Jump to content
IGNORED

Drugi svetski rat - opsta istorija


minka

Recommended Posts

^^Mislim da je duh njegovog pitanja više u smeru otkud se Francuzi pojaviše kao bitan faktor u međunarodnim odnosima umesto da najebu kao žuti i sa jedne i sa druge strane, što tokom rata, što nakon njega.^Nije samo zbog toga, ne postoji jestastveni faktor. Jednostavno, Francuskoj je to oduvek bilo mesto, a posebno zbog toga što je nakon rata bila zemlja sa relativno očuvanom infrastrukturom, možda i jedina tih razmera u Evropi. Švabe se nisu šančile da se do zadnjeg bore po Jelisejskim poljima, spaljujući Luvr da bi upotrebili njegovo kamenje za odbranu, nego u Kijevu i Beogradu.A zamisli da je Francuskom zavladala Komunistička Partija, plus sve kolonije koje su držali po svetu kojima bi se upravljalo iz Pariza? Eh, pusti snovi. PCF je imao puno glasova, bio pojedinačno najveća partija (doduše, nije baš imao skoro pola, malo sam preterao, ali nije ni daleko bio) i zajedno sa socijalistima je komotno mogao zavladati zemljom.

The party's strong electoral showing and surge in membership led some observers, including American under-secretary of state Dean Acheson, to believe that a Communist takeover of France was imminent. A number of factors came to precipitate the expulsion of all PCF ministers from Paul Ramadier's government in May 1947. Abroad, the PCF refused to vote war credits for the First Indochina War and the violent repression of the Madagascar insurrection by the SFIO government created strains with its coalition partners. The United States were worried of communist power in France and Italy, and conditioned Marshall Plan aid to the expulsion of communists from governments in both countries. Domestically, large-scale strikes broke out at Renault factories in April 1947. The PCF was finally expelled from government in May 1947, the same time as the Italian Communist Party (PCI) were expelled from the Italian government. The PCF responded with a series of strikes and sabotages.
Edited by Filipenko
Link to comment
Mislim da je duh njegovog pitanja više u smeru otkud se Francuzi pojaviše kao bitan faktor u međunarodnim odnosima umesto da najebu kao žuti i sa jedne i sa druge strane, što tokom rata, što nakon njega.
Indid.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Више је ту радио мерзер Карл. Има и слика црвеноармејца који се сликао поред неексплодиране гранате.

Link to comment
  • 1 month later...

tako treba da misli svaki svesni komunista koji je protiv imperijalizma i kolonijalizma!

A zamisli da je Francuskom zavladala Komunistička Partija, plus sve kolonije koje su držali po svetu kojima bi se upravljalo iz Pariza?
a ovo sa filmom, tako se to radi a ne kao onaj geak od radosa bajica, ovo je fino redizajniranje istorije plus ocito profi produkcija. jadna madjarska, em zrtve nemackih nacista em sovjeta, suze ronim nad njenom sudbom u svetskom ratu gledajuci ovaj trejler :fantom: Edited by Pontijak
Link to comment

pa to i napisah, tako se radi fino redizajniranje istorije, vrhunska produkcija, sjajna kamera, scenografija i kostimografija a ne kao dziber nas domaci rados i njegova dosadna i amaterski odradjena serija o drazi™ uostalom istorija je redizajnirana poprilicno vec u doba hladnog rata pa se vec davno govorilo jadni madjari, rumuni, bugari a najvise pate jadni istocni berlinci i ostali ddr nemci pod brutalnom sovjetskom cizmom, tako da ovaj glamurozni™ filmski redizajn istorije svetskog rata nije nista novouostalom i posle svetskog rata je pocelo grandiozno zataskavanje ponasanja demokratskih evropskih naroda u uslovima okupacije od strane treceg rajha. puno entuzijazma bilo u toj, kako se govorilo, novoj evropi u stupanje u ss trupe, veliki entuzijazam i medju holandjanima, norvezanima, belgijancima, francuzima za ciljeve nove evrope ali posle propasti treceg rajha zvanicna verzija je bila da su sva zla u ratu ucinili zli nemacki nacisti, sacuvaj boze da je iko od okupiranih evropljana ucestvovao u nacistickom projektu nove evrope, moralo je da prodje 3-4 decenije pa da evropske istoriografije otvoreno obradjuju taj fenomen entuzijazma i saradnje okupiranih evropljana sa nacistickim rezimom :fantom:

Edited by Pontijak
Link to comment
Jevreji ogorčeni bistom Hitlerovog saveznikaAutor: BetaPredsednik Svetskog jevrejskog kongresa Ronald Lauder ošto je danas kritikovao otkrivanje biste u Budimpešti nacističkom zločincu Miklošu Hortiju, savezniku Adolfa Hitlera odogovornom za deportacije pola miliona Jevreja iz Mađarske.04.11.2013. | 22:17horti.jpg "To je javno ismevanje istorije i ukazivanje počasti čoveku koji je uveo antijevrejske zakone 1938. godine, koji je bio saveznik Adolfa Hitlera pre i tokom Drugog svetskog rata i koji nije učinio ništa da spreči ubijanje mađarskih Jevreja", poručio je Lauder.Bistu su juče otkrili pripadnici ekstremnog desničarskog pokreta Jobik Martona Djenđešija. Ta stranka je inače treća po snazi u mađarskom parlamentu.Ceremoniju otkrivanja biste organizovao je jedan verski zvaničnik koji je u bliskim odnosima sa ekstremnom desnicom."Jobik je još jednom pokazao svoje pravo lice: to je antisemitska, fanatična i antidemokratska partija. Krajnje je vreme da Mađarska preduzme odlučne mere prema toj partiji i spreči veličanje onih koji su povezani sa najvećim masovnim zločinom svih vremena", navodi se u poruci Laudera.Lider Svetskog jevrejskog kongresa pohvalio je postupak ljudi, njih oko 1.000, koji su juče u Budimpešti izašli da protestuju zbog otkrivanja biste Hortiju.On je, međutim, ukazao da neki mađarski političari ne žele da priznaju da postoji problem i da se s tim moraju hitno izboriti.Lauder je ukazao na sve veći porast antisemitizma i rasizma u Mađarskoj, za šta je odgovorna ekstremna desnica."Antisemitizam u Mađarskoj je stvarnost i mnogi mađarski Jevreji to osećaju u svakodnevnom životu. U nedavnom istraživanju, 91 odsto njih izjasnilo se da je antisemitizam u porastu poslednjih pet godina. Jobik nije samo fenomen sa margina u mađarskoj politici, već se radi o partiji koja je treća po snazi u parlamentu", kazao je Lauder.On je podsetio da gotovo svaki treći birač ispod 30 godina svoj glas daje za Jobik."To ukazuje da nije u pitanju problem sa percepcijom, već da su neophodne prave promene na terenu", poručio je Lauder.Svetski jevrejski kongres je međunarodna organizacija koja predstavlja jevrejske zajednice u oko 100 država.
Јесмо ли ми огорчени због Новосадске рације (Újvidéki vérengzés) 1942?Novosadska_racija_1942_1.jpg Edited by pere urban x
Link to comment
zar oni nisu bili saveznici, kakva okupacija sad, zašto je okupirana država poslala 350000 vojnika (od kojih je više od polovine ostavilo tamo kosti) protivu sssr
Nisu bili dovoljno kooperativni u Holokaustu kao Slovačka, Rumunija i NDH. A i Horti se počeo kurvati sa saveznicima
Link to comment

Иван Ивањиhttp://www.vreme.com/cms/view.php?id=990346MALO SE PRETERALO: Moji školski drugovi Mađari posle onog januara za vreme okupacije su i međusobno počeli da govore srpski da bi time iskazali svoj užas, a možda i da bi pokazali da su drugačiji od "onih sa severa", Mađara iz Mađarske, jer ubice u uniformi, pre svega žandari, ali i pripadnici redovne vojske i rečne ratne mornarice, nisu bili meštani.Tada nisam znao nijedno ime ubica. Znao sam da je komandant grada general Ferenc Bajor. Svake večeri su pred Banovinom vojni trubači svirali povečerje, general se tu ponekad pojavljivao, ja sa svojih trinaest, pa četrnaest godina voleo sam sa strane da posmatram vojnu ceremoniju.Neposredno posle rata sam zatražio i dobio ulaznicu za suđenje generalu Bajoru i grupi njegovih saučesnika koji su osuđeni na smrt vešanjem. Možda bih kao povratnik iz koncentracionih logora dobio dozvolu čak i da prisustvujem izvršenju smrtne kazne, ali nisam ni pokušao.Ne znam koliko je tačno ljudi ubijeno u toku pogroma u Novom Sadu, a nekoliko dana pre toga u Žablju i drugim šajkaškim selima. Zvanični mađarski izveštaji pominju 3309, srpski spiskovi 3808 žrtava. Dovoljno je reći "nekoliko hiljada". Nekoliko hiljada staraca, žena, dece, beba...Izgovor mađarskih vlasti bio je da su se na jugu Bačke zapazile partizanske grupe. To je verovatno tačno. Ali isto tako tačno je da se pod izgovorom da se vrši racija i traže neprijavljene osobe ubijalo iz pušaka, mitraljeza, sekirama, noževima, da su neke ljude odmah, bez ispitivanja masakrirali na ulicama, a neke druge odvlačili pred nekakvu komisiju koja ih je slala u smrt. I da se posle pljačkalo. Za razliku od nevinih Srba, Jevreja i Roma i ponekog Mađara, koji nije stigao da se na vreme legitimiše, koliko ja znam, nijedan ilegalac, pripadnik KP ili Skojevac, nije uhapšen, jer su na vreme bili obavešteni o opasnosti i uspeli da se sklone.Vest o masakru u Novom Sadu se brzo proširila u Mađarskoj. Narodni poslanik Endre Bajči-Žilinski napisao je pismo šefu države, Miklošu Hortiju, da je takvim pogromom ukaljana čast mađarske nacije. I zaista, usred rata u fašističkoj Mađarskoj povedena je vojna istraga. Valjda su na vrhu pomislili da se preteralo. Decembra meseca 1943. izrečena je presuda, dvanaestorica oficira, osuđeni su na zatvorske kazne. Tako i kapetan Šandor Kepiro na deset godina robije.Zbog nepoverenja u Hortija, koji je gajio nadu da Mađarska može da sklopi poseban mir sa savezničkim snagama, nemačka vojska predvođena esesovskim jedinicama izvršila je puč u Mađarskoj i vlast predala političarima koji su bili po volji Berlinu. Hortija nisu odmah formalno smenili, to su učinili kasnije.Meni je u austrijskom banjskom mestu Altauze (Altausee) bivši esesovski potpukovnik Vilhelm Hetl (Wilhelm Höttl), koga sam posetio uz posredovanje jednog tamošnjeg ugostitelja, a koji nije tačno znao ko sam, ispričao da je on sastavio tim u kome je bio i jedan jugoslovenski Albanac, koji se kod Hortija pojavio kao da je izaslanik Titovih partizana, i da je Horti zaista tražio pregovore, što je za Nemačku bio dokaz da mu se više ne može verovati. Ali to je opet treća priča, ovde sam samo hteo da potvrdim da je Horti stvarno sanjao o separatnom miru.

Link to comment

cudo jedno kako se zaboravlja kooperativnost u Holokaustu i jedne okupirane Francuske. o baltickim republikama i njihovom entuzijazmu u ucestvovanju u Holikaustu da i ne pricam, a tek o zemljama koje su bile na strani sila osovine, tjah, ionako je vec kasnih 50-ih poceo velicanstveni spin kao deo hladnog rata, jadni svi oni pod surovom sovjetskom cizmom

Link to comment
cudo jedno kako se zaboravlja kooperativnost u Holokaustu i jedne okupirane Francuske. o baltickim republikama i njihovom entuzijazmu u ucestvovanju u Holikaustu da i ne pricam, a tek o zemljama koje su bile na strani sila osovine, tjah, ionako je vec kasnih 50-ih poceo velicanstveni spin kao deo hladnog rata, jadni svi oni pod surovom sovjetskom cizmom
Nije da nisi u pravu ali meni su u fokusu bile mađarske komšije. A Mađari se ponašaju valjda kao i Bugari koji ističu tu činjenicu da su čuvali Jevreje koliko su mogli. Naravno, ignorišući šta su činili u Vojvodini/Makedoniji. Čak je i Antonesku u Rumuniji imao jedna pravila za 'užu' teritoriju a posve druga za novopripojena područja. Edited by dillinger
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...