Jump to content
IGNORED

apolo 11


banatjanin

Recommended Posts

dakle, 40 godina od tada. generalno, fascinira me taj poduhvat.čitajući članke povodom godišnjce, iskreno me iznenadio broj ljudi sklonih da veruju da sletanje uopšte nije bilo, iznenadila me je i njihova agresivnost i posvećenost pomenutoj teoriji.zanima me, osim gluposti o vijorenju pobodene američke zastave, na kakve se još argumente, ako ih ima, takva teorija naslanja.isto tako, zanima me i način na koji se modul "Orao" vratio na zemlju. svedočanstva astronauta, plastične pitke priče i zanimljivosti su dobrodošle

Edited by banatjanin
Link to comment
dakle, 40 godina od tada. generalno, fascinira me taj poduhvat.čitajući članke povodom godišnjce, iskreno me iznenadio broj ljudi sklonih da veruju da sletanje uopšte nije bilo, iznenadila me je i njihova agresivnost i posvećenost pomenutoj teoriji.zanima me, osim gluposti o vijorenju pobodene američke zastave, na kakve se još argumente, ako ih ima, takva teorija naslanja.isto tako, zanima me i načnim na koji se modul "Orao" vratio na zemlju. svedočanstva astronauta, plastične i pitke priče su dobrodošle
Do sada, ovo je najbolji članak koji sam pronašao o pobijanju teorije zavere...Ide stavku po stavku i objašnjava, sa stanovišta fizike, gde su greške teoretičara zavere...Ugodno čitanje... Mada će da potraje... :)
Link to comment

Mene ne brinu ti skeptici, brine me to što je sve i urađeno tada, pre 30-40 godina i što je, s obzirom na tadašnji, hladnoratovski progres i tempo današnji učinak relativno mali. Pogotovo ako imamo u vidu da se sad i Kina, Japan i Indija ubrajaju u države sa odgovarajućom tehnologijom i barem nekakvim iskustvom. Šalju se uglavnom sateliti gore i snabdevanje ISS-a. Ove nove zemlje uglavnom oprobavaju svoje mogućnosti i šalju svoje izolovane misije, kako u zemljinu, tako i mesečevu orbitu. Kao da nema volje za nekom dubljom i dugoročnijom saradnjom sem NASA i ESA, mada se i tu vrše stalno pretumbacije.Teorije zavere su svakodnevnost, od ovih pandemičnih virusa, preko pobuna u Kini i Iranu do banalnijih stvari, tipa biometrijskih dokumenata. Tako da me to ne iznenađuje i ne brine - brine me to što se o svemirskim programima govori najčešće sa stanovišta istorije i što u svakom dokumentarcu na tu temu gledamo i slušamo dekice, kao da je u pitanju WWI veteran, a ne očevidac leta na Mesec i generalno svemirskog programa.

Link to comment
Mene ne brinu ti skeptici, brine me to što je sve i urađeno tada, pre 30-40 godina i što je, s obzirom na tadašnji, hladnoratovski progres i tempo današnji učinak relativno mali. Pogotovo ako imamo u vidu da se sad i Kina, Japan i Indija ubrajaju u države sa odgovarajućom tehnologijom i barem nekakvim iskustvom. Šalju se uglavnom sateliti gore i snabdevanje ISS-a. Ove nove zemlje uglavnom oprobavaju svoje mogućnosti i šalju svoje izolovane misije, kako u zemljinu, tako i mesečevu orbitu. Kao da nema volje za nekom dubljom i dugoročnijom saradnjom sem NASA i ESA, mada se i tu vrše stalno pretumbacije.Teorije zavere su svakodnevnost, od ovih pandemičnih virusa, preko pobuna u Kini i Iranu do banalnijih stvari, tipa biometrijskih dokumenata. Tako da me to ne iznenađuje i ne brine - brine me to što se o svemirskim programima govori najčešće sa stanovišta istorije i što u svakom dokumentarcu na tu temu gledamo i slušamo dekice, kao da je u pitanju WWI veteran, a ne očevidac leta na Mesec i generalno svemirskog programa.
pa da, finansiranje NASA i Apolo projekta i jeste srezano 1979., kada su skapirali da Rusi ne mogu, a i ne trude se da ih stignu. Edited by banatjanin
Link to comment
Mene ne brinu ti skeptici, brine me to što je sve i urađeno tada, pre 30-40 godina i što je, s obzirom na tadašnji, hladnoratovski progres i tempo današnji učinak relativno mali.
To je kao i sa skokovima u vodu, na skijama i sl. Najteži je drugi skok, kad shvatiš šta si zapravo uradio. Moja laička hipoteza tvrdi da su u međuvremenu otkrili niz prije nepoznatih faktora rizika, te da se i sami pomalo čude kako su prije 30-40 godina bili ludo hrabri i neproračunati. Ono prije je bila avantura, sad bi morala biti rutina.
Link to comment

Da li je problem prevelika birokratija?Ne znam da li je iko pokusao nesto da radi sa ESA-om?Ta kolicina papirologije i sastanaka za nesto za sta bi privatnoj firmi bila dovoljna kafa u hodniku je neverovatna.Ne verujem da je NASA efikasnija, cak.Na kraju krajeva, taj hladni rat nije bio toliko los...

Link to comment
pa da, finansiranje NASA i Apolo projekta i jeste srezano 1979., kada su skapirali da Rusi ne mogu, a i ne trude se da ih stignu.
Da, ali baš sam zbog tog aspekta srezavanja budžeta pomenuo druge zemlje i saradnju u zajedničkim projektima; verujem da npr. 1 Kina ne mora pred svojom populacijom nešto posebno da pravda odvajanje para na svemirski program, pogotovo sad kada su pokazali nacionalni ponos lansiranjem čoveka u svemir sopstvenim resursima (pa sad kad su se dokazali, mogu da učestvuju više u zajedničkim projektima).
To je kao i sa skokovima u vodu, na skijama i sl. Najteži je drugi skok, kad shvatiš šta si zapravo uradio. Moja laička hipoteza tvrdi da su u međuvremenu otkrili niz prije nepoznatih faktora rizika, te da se i sami pomalo čude kako su prije 30-40 godina bili ludo hrabri i neproračunati. Ono prije je bila avantura, sad bi morala biti rutina.
Ne pričam o letu u orbitu, to je sa ISS-om (i pre njega sa Mirom) postalo manje-više rutinska stvar. Pričam o novim ciljevima, izazovima. A tu ih je više srezao budžet, nego rutina. Programi i projekti otkazani. O Mesecu su počeli tek u poslednje vreme ponovo da pričaju. Koncetrisali su se na Habl i druge orbitalne stvari i povremeno po neku sondu za Mars, eventualno neko drugo telo (Venera, Merkur... asteroidi). Moja poenta je da je u međuvremenu došlo do većeg napretka tehnologije, nego što je to tu u praksi ispraćeno (od komunikacije, preko računara, uštede energije i sintetičkih materijala do stvari kao što je taj Ion Drive, recimo). I dalje se leti maltene tehnologijom iz sedamdesetih. Za razne projekte se pričalo (tipa lansirne stanice ili katapulta na Mesecu za sonde za ostatak solarnog sistema & beyond), ali uglavnom je ostalo na priči. Sprema se tehnologija za misije na Mars i otprilike to je to; sve ovo ostalo su ili mali sidekick projekti ili su u pitanju sateliti.Jedino gde se "rutina" stvarno više danas očituje je to da se sve više ljudi oglašava sa mišljenjem "zašto lupati pare u to, znate li vi koliko gladnih se time može nahraniti?".
Link to comment
pa da, finansiranje NASA i Apolo projekta i jeste srezano 1979., kada su skapirali da Rusi ne mogu, a i ne trude se da ih stignu.
Valjda su i Rusi ukapirali da osim 30 kg kamenja (i magice space-olovke) nista novo nije stiglo sa Meseca. A Rusi su ionako koristili onu zidarsku. Ukratko o coveku koji je poslao i raketLu i psa i macku i majmuna i Gagarina u svemir - i to sve pre nego sto je vizionar JFK resio da sprzi malo para i "stigne na Mesec pre Rusa". Da 'dobije' trku u svemiru...
Do sada, ovo je najbolji članak koji sam pronašao o pobijanju teorije zavere...
Mrzi me da citam al' moram da ti kazem da ima najbolju 'opremu' u svakom slucaju.
Link to comment
Čudo da se na ovaj topic još nijedan konspirolog nije javio.
A u koje mene brojish??? ;)
How One Man Masterminded the Soviet Drive to Beat America to the Moon August 21, 1957. A Soviet rocket propels a simulated nuclear warhead from Baikonur to the Kamchatka Peninsula, a distance of more than four thousand miles. Six weeks later the world is stunned by the launch of Sputnik. While the United States furiously steps up its own space program, scientists and engineers everywhere wonder how the Soviet Union was able to achieve such a coup. The answer lay within the mind of one man: Korolev. A mysterious figure, virtually unknown even in his own country, Sergei Pavlovich Korolev masterminded not only the historic launch of Sputnik and the first intercontinental ballistic missile, but Yuri Gagarin’s epochal space flight, and, ultimately, the Soviet attempt to beat America to the moon. Who was Korolev?
Pise u knjizi da su Rusi, posto su uradili sve sto je moglo da se uradi (osim Meseca), stavili bremzu i prakticno prestali da finansiraju Space-program. Da su Amerikanci imali takvog coveka stigli bi na mesec jedno 10 godina ranije i to sve sa gorepomenutim zidarskim olovkama i parizerom.
Link to comment
A u koje mene brojish??? ;)
pa ne tvrdiš da je sletanje na Mesec laž, nego bacaš drugu svetlost na priču, nema tu konspirologije. Ili sam nešto propustio?
Link to comment
pa ne tvrdiš da je sletanje na Mesec laž, nego bacaš drugu svetlost na priču, nema tu konspirologije. Ili sam nešto propustio?
I to sto kazes. Ono sto sam procitao - da li u ovoj knjizi ili u nekoj drugoj na istu temu je komentar nekog 'bliskog saradnika' druga 'Glavnog inzenjera' Sergei-a Pavlovich-a Korolev-a na temu kako su Amerikanci "otisli na mesec", "doneli oko 30ak kilograma kamenja" i "dzabe bacili pare"... Bilo je i nesto na temu snimka ali ne bih da citiram "iz glave" - u smislu - "falsifikat ili ne - to nije bitno - oni su zaista bili tamo". E sad, kad se pogleda ona "dupla" hronologija sve se vidi...
Link to comment

Pa ako se tako gleda, šta su doneli ovi koji su išli u čisto orbitalne letove (sem punog wc-a)? Ispada po toj logici takođe bacanje para.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...