Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

U Torinu sam u najstrožem centru videla izlog radnje za popravku starinskih brava i reza, poluga za zatvaranje vrata. Oduševila sam se jer sam tu videla neke baš lepe originalne mehanizme. To znači nekom ko hoće da zadrži prvobitni izgled ulaznih vrata ili da ima gde da popravi ili usavrši postojeći model brave.

U selu na Zlatiboru gde imamo kuću, po nagovoru i uz novčanu nadoknadu lokalnog preduzetnika kome je trebao kamen, svi su uklonili stare kamene zidove (međe) i zamenili žičanom ogradom sa betonskim stubićima. Svi osim nas. Posle je preduzetnik dovodio turiste da se šetaju po okolini, a oni svi došli da gledaju kamene zidove koji su preostali. I to slaganje kamena ne može kako kome padne na pamet, takođe ima malo majstora u tom esnafu.

Edited by halloween
Link to comment

U balkanskoj su dugo radnje sa starim zanatima imale povlašćeni cenu zakupa javnog poslovnog prostora. Uglavnom je u jednom ćošku radnje bilo nešto od starozanatskih proizvoda a najveći deo radnje je bio butik. Nisu ljudi od starih zanata mogli da žive. Lepi kad se gleda kroz izlog. Ali niko ne kupuje. 

 

Uzgred, i popravka tv i pisaćih mašina je stari zanat. 

Link to comment
12 minutes ago, Hamlet Strašni said:

(.....)

Nisu ljudi od starih zanata mogli da žive. Lepi kad se gleda kroz izlog. Ali niko ne kupuje. 

 

Uzgred, i popravka tv i pisaćih mašina je stari zanat. 

 

To i jeste glavni problem. Sveukupno siromaštvo. Nagadjam da u bogatijim gradovima po zapadima neki zanatlija može da opstane ako prihvati da neće zaradjivati kao moderne radnje. Biće dovoljno mušterija pa i hipstera da zanatlija pregura.

 

 

Link to comment
6 hours ago, Pontijak said:

 

a 60-ih i ranih 70-ih vlasnik sodadzija je imao volvo amazon karavan :) u katanicevoj su ziveli moji sa oceve strane i veliki deo detinjstva sam provodio tu, mislim kod bake, ne u sodadzijskoj radnji :D a o ukusu soda vode da i ne pricam, ehhhh....

Baš tako, bio gospodin čovek, poštovali ga svi...moji "udarali temelje" prethodna dva veka direkciji RK Beograd (m... im j....), preko puta konkretne sodadžijske radnje, ugao Baba Višnjine i Mekenzijeve, s jedne strane jedan od prvih privatnih samostalnih štampara (šta je tek taj posedovao i kakav gospodin bio), a sa druge mi strane izvorni "Aca pekar" koji se takođe pod pritiskom preselio u Lole Ribara...(Svetogorsku).

Edited by Barti66
Link to comment

Opravljaju ono na mostu pa je vreme za novu Bg rupu da privlacimo turiste iz Bugarske

 

WP_20180505_22_44_08_Pro.jpg

 

Nisam uspeo da vidim dno. Mozda turisti iz Kine imaju direktnu liniju. Sinoc je valjda bio saht a otkopano okolo. Danas su skinuli i saht da cela prca bude uzbudljivija. Vasina, oko Kolarca.

 

U Kralja Petra ima saht koji je dubok 15-25 metara pa me ne bi cudilo da je i ovaj solidno dubok.

 

edit: a i barikada je vrhunska. Oduvace je prvi vetar.

Edited by katamaran
Link to comment

Govoreći o uređenju Trga Republike Vesić je kazao da će taj prostor ubuduće biti namenjen pešacima, kao i da će biti uklonjene velike žardinjere i trafike, a posađena nova stabla, uređene zelene površine, a biće rekonstruisani i delovi Francuske, Kolarčeve i Makedonske ulice jer su u toj zoni projektovane četiri saobraćajne trake. 



"Kada Vlada Srbije bude raspisala međunarodni konkurs za izgradnju zgrade Opere i baleta na mestu sadašnjeg "Staklenca" i kada ova zgrada bude izgrađena, to će biti moderan centralni trg, poput onih koji postoje u svim evropskim gradovima", rekao je Vesić.

 

Futur treći, ali lepo zvuči biračima.

Link to comment
On 5.5.2018. at 15:48, Barti66 said:

Baš tako, bio gospodin čovek, poštovali ga svi...moji "udarali temelje" prethodna dva veka direkciji RK Beograd (m... im j....), preko puta konkretne sodadžijske radnje, ugao Baba Višnjine i Mekenzijeve, s jedne strane jedan od prvih privatnih samostalnih štampara (šta je tek taj posedovao i kakav gospodin bio), a sa druge mi strane izvorni "Aca pekar" koji se takođe pod pritiskom preselio u Lole Ribara...(Svetogorsku).

 

e daaa.... aca pekar! taj ondasnji hleb! :) o svasta, uopste se ne secam stamparske radnje ali se zato secam poslasticarnice :D sta cu kada sam bio alavo dete :D 

 

a povodom borbe staaarih zanatlija za opstanak: recimo lokal u katanicevoj, nekada davno je bila radnja za opravku penkala pa kada su penkala izgubila bitku sa hemijskim olovkama postala radnja za opravsku pisacih masina i  mehanickih registar kasa a kada su i one polako nestale postala je i ostala do daljnjeg bravarska radnja, ista porodica je drzi :)

 

Link to comment

Karaburma je ipak šampion:

Quote

 

Kako je preneo Blic, nepoznato lice je ispalilo više metaka iz automobila u pokretu u pravcu vozila u kom se nalazio 20-godišnji U. S.

 

“Prema prvim informacijama, do pucnjave je došlo oko 23.30 na uglu ulica Patrisa Lumumbe i Mirijevskog bulevara kada je iz vozila u pokretu NN lice ispalilo više projektila. Projektili su pogodili staklo gradskog autobusa i prozor stana u Uralskoj ulici 60. Kako navode u Hitnoj pomoći, njihova ekipa nije primila poziv za intervenciju na ovoj lokaciji. U GSP-u objašnjavaju da je pogođeno vozilo srećom bilo bez putnika, te da niko nije povređen“, navodi beogradski list. 

 

Dodaje se da je metak probio staklo prozora i zaustavio se u jednom od sedišta.

 

 

Mom drugaru su pre par godina narkomani na Karaburmi zapalili lift, čudo čitav soliter nije izgoreo.

Link to comment
8 hours ago, Pontijak said:

 

e daaa.... aca pekar! taj ondasnji hleb! :) o svasta, uopste se ne secam stamparske radnje ali se zato secam poslasticarnice :D sta cu kada sam bio alavo dete :D ...

 

Malo sam se loše izrazio, bio je jedan od prvih privatnih modernih štampara ali u toj kući je imao samo malu mašinu tipa za "dnevnu upotrebu", dok mu je prava skalamerija i radionica bila na skroz drugom mestu.

(tako da nisi ni mogao da znaš ako mu nisi bio baš blizak).

Parkira on neku alamunju od 12 meteri ispred svoje kuće, na parnoj strani Baba Višnjine gde je inače bilo zabranjeno parkiranje, baje mu stave žute lisice na točak, on alat u ruke, razvali i ode svojim poslom a lisice u kantu...ko juče da sam gledao. Moj stari mu još i pomagao da odradi što brže, da ne gubi vreme na budalaštinu. Eeeee... to je bilo vreme.

Kod Ace pekara se pekli prasići (sa flajkom u utrobi) u nenormalnim količinama.

Šišalo se kod Bore Zeljuga i supruge mu u Katanićevoj s leve strane ali je naravno i on zatvorio, nije bilo naslednika za nastavak tradicije, sada je tu neka čini mi se španska ili tako neka grnčarija.

Edited by Barti66
Link to comment
11 minutes ago, Barti66 said:

Šišalo se kod Bore Zeljuga i supruge mu u Katanićevoj s leve strane

 

Tu se moj tata frizirao preko 20 godina...

Link to comment

A ja preko 25 i buraz jedno 15... moš mislit ċale tek koliko...

Ostavili im jednu gajbu sigurno...ali vredelo je, takvi se majstori više neprave.

Svojevremeno se ceo Partizanov tim sa rukovodstvom tamo tretirao.

I koristio je samo i isključivo ovo

http://goo.gl/images/tm71bH

Edited by Barti66
Link to comment
21 hours ago, Đipalo Junuz said:

 

 

 

Futur treći, ali lepo zvuči biračima.

Kad pomenu zgradu opere, uvek se setim orgulja u Domu sindikata. I pedesetih je neko mislio da će se Beograd i Srbija vremenom sve više interesovati za klasičnu muziku, to je obaveza metropole. Posle su ih vezivali žicom da ne bi pale. Prema poslednjim informacijama, nisu obuhvaćene rekonstrukcijom Doma sindikata, već su konzervirane i van upotrebe.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...