Jump to content
IGNORED

apolo 11


banatjanin

Recommended Posts

Мали оф-топик, нисам знао где друго ово да поставим: прошлог четвртка је у Јупитер звекнуо метеор величине "неколико фудбалских терена". Да је погодио Земљу - ћао. Најлепше од свега је што је нико није ни приметио све док Хабл није снимио рупу од 7500 км (отприлике као Пацифик) на површини Јупитера. ru9vgi.jpgКратко и концизно, како Амери воле о овоме има на њујорк тајмсовом сајту.

Link to comment
Rekoh AKO se na misiju na Mesec gleda samo kao na donošenje 30 kg kamenja. Siguran sam da bi i Ruje rado bili ti koji su to kamenje doneli, ali pošto nisu, mogu te misije da otpišu kao kamenorezačke.
Ruje ne pishu 'svemirskim' niti 'pilotskim' olovkama od 2 miliona dolara nego zidarskim i u tome je, delom, sustina price (inace, da ne bude zabune i to sa olovkama je urbana legenda al' stvarno dobro zvuci - ono - do j@ja simbolicno). Osim toga, oni nisu ni bili u, jednostrano proglashenoj, trci jer je CK (ili kako god da se to zvalo kod njih) prestao da przi pare na istrazivanja valjda jos pocetkom 60ih.
buzz-aldrin-punches
Matori je stvarno car.
Link to comment
Ovo je jak primer denacifikacije i primeni zakona o "izrucenju"...
Sve to bilo je, uglavnom, zaboravljeno i prepušteno istoričarima. Jedini izuzetak bio je Rudolf, koji je tek 1984. optužen za ratne zločine u fabrici Mitelverk. Kako bi izbegao sudski proces, pobegao je u rodnu Nemačku, odrekao se američkog državljanstva, ali ne i lepe američke penzije koju je stekao kao dugogodišnji visoki službenik NASA.
Mozda je njegova "rodna Nemačka" bila DDR, ko(nj) bi ga znao...
Link to comment

Rudolf je rodjen u drugom rajhu, a emigrirao je u bundesrepubliku. takodje, ceo slucaj nije bio bas tako jednostavan kako novinar vremena predstavlja, posto je rudolf zaista potpisao dogovor s americkom vojnom obavestajnom sluzbom na osnovu kojeg je postao apatrid, ali zbog nedostatka direktnih dokaza nikada nije optuzen za ucestvovanje u ratnim zlocinima.Nemacka mu je dodelila drzavljanstvo posto je sud procenio da nije bilo dovoljno osnova da se pokrene proces.

Link to comment
Čudo da se na ovaj topic još nijedan konspirolog nije javio.
viđe vasilije vako: kad ameri bidu vikali "ene vuka", - niko im vjerovati neće.
Link to comment
Mene ne brinu ti skeptici, brine me to što je sve i urađeno tada, pre 30-40 godina i što je, s obzirom na tadašnji, hladnoratovski progres i tempo današnji učinak relativno mali. Pogotovo ako imamo u vidu da se sad i Kina, Japan i Indija ubrajaju u države sa odgovarajućom tehnologijom i barem nekakvim iskustvom. Šalju se uglavnom sateliti gore i snabdevanje ISS-a. Ove nove zemlje uglavnom oprobavaju svoje mogućnosti i šalju svoje izolovane misije, kako u zemljinu, tako i mesečevu orbitu. Kao da nema volje za nekom dubljom i dugoročnijom saradnjom sem NASA i ESA, mada se i tu vrše stalno pretumbacije.Teorije zavere su svakodnevnost, od ovih pandemičnih virusa, preko pobuna u Kini i Iranu do banalnijih stvari, tipa biometrijskih dokumenata. Tako da me to ne iznenađuje i ne brine - brine me to što se o svemirskim programima govori najčešće sa stanovišta istorije i što u svakom dokumentarcu na tu temu gledamo i slušamo dekice, kao da je u pitanju WWI veteran, a ne očevidac leta na Mesec i generalno svemirskog programa.
Sa malim zakasnjenjem, evo jednog, pa skoro, insajderskog pogleda.Kasini-Hajgens je trenutno najveca NASA-ina robotska misija. Donela je neke neverovatne rezultate.Pazi samo ove slike: PIA07758-br500.jpgPIA07801-br500.jpgPIA08199-br500.jpggejziri na Saturnovom mesecu Enceladusu! Odakle sad to, pa kakav je to izvor vode unutar Enceladusa, da nije neki okean u pitanju, sta pumpa toliku energiju, i mozda cak i neke meduzice tu plivaju (jeste malo neverovatno, no nije smesno pitanje)... Ovo nije bilo moguce slikati sa zemlje ili habla. Mora da se ode do Saturna za ovakve slike i rezultate. A sam Kasini-Hajgens je zajednicka NASA-ESA misija, i ta saradnja je bila kljucna - naime nedostajalo je para negde pocetkom devedesetih, ali je vec postojao ugovor NASA-ESA pa se nije moglo tek tako odustati od misije.Ali taj Kasini kosta par (citaj 5-6) milijardi (10^9) dolara. No da se covek spusti na mesec ili cak mars treba jedno 100 puta vise para. I onda se postavlja pitanje da li ima dovoljno i za osnovnu nauku (sa robotskim letelicama) i za misije sa ljudskom posadom? Ljudi koji se bave prvim su bogme donekle zabrinuti za dalje finansije. Moj odgovor je prost: jebali vas i raketni stitovi i zajebancija po gudurama avganistana i iraka, i siljenje patke na rusiju, ili nedaj boze novi rat sa iranom/s.korejom/....Ali eto, tesko da ce mene poslusati. I sta onda ako bude izbor: (1) jeftinije robotske misije/mocniji svemirski teleskopi/potraga sa planetama oko drugih zvezda/potraga za zivotom na marsu, evropi, enceladusu, titanu, dakle cista nauka, ili (2) ljudska avantura sa manje stvarne nauke.... Stvarno me zanima vase misljenje. Ja teska srca moram da kazem da sam za prvo, ako vec mora da se bira. Valjda nece morati da se bira ili-ili, no to nije sigurno.
Link to comment
gejziri na Saturnovom mesecu Enceladusu! Odakle sad to, pa kakav je to izvor vode unutar Enceladusa, da nije neki okean u pitanju, sta pumpa toliku energiju, i mozda cak i neke meduzice tu plivaju (jeste malo neverovatno, no nije smesno pitanje)... Ovo nije bilo moguce slikati sa zemlje ili habla. Mora da se ode do Saturna za ovakve slike i rezultate. A sam Kasini-Hajgens je zajednicka NASA-ESA misija, i ta saradnja je bila kljucna - naime nedostajalo je para negde pocetkom devedesetih, ali je vec postojao ugovor NASA-ESA pa se nije moglo tek tako odustati od misije.
Ja sam malo naćorav od ovijeh pixel felera, pa ne vidim. Hajde markiraj mi na ovim fotkama te gejzire, leba ti.
Link to comment
Ja sam malo naćorav od ovijeh pixel felera, pa ne vidim. Hajde markiraj mi na ovim fotkama te gejzire, leba ti.
2u7vu6c.jpgEDIT: daj za svaki slucaj da pojasnim.veliki crni krug + beli srp je mesec enceladus. Ugao Kassini-enceladus-Sunce ("phase angle") je veliki (tj. blizu 180) i veci deo meseca je totalno crn a uska traka, dakle srp, je totalno beo zbog duge ekspozicije da bi se videli drugi detalji. Ovakvu postavku (a i rezoluciju) nikada neces dobiti sa Zemlje, jerbo ugao zemlja-enceladus-sunce nije nikada veci od desetak stepeni sto onemogucava uocavanje takvih gejzira.Ako vas buni zasto je pozadina sivkasta to je zbog silne prasine koja se nalazi u saturnovom sistemu (tzv Saturnov E prsten) koja isto postaje sjajna u ovakvoj postavci. Bele izduzene linijice u pozadini su zvezde, a izduzene su usled veoma duge ekspozicije (skoro minut) jer Kasini prati mesec i sam se krece i usled toga se zvezde malo razmazuju. Dalje postoji dosta smeca na slici opet zbog duge ekspozicije (povremeno kosmicki zraci lupaju na CCD senzore i ostavljaju bele tragove na slici, sto je duza ekspozicije to vise ima tog smeca). pored svega toga autor ove slike je ocigledno primenio filtere da pojasni malo gejzire, sto dodaje one tamne oreole oko svetlih piksela (npr izduzenih zvezda).Inace da vam dam predstavu o velicini: radius enceladusa je 250km (znaci sica za nas mesec).qq, ne znam kada sam poslednji put pokusavao da objasnim ove stvari na srpskom... Edited by Antares
Link to comment

Mene ne bune prašina i sivkasta pozadina, buni me svetlo, jer taj efekat koji si zaokružio deluje kao da je svetlost sunca koje zamiče ili izlazi iza meseca (zbog celog srpa), a ne voda.

Edited by Razzmatazz
Link to comment
Mene ne bune prašina i sivkasta pozadina, buni me svetlo, jer taj efekat koji si zaokružio deluje kao da je svetlost sunca koje zamiče ili izlazi iza meseca (zbog celog srpa), a ne voda.
Pa nije tecna voda ako si to mislio. Previse je hladno a i vakum je okolo :)U pitanju je prasina (najvise H2O) i gasovi (drugi instrumenti to mere - nema to na slici). Tecna voda je ispod povrsine meseca (e sad 20m, ili 20km, oko toga se lome naucna koplja). Gomila raznih instrumenata je to detektovala, razni spektrometri - ultraljubicasto i infracrveno, zatim toplotno zracenje - povrsina tog juznog pola je daleko toplija nego ostatak meseca i sto bi uopste moglo od suncevih zraka, na povrsini su uocene duboke brazde (iz kojih pice ovi gejziri; pazi, zovu ih "tiger stripes"), direktno su uhvacene cestice prasine (Kasini je par puta spicio kroz te gejzire, znaci direktna detekcija enormnog broja cestica pri prolazu kroz gejzire), detektovano krivljenje magnetnog polja usled gejzira, detektovani elektroni i joni koji delom prodju kroz gejzire, specijalni eksperimenti gde se posmatrala zvezda kako zamice iza gejzira, povrsina meseca je daleko sjajnija nego bilo koje telo u suncevom sistemu - naime sva ta H2O prasina i gasovi lepo padaju po povrsini i prave finu glazuru....Sto se tice ovih slika i sunca u pravu si da nesavrseni instrumenti umeju da prikazu razne gluposti. No posle par slika je postalo jasno da ovo svetlo dolazi samo sa juznog pola meseca, bez obzira koji deo povrsine je osvetljen, kako je kamera postavljena, da li je mesec nasred slike, ili na ivici, rotiran za 0 ili 45stepeni, i tako to.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...