Jump to content
IGNORED

Krađa i prekrađa


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nesh

    20

  • banatjanin

    17

  • porucnik vasic

    11

  • Аврам Гојић

    9

realno Banatjanin je surovo izdominirao na ovoj temi. meni je cela ova prica sa plagijatima bila zabavna jer sam odrastao na derivativnoj i c/p umetnosti i ne patim od fetisa autorstva tako da mi je cak i negde™ i simpaticno kada cujem da je neki okostali velikan u mladosti posegnuo za tudjim tekstom kako bi zadovoljio svoju sujetu (i to ne umanjuje moje postovanje prema njemu), ali Banatjanin je odlicno predstavio kakve su implikacije razgovora o plagijatima na nacin na koji je uradio autor ove knjige i koliko je taj postupak duboko provincijalan i, na kraju, opasan.  spektakularni obrt na kraju, koji je Banatjaninu potpuno dao za pravo, samo je slag na torti

 

retko mi se desi da sa topika izadjem merljivo pametniji nego sto sam usao, a ovde imamo bas taj slucaj.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

A kad Doncic objavi Cakareviceve (autor teksta krunskog dokaza iz NINa) prepisane pismene vezbe i testove i originalne puskice koje je koristio, onda cete da okrenete plocu. :sleep:

Link to comment

Evo nesto novo (clanak iz Novosti (jel bese ne linkujemo ni Novosti?), jucerasnji datum, ima tamo vise detalja i naziva pesama iz zbirke iliti "zbirke"):

 

U razgovoru za "Novosti" Miloje Dončić kaže da poseduje sve zbirke iz kojih su nastali plagijati, ali da će ih dati na uvid javnosti kada uskoro objavi i drugi tom u kome će biti - srpski savremeni pisci rođeni od 1940. do 1980. godine.

 

 

E sad da li ih stvarno ima ili mlatara rukama po podrumu cekajuci da sto vise visedecenijske prasine padne na u wordu napravljene "zbirke", videcemo. Ili necemo? :huh:

Edited by Nesh
Link to comment

 

U razgovoru za "Novosti" Miloje Dončić kaže da poseduje sve zbirke iz kojih su nastali plagijati, ali da će ih dati na uvid javnosti kada uskoro objavi i drugi tom

 

a, pa tu smo dakle...

 

off with his head.

Link to comment

Meni sve ovo vrlo zanimljivo. Nezlobnog (!) eksperimenta radi, nadjoh nekako Lorku:

 

Song of the Horseman
By Federico García Lorca
Translated by A.Z. Foreman

Córdoba
Away and alone

Pitchblack pony, risen moon.
A sack of olives at my saddle.
Though I know the roads I travel
I shall never get to Córdoba.

Through the meadow, through the wind,
Pitchblack pony, crimson moon.
I am in the sights of Doom
That watches from the towers of Córdoba.

Oh the road lies long before me!
Oh for my courageous pony!
Oh for Doom out waiting for me
Long before I get to Córdoba.

Córdoba
Away and alone


The Original:

Canción del Jinete
Federico García Lorca

Córdoba.
Lejana y sola.

Jaca negra, luna grande,
y aceitunas en mi alforja.
Aunque sepa los caminos
yo nunca llegaré a Córdoba.

Por el llano, por el viento,
jaca negra, luna roja.
La muerte me está mirando
desde las torres de Córdoba.

¡Ay qué camino tan largo!
¡Ay mi jaca valerosa!
¡Ay, que la muerte me espera,
antes de llegar a Córdoba.

Córdoba.
Lejana y sola.

 

Izvor

 

Eto, Pesmu konjanika Doncic izgleda nije izmislio. Ali avaj. Google ne pomaze pri nalazenju Dizdareve Pesme kamilara koja je u Resavskom vencu. Mozda je nju Doncic napisao? :D

 

Dakle, izgleda da u jednom slucaju imamo, bar na levoj strani, pesmu koju je zaista napisao taj kome se pripisuje (znalci spanskog mogu i proveriti prevod iz Donciceve knjige). Cenim  da ovde ne mora da se prilaze originalna zbirka jer je stvar prilicno jasna.

Ostaje desna strana i pitanje ko je napisao Pesmu kamilara: Hamid Dizdar ili Miloje Doncic? Mozda Cakarevic moze da pomogne?

 

Ako je pesmu napisao Dizdar, onda bi mogli da se vratimo analizi (koja nas nikuda nece odvesti  :D ) da li je to plagijat ili omaz/ novo pisanje na slicnu temu/ puko podudaranje/ umetnicki eksperiment...n, n+1... :)

 

Ako je pesmu "Dizdara" napisao Doncic, onda mozda da potrazimo misljenje od, recimo, Gatalice oko eventualnih nedoumica da li ima klasicne prevare u knjizevnosti, da li je mozda po sredi samo antiomaz Dizdaru, umetnicki eksperiment i hrabra provokacija koja....ili...n, n+1... :sleep:

 

 

EDIT: Ovo gore, naravno, ne znaci nista sto se tice ostalih pesama. Ovo sam nasao, pa eto mozemo da pokusamo da nadjemo (ako postoji) i originalnu Pesmu kamilara i uporedimo.

Edited by Nesh
Link to comment

Google nalazi ovo pod odrednicom To lice ljubavi opasno i nezno:

 

 

TO LICE LJUBAVI OPASNO I NEZNO

 

To lice ljubavi
opasno i nezno
jedne se veceri javi
posle predugog dana
Mozda je strelac bio
sa lukom
ili svirac
sa harfom
Ne znam vise
Zaista ne znam
znam samo
da me je ranio
mozda strelom
mozda pesmom
Znam samo
da me je ranio
zanavek ranio
iz srca krv mi tece
Vrela me suvise vrela
ljubavna rana pece.

 

Prvi sajt na kome sam nasao pesmu iliti izvor   :D

 

Navodno, Zak Prever. Cim je google prepoznao, cenim da nije neophodno prinosenje originalne zbirke. :D

 

Ako poverujemo da je ovo zaista Zak Prever, onda jos jedna pesma s leve strane Donciceve "zbirke" izgleda ima autora koji nije Doncic. Na desnoj strani je pesma "Rane ljubavi" Adema Gajtanija. Ja tu pesmu nisam mogao da nadjem na internetu, a nemam ni Doncicevu knjigu da bih uporedio. Radim u nemogucim uslovima. :D

 

Dakle i ovde imamo svodjene nedoumice ili "nedoumice" na dilemu: Prever izgleda jeste, a da li je Doncic ili Gajtani pisao ono sto je Doncic nazvao plagijatom? E to nazalost ne znamo (ovde, naravno, ukoliko pesma Rane ljubavi Adema Gajtanija uopste postoji, treba proveriti i prevod sa albanskog; mozda je Doncic tu "eksperimentisao"). Da zovemo ponovo u pomoc Cakarevica, mozda on zna?

 

Ukratko, google kaze da izgleda postoje dva slucaja u kojima autor originala i pesma "original" zaista postoje.  Ostaje nedoumica (govorim samo o ova dva slucaja!) da li je Doncic napisao plagijate ili "plagijate" i podmetnuo ih pomenutim pesnicima.

 

Valjda se i to nekako moze utvrditi. :)

Edited by Nesh
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...