Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Ura. Rodbina deli nekretninu. Omiljena tema ovih dana :)

 

Elem, ako ne može fizički da se podeli - da svako dobije svoj deo, ide se na civilnu deobu, što znači prodaja na licitaciji. Ne može niko da te natera da mu pordaš za iznos koji nećeš, ali iznos koji neko plati na licitaciji dobijaš i to ti je to.

 

Što se tiče rente, ti možeš da tražiš od onoga koji ima ključ da ti da mogućnost da i ti koristiš nekretninu, a ako ti ne dozvoli onda ti plaća zakup u visini tvog dela - 15% od onoga koliki bi bio taj zakup. TO ne ide automatski nego moraš da tražiš, a ako ti ne da onda ideš na sud.

 

Ti u svakom trenutku možeš da tražiš podelu preko suda koja se završava licitacijom. TO ti je i dosta dobar način da ih isforsiraš da ti plate koliko zaista vredi jer onaj koji ima većinski deo može najviše da izgubi ako mu neko treći kupi to nalicitaciji ispod cene...

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Dobro, ali ako se ide na licitaciju, šta se tada dešava, ko može da licitira/kupi, bilo ko? Rođak koji bi trebalo da kupi jeftino, može da izvisi?

U principu, gubitnik na licitaciji može da bude samo rođak kome se namešta kupovina, ostali su se i tako složili da prodaju ispod vrednosti, tako da ih izlicitirana cena neće mnogo tangirati.

Edited by El Guapo
Link to comment
2 minutes ago, El Guapo said:

Dobro, ali ako se ide na licitaciju, šta se tada dešava, ko može da licitira/kupi, bilo ko? Rođak koji bi trebalo da kupi jeftino, može da izvisi?

U principu, gubitnik na licitaciji može da bude samo rođak kome se namešta kupovina, ostali su se i tako složili da prodaju ispod vrednosti, tako da ih izlicitirana cena neće mnogo tangirati.

Bilo ko može da kupi, a suvlasnik ima i pravo preče kupovine. Ako se niko ne prijavi onda može da ode i za početnu cenu koja je definitvno niza o tržišne. Zavisi koliko je atraktivna nekretnina i da li će se neko prijaviti sa strane

  • +1 1
Link to comment

S tim sto na drugoj licitaciji, ako prva propadne, cena ide na 50% procenjene vrednosti, gde si ti tu sa 15% od 50%, dobro izracunaj

Link to comment
6 minutes ago, ultra plasticni said:

S tim sto na drugoj licitaciji, ako prva propadne, cena ide na 50% procenjene vrednosti, gde si ti tu sa 15% od 50%, dobro izracunaj

A prva ume da propadne, jer se čeka da se dobije još jeftinije na drugoj...

Link to comment

A zašto bi prva licitacija propala, licitiraću ja ako treba?

 

Predmetna nekretnina je prema zamisli rodbine i trebalo da ide po 50% tržišne cene, čak i niže, tako da im u prvoj licitaciji moža bude malo skupo?

Mene brinu samo treća lica, ali ako meni i tokom licitacije ostaje pravo preče kupovine, ne vidim kako mogu da propadnem, ako sam kupim.

Edited by El Guapo
Link to comment

uvecaj za triput


to nije situacija ti i neki "oni". ti i on treba da se usaglasite oko cene tvog idealnog dela i mozete da pregovarate o njoj potpuno nezavisno od ostalih, a ako on nece da pregovara, pa normalno je da neces s njim da zakljucujes ugovor. to je samo izmedju tebe i njega. svaki suvlasnik je sa suvlasnikom koji kupuje u svom individualnom dilu, a to sto oni imaju neki svoj hive mind i tretiraju to kao "dogovor rodjaka" je njihov problem. kada bi ti odbio jedino sto on moze je da on pokrene licitaciju i time rizikuje da neko sesnaesti kupi nepokretnost -- ako bi na primer ti na licitaciji ponudio vise od njega tu se ostali suvlasnici nista ne pitaju... pa je veliko pitanje da li bi on pokrenuo deobu kao zainteresovani kupac. sto je ta nepokretnost manje atraktivna za nekoga izvana to je on u boljem polozaju u smislu da je verovatnije da licitacija ispadne u njegovu korist. 

Edited by Krošek
  • +1 1
Link to comment

recimo da ti smatras da nepokretnost vredi 100k 

 

recimo da on isto kao i ti ima 15%, i da je postigao dogovor sa svakim od ostalih ponaosob da mu proda svoj idealni deo za srazmerno 30% od te realne vrednosti, sto znaci da mu i ti prodas, on bi kupio stvar za 25.500 (30.000 minus ono sto on vec ima, sto je 4.500)

 

ali ti mu kazes "cena mog udela je 15.000". ako bi on pristao na to, on opet kupuje stvar daleko daleko ispod realne vrednosti. tvoj udeo ce umesto 4.500 platiti 15.000 i umesto za 25.500 kupice stvar za 36.000. to je oko 40% vise, ali gledano srazmerno realnoj vrednosti, u prvom scenariju ce imati iskljucivo vlasnistvo za 25.5% od trzisne vrednosti, a u drugom za 36%. nije neka zivotna dilema. u oba scenarija je to banja za njega. mozes tako da mu predstavis stvari. 

  • +1 1
Link to comment

Samo sto su, kada je rodbina u pitanju, često uključene i emocije, uglavnom negativne, pa razum zna da zataji. Ne znam kako ide sa elektronskim licitacijama, to bi trebalo da u praksi smanji mogućnost pritisaka i slično.

 

Inace, pravo preče kupovine ima svaki suvlasnik, a ako ih se više javi, prednost ima onaj sa većim udelom.

  • +1 3
Link to comment

emocije treba iskljuciti maksimalno. on moze reci na to "kakva je to debilna ideja, nisam cuo gluplju stvar u zivotu hahaha peri da platim 4.500 za njegovih 15% a tebi vise od triput vise, znas li ti na kojoj planeti se nalazis", a onda mu ti mozes reci "uzmi ili ostavi" kao sto je on tebi rekao. bas dobra fora. onda mu mozes reci, evo kompromis "9.000" na primer

  • +1 1
Link to comment

Ostaje mi dilema, da li da ja kupim ( ponudim kontraponudu, ili čekam licitaciju) ili da "dignem ruke" i tražim  tržišnu vrednost. U drugom slučaju bi ipak oni odneli pobedu, tačnije taj rođak, jer bi kupio jeftino.

 

Što kažeš, jesu emocije u pitanju i sve ovo upravo zbog toga i radim, sama nekretnina nema veliku vrednost, zbog veličine, ali ne dozvoljavam da me neko radi. Još mi jedan kaže : "Nemoj kvariti rodbinske odnose", a to upravo oni čine, radeći mi iza leđa sve vreme.

Da ne idem u detalje, tragikomedija je u pitanju, kad je sve izbilo na čistac.

Link to comment

pa ako si ti zainteresovan da kupis onda si u dobroj situaciji u pogledu licitacije. ako se budes nadmetao sa tim rodjakom i ipak na kraju on kupi opet ce morati ispasti vise od one cene koju bi on platio ostalima, pa bi tako i ti dobio vise za svoj udeo, sve dok si ti u startu spreman da ponudis na licitaciji vise od onih 30-40% od onoga sto ti smatras realnom cenom, a pretpostavljam da jesi cim razmisljas u tom pravcu. 

  • +1 1
Link to comment

Imam još jedno pitanje, ne znam koliko je ova varijanta primenjljiva, ali sam pročitao da mogu da me odrade na foru sa poklonom, Znači, svi ostali mu poklone svoj deo (kasnije im on plati na ruke) i tako dođe do 85%, šta ja da radim u tom slučaju, da li će moći da koristi nekretninu bez moje saglasnosti ili bez otkupa mog dela po realnoj ceni?

Link to comment

Mislim da je nebitno dal on nastupa sa 50% ili 85% ili 99%. Imaće pravo preče kupovine, ali ti sudski i dalje možeš da zahtevaš procenu, licitaciju itd.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...