Jump to content
IGNORED

Petnica kod nas a u svetu....


msmodesty

Recommended Posts

uopste nisam to rekao....
ma znam, zezam se, ili makar preterujem.moj komentar zapravo nije toliko na to sto si ti zeleo da kazes (sistem jeste nesavrsen, naravno), nego na to koliko se meni cini realno napraviti neki mnogo bolji sistem.filter vec nije skroz uniforman, ili makar ne mora da bude, ne mora se ista tezina davati preporukama, eseju, ocenama ili takmicenjima u svakom pojedinacnom slucaju, ne mora se gledati pismenost ako pamet provejava, iz preporuke se lako vidi da li je onaj ko ju je napisao sam glup itd.ne pricam ovo iz petnickog iskustva (koje nemam) nego je to globalni problem, i primanja na faks i na postdiplomske, i zaposljavanja u nauci.sad u kolikoj meri ti koji biraju mogu da prepoznaju potencijal zavisi od toga koliko su oni dobri, ali tek protiv toga se, ako nisu, nista ne moze; zbog toga prosto sama institucija evolutivno ispasta.i mislim to jeste constant struggle svih institucija koje zele da budu uspesne, ali kakva god bila trenutna uspesnost, ipak se veruje da je neki koliko toliko formulisan sistem biranja bolji od nikakvog/nasumicnog.a konkretno sto se tice petnice, meni se stvarno cini da je konkurencja (bila) takva da je bilo dovoljno da u jednoj kategoriji zasijas, a ne neophodno da zasijas u svim (u kom slucaju bi problem na koji ukazujes bio mnogo veci). bilo je tamo cini mi se ljudi koji su bili samo takmicari ili samo dobri djaci ili samo naucnici amateri ili su se istakli u pasivnoj sredini ili.... a jebiga ako neko ne zasija bas ni na koji nacin, sta sad, da gledaju u pasulj.(mada ja se iskreno receno zapravo i ne secam tih preporuka, eseja i sl, cini mi se da je u moje vreme bio samo neki dosta prost formular gde napises nesto tipa par recenica na pitanja "zasto bas tebe da uzmemo" i "sta bi na primer radio/la u petnici")osim toga, mada je romanticno i postoje neki anegdotani dokazi da se desava, nije bas lako opravdati da je neko ko je stvarno vanserijski na tom nivou ne moze to i na bar neki formalni nacin da pokaze.kao sto cini mi se betty rece (nisam bas pazljivo citao priznajem) oni koji stvarno zasluzuju prodju u svakom slucaju, a izbor ostalih jeste manje vise slucajan, al to je prosto uvek tako. na to vise treba gledati kao da su neki slucajno nagradjeni nego neki nepravedno osteceni.razgovor sa jednim mojim mnogo starijim kolegom fizicarem koji je nekada radio na tom nekom landau institutu (pored moskve) i iz hobija pratio mlade talente:- medju matematicarima oni koji su najbolji sa 16, 17 godina, pobedjuju na takmicenjima, imaju najbolje ocene i sl, ti i posle stvarno budu najbolji; medju fizicarima je korelacija mnogo slabija, tek se negde pred kraj doktorata vidi ko ce stvarno biti dobar.- ok, pa kako ste onda uopse birali fizicare koje uopste primite na doktorat?- kako kako, pa po ocenama i takmicenjima.
Link to comment
da, znam, svestan sam bio toga i kad sam to napisao. ako ne postoje nikakvi kriterijumi sve je otvoreno za upadanje nenadarenih. ako su suvise kruti, otpadaju ljudi koji mozda ne bi trebalo da otpadnu. i dalje mi dobro zvuci ono da se deca prvo masovno animiraju, pa da se pomaze onima koji pokazu interes i pocnu sami da prckaju nesto.
video ovo i ono betty-noiznad posto sam vec zavrsio svoj post.pa da... mora neki sistem, a radi se kontinulano (generalno, a cini mi se da ni u petnici to nije toliko lose) na nekom povecavanju fleksibilnosti i raznovrsnosti kriterijuma.
Link to comment

mali troll - nezaboravan detalj iz petnice, predavanje iz astrofizike, 1985, komešanje pozadi...predavač: 'vi nazad, prestanite da se gađate Plazmom'... ^_^

Edited by Larko
Link to comment
mali troll - nezaboravan detalj iz petnice, predavanje iz astrofizike, 1985, komešanje pozadi...predavač: 'vi nazad, prestanite da se gađate Plazmom'... ^_^
:lol: ko je to drzao?
Link to comment

Neću puno da pričam o Petnici, pošto znam da ne mogu da budem objektivan - previše lepih uspomena ;)Čisto da malo skrenem temu, pošto je skroz otišla u smeru ISP, a podnaslov "Istrazivacki kampovi, akcije, kako zainteresovati decu za nauku" je ostao prilično zanemaren. Mene je asocirao na još jednu organizaciju, sa kojom sam se susreo pre Petnice - Mladi istraživači Srbije. U osnovnoj sam bio na par kampova organizovanih od strane MIS-a, i odatle takođe nosim lepe uspomene. A bilo je i korisno - jedan od tih kampova je prilično uticao na moj izbor profesije. Pri tom, odabir polaznika je bio dosta labaviji nego za Petnicu. Malo sam procunjao netom - MIS i danas postoje, ali izgleda da su se najvećim delom orijentisali na ekologiju. Utisak sa njihovog sajta je da su ostale oblasti prilično zapostavljene. Ovo je velika šteta, i bilo bi lepo reaktivirati kampove i iz nekih drugih oblasti. Verovatno su opet finansije kritične. Mislim da bi neko od ministarstava moglo dosta da učini finansiranjem nekih od programa. Na duže staze, sponzore ovakvih programa bi trebalo dodatno motivisati poreskim olakšicama i sličnim beneficijama. Btw, da li je zakonodavac ovo uopšte nekako regulisao u Srbiji?

Link to comment

U pravu je covek. Da ja sudim na osnovu toga koliko i kako poznajem ljude koji su u Petnici bili rekao bih da je 50% bilo totalnih kretena (ili su se kasnije u iste razvili) a da je 50% vrhunskih sveCkih strucnjaka (u oblastima kojima se bave)... Srecom necu. :) Nego, u pravu je covek (iznad). Deca su fantastican materijal i stvarno je greota ne dati im priliku. Ono sto je problematicno je sto imaju, bar ova danashnja, nikakav 'attention span', sve im je dosadno i tako dalje... Kako njih animirati da se bave necim pametnim je samo po sebi problem a da li ih, kako i zasto terati u nauku - to je pitanje za sebe. Btw. kad je Petnica osnovana?? Da ne guglam...

Link to comment
  • 2 weeks later...

50 - 50, genija i kretena. to je prilicno gruba raspodela. kako u petnici tako i van nje. o tome sam gore pisao - koliki god da je odnos, isti odnos genija i kretena sam medju svojim studentima imao bez obzira da li su petnicari ili ne.

Deca su fantastican materijal i stvarno je greota ne dati im priliku.
prvi deo uvredljiv, drugi deo tacan. decu ne treba obradjivati (petnica to voli da radi), i treba im dati priliku (petnica i to radi i to odlicno). moj problem sa petnicom je sto je to potpuno nekontrolisana inicijativa koja pretenduje da ima nacionalni/drzavni znacaj. jupi za nekontrolisane inicijative, jupi za pametne drzavne projekte, ali to dvoje ne ide zajedno.
Link to comment
  • 3 weeks later...

evo za fanove:

Zadovoljstvo mi je da vas pozovem da posetite izlozbu povodom 25 godina postojanja i rada Istrazivacke stanice Petnica koja ce biti u Galeriji SANU od 12. do 17. decembra (Knez Mihajlova 35, 10-20 h). To je izlozba fotografija, kao i postera sa VI Konferencije polaznickih radova "Korak u nauku". Svecano otvaranje je u sredu, 12.XII, u 12 casova.
Link to comment
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
ateist.wide.jpgLjetni kamp kod Richarda Dawkinsa Dajte nam dijete i za 5 dana bit će ateistPolaznici će prijepodne proučavati Darwinovu teoriju evolucije, a popodne je predviđeno za razne slobodne aktivnostiLONDON - Želite li svoje dijete odgajati u ateističkom duhu, pošaljite ga u ljetni kamp kod Richarda Dawkinsa, navodi londonski Times, koji piše o najnovijoj aktivnosti najpoznatijeg svjetskog ateista i beskompromisnog branitelja Darwinove teorije evolucije.Naime, slavni evolucijski biolog Richard Dawkins, autor bestselera “Sebični gen” i “Iluzija o Bogu”, organizirat će od 27. do 31. srpnja u Somersetu, na jugozapadu Velike Britanije, prvi ateistički kamp za djecu i tinejdžere u dobi do 17 godina.- Želim djecu ohrabriti da misle svojom glavom, tako da budu racionalna i skeptična. Moja je namjera da ih opskrbim oruđem za razmišljanje, a ne gotovim mislima - izjavio je Dawkins (68), koji je već nekoliko mjeseci umirovljeni profesor na Oxfordu, gdje je godinama držao katedru za javno razumijevanje znanosti.Kampanja autobusimaUmirovljenje za Dawkinsa ne znači i povlačenje iz javnosti, pa je početkom godine privukao pozornost kao jedan od organizatora atestičke kampanje u europskim gradovima. U sklopu te kampanje na javnim gradskim autobusima u nizu gradova, uključjujući London, Barcelonu i Genovu, pojavili su se natpisi s porukom “Loša je vijest da nema Boga. Dobra je vijest da ti nije potreban.”Inicijativa iz 1996. godinePrvi britanski ateistički kamp za djecu organizira se u suradnji s američkom inicijativom Cam Quest. Riječ je o inicijativi koju je 1996. godine utemeljio američki odvjetnik Edwin Kagin za djecu koja su “ateisti, agnostici, slobodnoumni, baš kao i svi oni koji podržavaju racionalni, a ne iracionalni pogled na svijet”. Ti se ljetni kampovi održavaju u pet američkih država te u Ontariju u Kanadi.U sklopu prvog ateističkog kampa u Velikoj Britaniji djeca će prijepodne steći uvid u evolucijsku biologiju i moralnu filozofiju te će raspravljati o fenomenima poput telepatije i krugova u žitu. Poslijepodneva su rezervirana za slobodne aktivnosti kakve su uobičajene u svim dječjim ljetnim kampovima, poput vožnje biciklom i plivanja.http://jutarnji.hr/svijet/clanak/art-2009,6,29,,167816.jl Edited by Buck Naked
Link to comment
  • 8 months later...

evo vesti s bbc newsa danas (link)

 Queen invented phone, pupils say

One in 10 children thinks the Queen invented the telephone, a survey of children's science knowledge suggests.

Others gave credit for the invention to Charles Darwin and Noel Edmonds.

One in 20 of the 1,000 pupils polled thought Star Wars character Luke Skywalker or Richard 
Branson had been the first to set foot on the Moon.

Some 60% of nine- and 10-year-olds thought Sir Isaac Newton discovered fire, the survey for 
science campaign Birmingham Science City found.

Despite these misconceptions, more children want to win a Nobel prize for science than the X 
Factor. 

moze se reci da inicijative za propagiranje nauke medju decom ipak deluju, posto se nobelova nagrada ipak vise ceni nego x factor. sad jos samo da smisle adekvatan reality tv format, pa da posteri naucnika krase tinejdzerske sobe.

Edited by BraveMargot
Link to comment
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...