradi postavljen grb te države. Čak i za sve ove (uključujući i gorana vesića), koji su bežali sa časova istorije - vrlo je vidljivo da je grb na zgradi grb Kraljevine SHS, tj. Jugoslavije. Isti sadrži srpski beli krst sa četiri ocila, hrvatsko šahovsko polje, i slovenački polumesec sa šestokrakim zvezdama.

Nije mu dovoljno jedno lupetaranje u prvoj rečenici, već goran vesić mora da istakne svoju glupost i u narednim rečenicama. Kada je zamenjen grb, stavljen je grb FNRJ koji je sadržao 5 baklji. Te baklje su simbolizovale "bratstvo i jedinstvo konstitutivnih naroda (Srba, Hrvata, Slovenaca, Makedonaca i Crnogoraca)" - taj grb je postojao do 1963. godine. Tada je dodata i 6 baklja (koje su od tada simbolizovale republike). Više o tom grbu na: https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%93%D ... 1%98%D0%B5"

Citirao sam korisnika sa drugog foruma...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
On 2.8.2020. at 11:22, Frank Pembleton said:

"Горан Весић June 27 ·

Враћен је српски грб на зграду бившег Министарства саобраћаја у Немањиној 6, која је саграђена у периоду од 1927. до 1931. године, према пројекту архитекте Светозара Јовановића. Данас се овде налази Саобраћајни институт ЦИП.

Аутори скулптура, изведеним у камену, су Тома Росандић, Драгомир Арамбашић, Живојин Лукић, Лојзе Долинар и Ристо Стијовић.

После Другог светског рата са фасаде зграде уклоњен је грб Краљевине Србије и постављен грб нове државе - комунистичке Југославије. Занимљиво је да је грб нове државе имао пет буктиња уместо шест колико их је било званично јер је свака буктиња представљала једну од шест социјалистичких република које су чиниле Југославију. Радили су на брзину, а није ни било места за шесту буктињу! Али таква су била времена и боље им је био крњи грб нове државе него цео грб старе државе.

Сада је исправљена та неправда и враћен је грб Краљевине Србије онако како је то учињено на згради старе железничке станице. Следећа композиција која се враћа тамо где је била је “Сима Игуманов и сирочад” рад Лојзе Долинара која се налазила на Игумановој палати на Теразијама."

Izvor: Facebook stranica gorana vesića: https://www.facebook.com/Goran.Vesic.zv ... 3927374821

Za ove koju si bežali se časova istorije - Kraljevina Srbija NIJE postojala u periodu kada je sagrađena ova zgrada (1927 - 1931). U tom periodu, teritorija Srbije je bila deo Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (a kasnije Kraljevine Jugoslavije), tako da je normalno da je na toj zgradi postavljen grb te države. Čak i za sve ove (uključujući i gorana vesića), koji su bežali sa časova istorije - vrlo je vidljivo da je grb na zgradi grb Kraljevine SHS, tj. Jugoslavije. Isti sadrži srpski beli krst sa četiri ocila, hrvatsko šahovsko polje, i slovenački polumesec sa šestokrakim zvezdama.

Nije mu dovoljno jedno lupetaranje u prvoj rečenici, već goran vesić mora da istakne svoju glupost i u narednim rečenicama. Kada je zamenjen grb, stavljen je grb FNRJ koji je sadržao 5 baklji. Te baklje su simbolizovale "bratstvo i jedinstvo konstitutivnih naroda (Srba, Hrvata, Slovenaca, Makedonaca i Crnogoraca)" - taj grb je postojao do 1963. godine. Tada je dodata i 6 baklja (koje su od tada simbolizovale republike). Više o tom grbu na: https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%93%D ... 1%98%D0%B5"

Citirao sam korisnika sa drugog foruma...

.... Shiit has hit the fan!
 

FNRJ je imala pet buktinja koje su simbolizovale pet konstitutivnih naroda: Srbe, Hrvate, Slovence, Makedonce i Crnogorce.  Mi smo u skoli za Dan republike recitovali pesmicu: "Pet buktinja plamte da pricaju svima,/ Da u nasoj zemlji pet naroda ima."  Muslimani se u FNRJ nisu smatrali narodom, i izjasnjavali su se kao ili Srbi (npr. Alija Izetbegovic)  ili Hrvati (npr. Mak Dizdar).   Narodnost ime je priznata kasnije kada su postali Muslimani kada je grb je dobio i sestu buktinju.

Link to comment

mislim da je šesta buktinja dodata kako bi one bile simboli šest republika.ne zbog "davanja" statusa naroda muslimanima.

 

ipak, po Wiki je papazjanija

Quote

Шеста буктиња[уреди | уреди извор]

Новим Уставом Југославије од 1963. године државни грб је промењен и наново дефинисан чланом 3. Устава:

Грб Социјалистичке Федеративне Републике Југославије представља поље окружено житним класјем. Класје је доле повезано траком на којој је исписан датум 29 XI 1943. Између врхова класја је црвена петокрака звезда. Усред поља налази се шест косо положених буктиња чији се пламенови спајају у један пламен.[31]

Главна промена је уследила у домену садржаја и симболике грба. Уместо дотадашњих пет буктиња које су симболизовале уједињених пет конститутивних народа, шест буктиња у измењеном грбу је симболизовало шест уједињених република у саставу федерације — Словенију, БиХ, Хрвтаску, Србију, Црну Гору и Македонију.[12][8] Ова промена у броју буктиња се уклапала и у новоформулисани политички став да у Босни и Херцеговини, Црној Гори и Србији постоји још једна нација  Муслиманска, следствано чему је придодата још једна буктиња.[12] Овај догађај је комеморисан и одговарајућим стихом:

Шест буктиња пламти

да причају свима

да у нашој земљи

шест народа има![12]

 

kako god, govan vesić, rođen '69 krenuo je u školu u drugoj polovini sedamdesetih i nije imao pojma šta se dešavalo dok je on bio u perspektivi.

Link to comment
On 29.7.2020. at 21:24, Milosh76 said:

Meni je dosao mail koji sam prijavio za euprava i kad sam se ulogovao dobio sam u pdf zaduzenje za porez, opstina NBG. Ne znam kako to funkcionise uopste, prvi put sam to dobio sada :D 

 

Mozes i da posaljes mail poreskom tvoje/njene opstine i da trazis izvod za porez. Ja sam dobio odgovor za 15ak minuta od NBG, a 5-6 dana od Palilule :D Samo sam ostavio JMBG i dobio koliki mi je poreski dug.

 

Taman se spremio da napisem mejl, kad vidim da je i njoj stiglo na euprava PDF resenje juce (Palilula).

  • +1 1
Link to comment

http://rs.n1info.com/Region/a627011/Mediji-Crnogorski-nazivi-ulica-u-Beogradu-ostaju-Vesic-rekao-Braca-smo.html

 

Quote

"Beograd ima Podgoričku ulicu i to na najboljem mestu, na Vračaru. Kako Podgorica ima Beogradsku ulicu i ponosi se njome i mi se u Beogradu ponosimo Podgoričkom ulicom. Tako će i ostati", istakao je Vesić.

 

Kvalitetan trol Vesića jednom za promjenu. Ako se onaj patrljak bez trotoara može nazvati ulicom..

Link to comment
Quote

Predviđeno je uređenje pešačke zone na potezu Vasina-Uzun Mirkova, a i tramvajski saobraćaj od Slavije do Kalemegdana, pa po treći put ceh plaća Trg Republike, i to na već "uobičajeni" način - skidaju se kocke, piše "Politika", i ukazuje da bi ovo trebalo da znači da, kada je bio raspisan tender za obnovu Trga republike, nije bila spremna tehnička dokumentacija za tramvajske šine, iako su se još tada nadležni hvalili da će ponovo, za koju godinu, Beograđane voziti tramvaj od Slavije do Kalemegdana

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...