Jump to content
IGNORED

Petnica kod nas a u svetu....


msmodesty

Recommended Posts

Istrazivacka Stanica Petnica je pre 20-ak godina imala za cilj da mladima priblizi nauku, da je predstavi na zanimljiv i razumljiv nacin i da iz tog zainteresovanog/odabranog drustva klinaca iz cele ex-YU mozda skrene na istrazivacki put neko pametno dete.Takvih institucija verovatno ima po svetu. Da li daju rezultata? Koliko je naucnika stvarno poteklo iz takvih akcija?Da li bi poslali svoje dete na neko slicno mesto?Koliko je (ne)politizacija Petnice lose/dobro uticala na njen rad?

Link to comment
Istrazivacka Stanica Petnica je pre 20-ak godina imala za cilj da mladima priblizi nauku, da je predstavi na zanimljiv i razumljiv nacin i da iz tog zainteresovanog/odabranog drustva klinaca iz cele ex-YU mozda skrene na istrazivacki put neko pametno dete.Takvih institucija verovatno ima po svetu. Da li daju rezultata? Koliko je naucnika stvarno poteklo iz takvih akcija?Da li bi poslali svoje dete na neko slicno mesto?Koliko je (ne)politizacija Petnice lose/dobro uticala na njen rad?
Poznajem veliki broj ljudi koji je isao u Petnicu i uvek mi se cinilo da se radi o jednoj paramafijaskoj grupaciji gde se ne zna ko kako i zasto uopste biva izabran da tamo ide kao polaznik ili predavac. Metod selekcije kao kad branko kockica bira obdaniste u kojem ce snimati emisiju.
Link to comment
Poznajem veliki broj ljudi koji je isao u Petnicu i uvek mi se cinilo da se radi o jednoj paramafijaskoj grupaciji gde se ne zna ko kako i zasto uopste biva izabran da tamo ide kao polaznik ili predavac. Metod selekcije kao kad branko kockica bira obdaniste u kojem ce snimati emisiju.
netacno. :blink: Edited by I'm with the pilots
Link to comment
Poznajem veliki broj ljudi koji je isao u Petnicu i uvek mi se cinilo da se radi o jednoj paramafijaskoj grupaciji gde se ne zna ko kako i zasto uopste biva izabran da tamo ide kao polaznik ili predavac. Metod selekcije kao kad branko kockica bira obdaniste u kojem ce snimati emisiju.
Pogresno + :ph34r: Zaista ne znam kako je sad, ali je 90-tih to mesto bilo jedna od retkih oaza razuma i normalnosti u zemlji, gde je covek mogao dobiti iluziju da perspektiva postoji.
Link to comment
Istrazivacka Stanica Petnica je pre 20-ak godina imala za cilj da mladima priblizi nauku, da je predstavi na zanimljiv i razumljiv nacin i da iz tog zainteresovanog/odabranog drustva klinaca iz cele ex-YU mozda skrene na istrazivacki put neko pametno dete.
i dalje to radi
Da li daju rezultata? Koliko je naucnika stvarno poteklo iz takvih akcija?
i sama znas odgovor - daje rezultate kako na individuelnom planu tako i na "Drustvenom"naucenjaka - dosta.
Koliko je (ne)politizacija Petnice lose/dobro uticala na njen rad?
tesko mi je dati (formirati) odgovor, jos uvek.
Link to comment

paa, malo je manje netacno, vise je tacno. istinito je za dva smera sa cijim sam radom upoznata. to ne znaci da se lose radi tamo, i da polaznici nemaju koristi od toga, samo sto je selekcija ljudi koji predaju cesto proizvoljna. nesto ko izbor moderatora ovde.ali klinci mnogo vole petnicu, to je ok.

Link to comment
istinito je za dva smera sa cijim sam radom upoznata. to ne znaci da se lose radi tamo, i da polaznici nemaju koristi od toga, samo sto je selekcija ljudi koji predaju cesto proizvoljna. nesto ko izbor moderatora ovde.
mislim da je to razlicito od seminara do seminara. zato i ne mogu skroz pricati u globalu, o svim kvalitetima/nedostacima
Link to comment
Poznajem veliki broj ljudi koji je isao u Petnicu i uvek mi se cinilo da se radi o jednoj paramafijaskoj grupaciji gde se ne zna ko kako i zasto uopste biva izabran da tamo ide kao polaznik ili predavac. Metod selekcije kao kad branko kockica bira obdaniste u kojem ce snimati emisiju.
da li uopste *takva* institucija moze/bi trebalo da ima neka stroga pravila ili uopste, kakva pravila izbora kada govorimo o zainteresovanim klincima, nekad ne najboljim u klasicnim skolama ali inteligentnimproblem finasiranja i taj " nezavistan" a opet prilicno zavistan odnos ISP-a prema drzavi, donatorima, politckim i drugim interesima je i dao taj "paramafijaski" imidz.meni je Petnica bila vazna u zivotu, usmerila me pravim studijama pomogla mi da napravim pravu selekciju prijatelja koji su i dan danas tu.bilo je to ne '90 nego '80-ih :Dstvarno ne znam kako je sada
Link to comment

kad sam bio klinac petnica mi jeste delovala kao paramafijaska grupacija. tu su isla neka deca, jesu bila dobri djaci, ali su takodje bila i iz boljestojecih porodica, isla su u skole na glasu, njihova komunikacija sa profesorima je postojala i van casova, "pozdravi tatu" i slicne fore. sve u svemu, nisam imao neko narocito lepo misljenje o petnici, ali ni nesto posebno lose, samo sebe nisam video u toj ekipi ni u pismu. sad mi je poprilicno svejedno posto me ne tangira, ko voli nek ide, dobro je da postoji, kakva god da je. u teoriji dobro zvuci. ima dosta ljudi koji su ostali u nauci posle petnice, to je istina. sada oni nekom govore "pozdravi tatu". i tako u krug.

Link to comment

ne znam da li ima direktne veze sa petnicom, ali sigurno ima sa talentovanom decom. moj utisak je da se u srbiji obrazovanju dece posvecuje paznja na dve tacke tog spektra. jedna tacka je onaj masovni, genericki pristup namenjem vecini dece (uci, zavrsi, otisni se u industriju i radi). druga tacka je uci, uci i bavi se naukom. meni su obe varijante ok i potrebne. no, nekako imam utisak da su deca koja imaju potencijal i zelju da u jednom obuhvate oba ta aspekta ispustena, sto je propustanje da se taj dodatni potencijal iskoristi.meni se dopada program ohrabrivanja inventivnosti i kreativnosti kod skolske dece u uk. da li se i kod nas naziru neki koraci u tom smeru? ne nuzno formalni koraci u vidu masovnog i organizovanog programa kao sto je ovaj, ali recimo u radu sa talentovanom decom npr u petnici?

Wallace & Gromit front a campaign to turn Primary School kids into inventorsOscar winners Wallace and Gromit are fronting a major Government backed campaign to turn the Primary school children of today into the inventors of tomorrow.Cracking Ideas will use lesson plans, a nationwide competition, teaching resources and a dedicated website - www.crackingideas.co.uk - to bring innovation into lessons for Key Stage Two as a part of the National Curriculum.The Patent Office has developed the new programme with the aim of exciting and inspiring children to innovate. It is the most ambitious project of its type to be targeted at Primary school children.The Cracking Ideas Competition and flexible lesson plans have all been structured around National Curriculum criteria with teaching resources available online .Schools entering the competition will encourage children to follow in Wallace and Gromit?s footsteps by creating inventions from everyday objects. Photographs will be submitted through www.crackingideas.co.uk and regional and national winners selected. Prizes will be awarded to schools.Lesson plan topics in the project include Design and Technology, Literacy and Numeracy.The Patent Office and Aardman Animations will work together during the project, which starts in June.Nick Park, creator of Wallace & Gromit expressed how pleased he was with the association."Inventiveness has always been central to Wallace?s character and I have sketch books full of Wallace?s eccentric inventions that have never made it to the screen. It is fantastic that Wallace & Gromit can excite young kids about innovation in the classroom."Malcolm Wicks, Minister for Science and Innovation, said the Patent Office was leading the way in promoting new ideas in the classroom."Some of the big inventions we will see later this century may be in the minds and imaginations of young children today. Cracking Ideas is an effective way of engaging children in innovation, tied into the National Curriculum.""Teachers will have the resources and plans through the website to help them get involved. We are moving towards an innovation economy and this is an excellent opportunity to get children interested at an early stage," he added.Teachers are able to register their interest in the project at www.crackingideas.co.uk . Entries to the competition will be accepted during the summer term with winners announced in the autumn term.
Link to comment

Imala sam prilike da vidim ko sve ide u tu Petnicu i mogu reci da sam razocarana (blago receno). Znam i kako to ide u skolama: ko, kako i zasto predlaze itd. :unsure: Ima i protekcije, ali najvise otaljavanja i proizvoljnosti, slanja "po kljucu" (mora iz svake skole neko, niko nijedne godine nece npr. da prizna da, eto, nema kandidata, svi bi da se "isprse bez pokrica"). Tu nesto debelo ne stima... :unsure: jer kako inace objasniti da neki "polaznik" i "talenat" narednih godina u skoli gotovo pada na popravni (a i na popravnom!), mozda bas iz predmeta za koji je BIO talentovan. :ph34r:

Edited by FranziskaKafka
Link to comment

otkud vam to da idu samo talentovana deca? znam mnogo njih koji su prosli petnicu i nisu bili toliko vanserijski kad su dosli, ali su se posle "razvili"a opet, to sto neko pada na popravni npr iz istorije a bavi se fizikom, moze biti razumljivo, skroz.

Link to comment
otkud vam to da idu samo talentovana deca? znam mnogo njih koji su prosli petnicu i nisu bili toliko vanserijski kad su dosli, ali su se posle "razvili"a opet, to sto neko pada na popravni npr iz istorije a bavi se fizikom, moze biti razumljivo, skroz.
zavisi na koji kurs hoćeš da ideš. Na istoriju može da upadne ko god hoće, za prirodne nauke ti treba malo podrške sa strane.Ali smeštaj... mislim, nije mi jasno, cena boravka nije baš mala, kako je moguće da za tolike godine uopšte nisu mogli da skupe ni dinara za rekonstrukciju.Vodim grupu sa par studenata koji su išli u Petnicu kao srednjoškolci, baš me zanima kako će razvijati kritičko mišljenje u odnosu na ljude koji nisu imali prilike da rade na nelineran način
Link to comment
zavisi na koji kurs hoćeš da ideš. Na istoriju može da upadne ko god hoće, za prirodne nauke ti treba malo podrške sa strane.
kako sad to? proces selekcije polaznika je isti za sve smerove. neko je pomenuo neku vrstu korupcije na skolskom nivou, to sam vidjala.
Vodim grupu sa par studenata koji su išli u Petnicu kao srednjoškolci, baš me zanima kako će razvijati kritičko mišljenje u odnosu na ljude koji nisu imali prilike da rade na nelineran način
a ocekujes neku odredjenu razliku?
Link to comment
tu su isla neka deca, jesu bila dobri djaci, ali su takodje bila i iz boljestojecih porodica, isla su u skole na glasu, njihova komunikacija sa profesorima je postojala i van casova, "pozdravi tatu" i slicne fore.
Netacno. I sama sam bila tamo i veruj mi da je bilo ljudi sa svih strana i iz najrazlicitijih skola. Mozda se radi o neaktivnosti profesora koji nisu smatrali za shodno da obaveste djake da Petnica postoji (to je npr. razlika imedju lose i bolje skole)
Znam i kako to ide u skolama: ko, kako i zasto predlaze itd. :unsure: Ima i protekcije, ali najvise otaljavanja i proizvoljnosti, slanja "po kljucu" (mora iz svake skole neko, niko nijedne godine nece npr. da prizna da, eto, nema kandidata, svi bi da se "isprse bez pokrica").
Ne mozes da ocekujes da se napravi apsolutno dobar izbor dece, sa oskudnim podacima kao sto je npr. nas sistem ocenjivanja. Tamo rade pravi ljubitelji nauke i oni nemaju nikakav interes da se bakcu sa decom koju su doveli preko veze. Princip Petnice je "pozovi 5000 dobrih djaka godisnje, isplivace nekih 5 skrivenih bisera od njih, koji ce zaista nesto uraditi u nauci".
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...