Jump to content
IGNORED

Petnica kod nas a u svetu....


msmodesty

Recommended Posts

a ocekujes neku odredjenu razliku?
da. Mislim, ne u smislu da nužno moraju da je ispolje, već bi bilo dobro da bude tako.Verovatno najbolja stvar u Petnici je da se neguje kritičko mišljenje time što se učeniku pruža neposredan kontakt sa materijom. Po Blumovoj taksonomiji, trebalo bi da su oko četvorke
Link to comment
paa, malo je manje netacno, vise je tacno. istinito je za dva smera sa cijim sam radom upoznata. to ne znaci da se lose radi tamo, i da polaznici nemaju koristi od toga, samo sto je selekcija ljudi koji predaju cesto proizvoljna. nesto ko izbor moderatora ovde.ali klinci mnogo vole petnicu, to je ok.
cini mi se da je ovo sve sasvim precizno, posebno poslednja recenica. (ali ipak sam ja to gledao samo sa strane.)najveci problem petnice ostaje upravo zatvorenost institucije. cak i kad je pocetna selekcija uradjena objektivno (ajde da zanemarimo razne selekcione efekte na koje stanica ne moze da utice), potonja selekcija je cesto diskutabilna i cesto vodi odrzavanju zatvorenosti. (neko ce reci da je to sasvim prirodno, jer kad stvoris male naucnike, onda moras da kao nusproizvod dobijes i male klanove.)dobro u petnici je svakako sto deci koja zele nesto da nauce pruza pristup odredjenim resursima koji bi im inace bili nedostupni. to se posebno odnosi na decu iz siromasnijih porodica. pored toga obezbedjuje kakve takve civilizovane uslove za rad, posebno iznad srpskog proseka.ono sto ne volim u petnici je cesta prepotencija polaznika kada se nadju u svojoj konkurenciji na visem (fakultetskom) nivou. moje iskustvo je da sam imao isti odnos dobrih i losih studenata medju petnicarima i nepetnicarima. ako po generacijama pogledam najbolje studente koje sam imao ogromna vecina (neproporcionalna) nije imala petnicki background. u mane petnice svakako spada i apsolutna neobucenost polaznika za rad sa decom u vrlo kriticnom uzrastu. ne znam kakav je status petnice sada, ali ako se ne varam, to je jos uvek u osnovi privatni projekat. ako se BU jednog dana reformise, mislim da bi vredelo razmisljati o pravljenju alternativne petnice, kao drzavnog projekta pod pokroviteljstvom univerziteta - sa vise odgovornosti i vise obaveza.
Link to comment

ja nisam licno nikada bila u petnici, i dalje mi je nejasno kako se biraju deca koja ce tamo da idu jer ni u mojoj osnovnoj ni u srednjoj skoli (a to su bile nazovi-normalne bgd skole) nikada nisam videla neki njihov oglas na tabli, niti je ijedan od nastavnika spominjao da tako nesto postoji. Mada, moram reci da me dok sam bila klinka tako nesto nije preterano ni zanimalo, da ne ispadne da kukam po principu 'kiselo je grozdje'. Naravno da je lepo sto Petnica postoji, od svih koji su tamo bili cula sam lepe price, ali bi bio red da to bude dostupno svima, da svako moze da dobije informacije a ne da se salju deca kojima su nastavnici u nekakvoj petnickoj semi, ili ciji roditelji znaju za njeno postojanje preko privatnih poznanstava. Zasto se ne bi npr organizovale neke nastavne subote, gde bi nasli neke likove koji bi pricali o toj petnici, kad se samo setim kakve smo sve debilarije radili tokom nastavnih subota u osnovnoj (kursevi o saobracaju s pandurima s geometrijskim putanjama prelazenja ulice i slikama sakate dece), ovo bi bilo pravo osvezenje. Slazem se i sa chandrom da bi red bio da se minisarstvo obrazovanja direktnije pozabavi ovim programom, mesto da se bakce oko svakojakih gluposti. Uz direktno finansiranje ministarstva i podrsku na svim nivoima (strucni kadar, vaspitaci i sl), petnica bi zaista mogla da postane super stvar, ovako je jedno lepo i zanimljivo mesto gde se na zalost okuplja tek jedna grupa ljudi, mala ali odabrana.sto se tice toga da li bih tamo slala svoju nepostojecu decu, ako bi oni to trazili, verovatno bih, ali bi me prvo zanimalo da vidim sta se tacno tamo radi i kako to izgleda, da li je smestaj i usluga kvalitetna i sl. Ja sam kao klinka od 12 godina isla na jedan muzicki letnji kamp u Arandjelovcu i mislim da je to bilo cisto gubljenje vremena sto se tice nekakvog napredka u muzickom smislu, ali je makar bilo zabavno. Pretpostavljam da je i petnica slicna, makar sto se tice rada s 'mladjim kategorijama', jer verovatnije je da klinci iz osnovne skole mogu da nauce da super sviraju i da bolje kapiraju muziku, nego da ce na naucnom kampu isti ti dvanaestogodisnji klinci odjednom da krenu da se bave nekakvom ozbiljnom naukom i kapiraju naucni metod. Za srednjoskolce je verovatno Petnica mnogo korisnija, a verovatno je njima i zabavnije da budu daleko od kuce - meni je kao klinki glavna draz odlaska u letnji kamp bila u tome sto ne moram da perem zube posle svakog obroka. :rolleyes:

Link to comment
ja nisam licno nikada bila u petnici, i dalje mi je nejasno kako se biraju deca koja ce tamo da idu jer ni u mojoj osnovnoj ni u srednjoj skoli (a to su bile nazovi-normalne bgd skole) nikada nisam videla neki njihov oglas na tabli, niti je ijedan od nastavnika spominjao da tako nesto postoji.
cuti, kod nas je bilo oglasa, ja se zagrejala za humanu biohemiju, a onda mi profanka rekla da ne mogu da idem jer sam vrlodobra. sto nije bilo tacno...ja ne znam gotovo nista o organizacionim principima petnice i tome kako se pravi kontakt ka spolja. znam da su namerno odvojeni od drzavnih para jer je bilo raznih politickih (stranackih) pritisaka u proslosti, ali ni tu ne znam detalje.znam doduse kako izgleda selekcija, jer sam ucestvovala u njoj prosle godine. principi su isti za celu stanicu i izgledaju ovako. svako u svom dosijeu posalje:- dve preporuke iz skole- rezultate testa inteligencije- rezultate testa licnosti (cenim da su ove tri stavke u zatvorenim kovertama - do mene dolaze kao jedinstveni file)- CV- esej na jednu od tri zadane temeima i nekih opstih pitanja o interesovanjima i tako to.obicno dodje nekoliko nezavisnih procenjivaca (nas je bilo troje) i na osnovu celog skupa podataka daje svakom potencijalnom polazniku dve ocene. jednu, koja procenjuje potencijal i kvalitet (A), i drugu, koja procenjuje koliko bio dobio time sto bi dosao u petnaju u poredjenju sa drugima (B) (tu kandidat iz bele palanke ima bolju prodju od kandidata iz filoloske). ocene se posle uprosece, poneka i prodiskutuje. zatim se uradi sort by A then by B. ali ova procedura sadrzi brojne probleme.prvo, test licnosti <_< ne znam ni za jedan slucaj gde se bilo ko rukovodio rezultatima na tome, tako da je potpuni promasaj. a i eticnost je diskutabilna. ma, nema smisla ni diskutovati zasto je to glupa ideja.drugo, test inteligencije. KOG3 baterija, ne bih je preporucila iz vise razloga a glavni je sto je opsta distribucija dobra ali ima uzasno puno shuma za razne podgrupe. ja sam isla na to da hiper visoki skor racunam kao plus, a ako nije vrlo visok onda ne uzimam u obzir.trece, preporuke. bilo bi lepo kad bi nasi ljudi umeli da ih pisu, ali ne umeju. cetvrto, CV. svi su vukovci, svi su isli na takmicena, imaju dvesta diplomica, treniraju karate, recituju, zongliraju i sa ukucanima govore francuski. uzasno retko se naidje na bilo kakvu informaciju koja izdvaja nekog.peto, esej. meni je ovaj deo bio najinformativniji ali su teme nazalost cesto takve da gotovo potenciraju onaj jezivi literarni stil koji se gaji u nasim skolama. pa se onda cesto gubi smisao i jasnoca misli na ustrb forsiranog naklapanja koje zvuci. no, izdvoji se poneko, a i lako se vidi ko je polupismen.no i pored svega toga, mi smo imali dovoljno malo kandidata da je citava trecina prosla selekciju. imas odredjen broj mesta i onda ides na to da ih popunis na pocetku a posle ne pozoves one koji nisu uspeli da se nose sa kriterijumima. za nas je to recimo 25 mesta, a tesko da je vise od sedmoro nesto odskocilo od ostalih kad pravis selekciju. cini mi se da bi medju preostalima moglo doci do poprilicnog shiftovanja a da se promeni kvalitet bogznakako. naravno, niko to ne bi probao...
Link to comment
otkud vam to da idu samo talentovana deca? znam mnogo njih koji su prosli petnicu i nisu bili toliko vanserijski kad su dosli, ali su se posle "razvili"
Pa koja druga bi trebalo da idu?To je OK sto neko sebe "nadje" i bez Petnice, ali je strasno ako se "sistematski" salju antitalenti (koji ponavljaju BAS iz tih "sfera interesovanja"...
Link to comment

pa eto, tacno se vidi sad. ko je bio u petnici, simpatise je, ko nije ne simpatise (ili je ravnodusan). mada svi podrzavamo koncept u principu. glavni problem je netransparentnost. i to je sasvim ok ako je citava stvar privatna. drzava bi trebalo da ima neki svoj program. da se tacno zna ko i kako upada, sta se tamo radi, koji su uslovi boravka i slicne stvari.a jos vise mi se svidja i ta fora kao sa gromitom, da se popularizuje nauka na masovnijem nivou. ako postoji neki propisani sistem selekcije, svako ko se na neki nacin ne uklapa otpada, sto dovodi do unifikacije (klonizacije). zar je toliko nezamislivo da neki gilipter napravi proboj u, ne znam, nanotehnologiji? iz mog ugla gledanja, pre ce ga napraviti tako neki (mentalni) gilipter, nego neki dron od malena formiran u institucijama. mozda na to gledam pomalo romanticarski.znam za te neke borbe home-made robota, mislim jednom godisnje, u novom sadu. cini mi se da su pretezno studenti, ali bude i srednjoskolaca. sta bi falilo drzavnoj televiziji da u pauzi nekog tamo pokemona besplatno pusta reklamu za to takmicenje? i tako napraviti za razlicite oblasti i za razlicite uzraste. nemam pojma, uzgajanje najvece bundeve.

Link to comment
Pa koja druga bi trebalo da idu?To je OK sto neko sebe "nadje" i bez Petnice, ali je strasno ako se "sistematski" salju antitalenti (koji ponavljaju BAS iz tih "sfera interesovanja"...
pa nista, ja samo kazem npr da sam ja obicno dete koje nije bilo talentovano za to sta je tamo radilo, ali sam naucila dosta. ajd da sam samo ja jedna, nego vecina je bila od te neserijske dece, a par njih iz matematickih gimnazija, pa razumljivo da su se bolje snalazili u startu. a takodje i na drugim seminarima, koje sam poznavala.a opet to da prof. guraju decu, nije uvek tacno..da - decu iz manjih sredina (Sto je super, pokazalo se) a za vece gradove...desi se da nekom profesorka "ne dozvoli" da ide u petnicu, jer nema 5 ili ne ide u neku sekciju ili ne ide na takmicenja i tako te gluposti.i sad ne vidim zaista da je uslov da budes vanserijski, niti da samo takvi treba da budu kandidati, jer petnica ne trazi samo one prve..ali mislim posto svi vec sve dobro znate kako je tamo (i koji ste bili i koji niste) - ne vidim cemu ova tema?edit:a ono sve sta je betty napisala, ne bih bas javno da komentarisem sta se od tih podataka gleda najvise..samo ono da preporuke profana, ocene i prosek inteligencije i te ostale stvarcice uopste nisu presudne, cesto se i zanemaruju Edited by I'm with the pilots
Link to comment
a ono sve sta je betty napisala, ne bih bas javno da komentarisem sta se od tih podataka gleda najvise..samo ono da preporuke profana, ocene i prosek inteligencije i te ostale stvarcice uopste nisu presudne, cesto se i zanemaruju
posebno u kad se u konkurenciji nadju faktori poput duzine nogu i velicine sisa. :rolleyes: u svakom slucaju, mislim da smo na dve strane topica dosli do onoga do cega se uvek dodje kad se prica o petnici. netransparentnost stanice za ljude van odredjenog kruga. to je svakako i posledica nacina finansiranja (i vecite borbe da se iscupaju pare da stanica prezivi - vigora mos voleti ili ne, ali u tome je zaista majstor). normalno bi bilo da petnica ima dovoljan broj ljudi da moze da organizuje prezentacije po skolama, dane otvorenih vrata i slicno. u holandiji makar to dosta dobro funkcionise, i univerzitet (makar ovaj moj) se jako trudi da ostvari kontakt sa zajednicom koja ga placa. i ono sto sam juce napisao - neophodno je da svaki seminar ima makar jednu placenu osobu koja je obucena za rad sa klincima i sposobna da preuzme odgovornost.ovako je meni petnica izuzetno draga i mesto gde cu uvek rado dolaziti da odrzim predavanje, ali nisam siguran da bih svoje dete sasvim lako poslao u petnicu.
Link to comment

da, stoji i da postoje napomene kako da se selekcija vrsi ali da nema provere da li to tako zaista i tece unutar seminara. al moja poenta je otprilike da cak i ako se drzis tih kriterijuma, nisu ti od neke pomoci da dobro odaberes.

i ono sto sam juce napisao - neophodno je da svaki seminar ima makar jednu placenu osobu koja je obucena za rad sa klincima i sposobna da preuzme odgovornost.
u jednom kratkom periodu su imali psihologa. mislim da je jedna od osnovnih ideja bila da ucestvuje sa svojim znanjima o tome kako treba raditi sa omladinom (recimo da drzi seminare predavacima). medjutim, nakon nekog vremena joj je ponudjen posao u skoli koji je bio znacajno bolje placen i otisla je...
Link to comment

citam malo sve ovo na preskok i cudim se.ispade sve nesto ozbiljno i komplikovano.ja bio par puta ko klinac i bilo mi simpa (jedino sto ona radnjica pored menze nije radila izmedju rucka i vecere).jednom bio na nekim pripremama i tu preko muzike (thin white rope i sonic youth cini mi se) upoznao druga do groba (i to iz provincije -_-), jednom bio kao polaznik al uglavnom blejao.generalno je bilo zanimljivih ljudi i najveca korist su cini mi se bila ta sprijateljivanja sa ljudima iz raznih krajeva zemlje, ali moj utisak je bio da je mogao da ide ko je hteo i da je pamet bila vise dovoljan nego neophodan uslov.i ta neka predavanja su ionako bila takva da ni pametni nisu mogli tu bas sve da shvate i nesto stvarno nauce, al kao steknes neki utisak. tako da je generalno entuzijazam (pre svega za druzenje sa donekle slicnima, pa tek onda za konkretnu nauku) bio primarniji od sposobnosti.a bilo je i muvanja (maltene) ko u izvidjacima, ne smem sad da kazem izmedju kojih predmeta da ne ispadne.

Link to comment
zar je toliko nezamislivo da neki gilipter napravi proboj u, ne znam, nanotehnologiji? iz mog ugla gledanja, pre ce ga napraviti tako neki (mentalni) gilipter, nego neki dron od malena formiran u institucijama. mozda na to gledam pomalo romanticarski.
u pravu si, trebalo bi birati najgluplje jer su za njih najvece sanse da urade nesto zaista neverovatno.jedino je zajebano sto bi se, ako bi se to proculo, pametni pri prijavljivanju mogli praviti da su glupi, sto je ipak (nesto) lakse nego obrnuto.hmm... ovo mi daje ideju za poseban topic.
Link to comment
u pravu si, trebalo bi birati najgluplje jer su za njih najvece sanse da urade nesto zaista neverovatno.jedino je zajebano sto bi se, ako bi se to proculo, pametni pri prijavljivanju mogli praviti da su glupi, sto je ipak (nesto) lakse nego obrnuto.hmm... ovo mi daje ideju za poseban topic.
uopste nisam to rekao.ima dece koja bi recimo u tom sastavu koji se trazi bila prilicno nepismena, ali mozda u isto vreme imaju potencijal za resavanje nelinearnih diferencijalnih jednacina sa konstantnim koeficijentima. ili imaju problema sa autoritetima, prave gluposti, pa ih profesori ne bi preporucili, a mozda su neostvareni molekularni biolozi. govorio sam o tome da unifikacija "filtera" dovodi do unifikacije rezultata "prosejavanja". a to, da izvines, ako se govori o vanprosecnoj deci, nije pozeljno, jer nisu sva vanprosecna na isti nacin.
Link to comment

to sa biranjem je zanimljivo i bitno pitanje, ali uvek ostaje nejasno: a koje onda kriterijume primeniti? zamisli da imas 1000 dece koja ti se prijave a ti treba da odaberes 100. sta bi ti trazio od njih, selekcije radi?sasvim ozbiljno pitam. ja sam od onih koji su se jeeeedva nekako upisali na faks a posle procvetali, i cesto sam razmisljala o ovome. na kraju nisam dosla ni do cega pametnijeg od metoda selekcije koji vec postoje. (sto ne znaci da su savrseni, dapace)

Link to comment

da, znam, svestan sam bio toga i kad sam to napisao. ako ne postoje nikakvi kriterijumi sve je otvoreno za upadanje nenadarenih. ako su suvise kruti, otpadaju ljudi koji mozda ne bi trebalo da otpadnu. i dalje mi dobro zvuci ono da se deca prvo masovno animiraju, pa da se pomaze onima koji pokazu interes i pocnu sami da prckaju nesto.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...