Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

6 hours ago, Eleniko said:

 

netačno

 

ako se ne pojaviš na ostavinskoj i imovina se ne prenese na tebe mogu da ti duvaju

 

 

Ako izbegavas poziv na kraju cecnotar doneti resenje da si se prihvatio nasledstva.

Link to comment
3 minutes ago, Moća said:

Ako izbegavas poziv na kraju cecnotar doneti resenje da si se prihvatio nasledstva.

Ma šta ti znaš, ti si samo advokat i baviš se ostavinama u praksi. U medjuvremenu su ukinuti svi zakoni i sad je onako kako ovaj gore kaže. On ipak sve zna 

Link to comment
8 hours ago, Hamlet Strašni said:

Pišeš i na Reditu :-)

Znao sam da će neko provaliti :D

 

Hvala svima na odgovorima svakako. Konsultovacu se danas sa advokatom svakako, sa svim papirima, katastrom itd

Link to comment
12 minutes ago, zikaPantelej said:

Znao sam da će neko provaliti :D

 

Hvala svima na odgovorima svakako. Konsultovacu se danas sa advokatom svakako, sa svim papirima, katastrom itd

Kopipejst ti je post :)

Link to comment
2 hours ago, zikaPantelej said:

Znao sam da će neko provaliti :D

 

Hvala svima na odgovorima svakako. Konsultovacu se danas sa advokatom svakako, sa svim papirima, katastrom itd

 Evo i moja dva centa.

 

Ne znam da li si u žurbi sa kupovinom i da li ti znači da plaćaš cenu na rate, ali idealno rešenje bi bilo (1) da se završi ostavina/upiše vlasnik na preostalom idealnom delu; (2) da se etažira kuća na dve jedinice i tako se pravno odvojite; i (3) da kupiš tu etažnu jedinicu i isplatiš cenu u celosti. E sada, naravno da je moguće da kupiš i sadašnji idealni deo kuće i da daš ponudu po pravu preče kupovine pretpostavljenom nasledniku preostalog suvlasnika, ugovoriš plaćanje cene u više rata, pa da se onda etažirate i pre nego što isplatiš punu cenu, ali je taj pristup skopčan sa raznim rizicima koji mogu da zakomplikuju celu stvar - od toga da pretpostavljeni naslednik drugog idealnog dela na kraju ne bude ostavinski naslednik, preko toga da imaš nesporazume oko etažiranja, do toga da ti se prodavac u nekom trenutku pre isplate cene predomisli/umre/dobije bolju ponudu, pa krene da te drnda oko izmena uslova ugovora. U vezi ovog poslednjeg, vodi računa za koji trenutak je planirano da se dobije clausula intabulandi - ako će ti on tu klauzulu dati tek kada ti isplatiš cenu u celosti, onda ćeš samog sebe staviti u poziciju da te ucenjuje, i lako možeš na kraju završiti u nekom sporu sa njim. 

Link to comment
4 hours ago, Moća said:

Ako izbegavas poziv na kraju cecnotar doneti resenje da si se prihvatio nasledstva.

 

Pre 10 godina mi je upućen poziv za nekakvu pro forme ostavinsku. Nisam otišao jer nisam mogao da dobijem slobodan dan na poslu.

 

Posle me nisu zvali.

 

U međuvremenu sam otkrio račune za struju posle očeve smrti, sa kamatom što mi je ukinulo entuzijazam da to čačkam. Imovina je bezvredna, ne može se ni prodati, ima samo emotivnu vrednost a ni do toga mi više nije stalo.

 

Ovakvi notari uterivači sile tada nisu postojali. Ne znam da li su se bavili slučajem. Pitaću kolegu advokata iz grada u kome je sud šta raditi.

 

Nikakvo rešenje za porez nisam dobio, po tome zaključujem da nije preneto na mene po automatizmu.

 

Ako u Srbiji stvarno mogu prisilno da ti upišu nekretnine koje ne želiš, možda bi s ovim mogli u Strazbur.

Link to comment

Moguce je da su predmet stavili u stanje mirovanja. Ako imas dugove oni zastarevaju u roku od jedne godine posto pretpostavljam da su ovi standardni struja voda itd. U jednom trenutku ce te zvati ponovo to sam siguran. Ili ako imas broj predmeta dajna PM da proverimo. Zakonska je proedpostavka da se naslednik prihvata imovine jer se na taj nacin uvecava njegova imovina. Zamisli samo prevare po sudovima ako bi bilo suprotno cenim da niko nikad ne bi dobio poziv.

  • +1 2
Link to comment
10 minutes ago, Eleniko said:

 

Pre 10 godina mi je upućen poziv za nekakvu pro forme ostavinsku. Nisam otišao jer nisam mogao da dobijem slobodan dan na poslu.

 

Posle me nisu zvali.

 

U međuvremenu sam otkrio račune za struju posle očeve smrti, sa kamatom što mi je ukinulo entuzijazam da to čačkam. Imovina je bezvredna, ne može se ni prodati, ima samo emotivnu vrednost a ni do toga mi više nije stalo.

 

Ovakvi notari uterivači sile tada nisu postojali. Ne znam da li su se bavili slučajem. Pitaću kolegu advokata iz grada u kome je sud šta raditi.

 

Nikakvo rešenje za porez nisam dobio, po tome zaključujem da nije preneto na mene po automatizmu.

 

Ako u Srbiji stvarno mogu prisilno da ti upišu nekretnine koje ne želiš, možda bi s ovim mogli u Strazbur.

 

Ako je pokrenuta ex officio ostavina, pa se nisi javio ti, a ni drugi naslednici, postoje razne varijante - da je ostavina obustavljena, da je imovinu nasledila Republika Srbija, da ti je rešenje okačeno na oglasnu tablu suda, itd. EDIT: I ovo gore što kaže @Moća

 

Dugovi se nasleđuju samo do visine vrednosti imovine ostavioca. Dugovi za struju su mogli da budu i 100 puta veći od vrednosti imovine, ali bi ti imao obavezu da ih platiš samo do visine onoga što si nasledio. To što nisi dobio poresko rešenje ne znači da nisi nasledio, već da samo nisi prijavio porez na imovinu, pa ako JESI nasledio po rešenju, a nisi podneo poresku prijavu, onda si (bio) i u poreskom prekršaju. Sve ovo ako nisu zastareli u međuvremenu.

 

A sve ovo su principi nasleđivanja koji manje-više potiču iz rimskog prava i primenjuju se u Evropi hiljadama godina, ne znam da li bi se u Strazburu krstili ili vrištali od smeha ili oba kada bi došao sa takvom predstavkom. 

 

Edited by Ayatollah
Link to comment
4 minutes ago, Moća said:

Moguce je da su predmet stavili u stanje mirovanja. Ako imas dugove oni zastarevaju u roku od jedne godine posto pretpostavljam da su ovi standardni struja voda itd. U jednom trenutku ce te zvati ponovo to sam siguran. Ili ako imas broj predmeta dajna PM da proverimo. Zakonska je proedpostavka da se naslednik prihvata imovine jer se na taj nacin uvecava njegova imovina. Zamisli samo prevare po sudovima ako bi bilo suprotno cenim da niko nikad ne bi dobio poziv.

 

Hvala, tako je, struja voda. Ništa drugo. EDB je isključio struju dve godine nakon smrti i neplaćanja.

 

Broj predmeta kad se vratim u Bgd pa ako nađem poziv.

 

Hvala na želji da se pomogne, cenim.

Link to comment
On 29. 8. 2024. at 11:34, Ayatollah said:

 Evo i moja dva centa.

 

Ne znam da li si u žurbi sa kupovinom i da li ti znači da plaćaš cenu na rate, ali idealno rešenje bi bilo (1) da se završi ostavina/upiše vlasnik na preostalom idealnom delu; (2) da se etažira kuća na dve jedinice i tako se pravno odvojite; i (3) da kupiš tu etažnu jedinicu i isplatiš cenu u celosti. E sada, naravno da je moguće da kupiš i sadašnji idealni deo kuće i da daš ponudu po pravu preče kupovine pretpostavljenom nasledniku preostalog suvlasnika, ugovoriš plaćanje cene u više rata, pa da se onda etažirate i pre nego što isplatiš punu cenu, ali je taj pristup skopčan sa raznim rizicima koji mogu da zakomplikuju celu stvar - od toga da pretpostavljeni naslednik drugog idealnog dela na kraju ne bude ostavinski naslednik, preko toga da imaš nesporazume oko etažiranja, do toga da ti se prodavac u nekom trenutku pre isplate cene predomisli/umre/dobije bolju ponudu, pa krene da te drnda oko izmena uslova ugovora. U vezi ovog poslednjeg, vodi računa za koji trenutak je planirano da se dobije clausula intabulandi - ako će ti on tu klauzulu dati tek kada ti isplatiš cenu u celosti, onda ćeš samog sebe staviti u poziciju da te ucenjuje, i lako možeš na kraju završiti u nekom sporu sa njim. 

Jasno, hvala na odgovorima, u suštini su svi tu negde manje više. Videćemo kako će na kraju taj ugovor izgledati.

 

Uzeću i drugo i treće mišljenje ukoliko je potrebno.

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

ako se prilikom trajanja godišnjeg odmora otvori bolovanje da li se tom prilikom prekida sa g.o.?

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Nije mi najjasnije, pa ako može neko od pravnika da mi pojasni. Da li u slučaju trudnoće radnici koja radi na ugovore od po mesec dana prestaje radni odnos po isteku ugovora, ili zakon kaže da moraju automatski da se produžavaju sve dok traje porodiljsko?

 

koliko sam čitao trebalo bi da mora, ali da proverim 

Edited by Remi
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...