Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

А која је ово коинциденција. Пребацио сам гомилу књига које ми дођу некако на ред на мали лептоп, и читао редом шта има од Пола Андерсона (ништа што већ није било виђено), Џона Ринга (прочитао трећину једне књиге, па онда још педесетак страна на прескакање, попиздео и онда видео да је тип војна фантастика, обрисао с диска)... и онда натрапао на Ијана Бенкса (Iain M Banks), серија Култура. Прочитао четири књиге у низу, и тек онда дохватио да мало гуглам шта кажу о њему. Испостави се да сам почео да га читам таман отприлике кад је умро.А за читање, скроз препорука. Иако је местимично мазнуо понеки детаљ од претходника (Нивенов "Прстен" али у серијској производњи; екстремна естетска и ина хирургија и генетско прекодирање, али са интерним лучењем дрога по жељи; промене пола, прилагођавање на другу гравитацију, регенерација удова су рутински уграђене у сам организам ком онда треба по неколико недеља да то изведе), вештачке интелигенције са правом грађанства али без превласти (осим... да не кварим изненађења, има их онолико). Разонода за више месеци док се ишчита.

Link to comment

I meni je serija o Kulturi odlicna. A odlican je i topik, jer sam zahvaljujuci preporukama odavde iscitao mnogo dobrih knjiga (Vindza sam poceo da citam posle jednog od tvojih postova, Stross-a posle Estelinog posta sa vrha strane).

Link to comment
I? Kako ti se svidja Stross? :wub:(Razmisli dobro pre nego sto odgovoris :D )
Stross je nesto najbolje sto sam procitao u zivotu (kako u ovom, tako i u prethodnim). :D

Za sada sam procitao The Atrocity archives, koji mi se prilicno dopao, verovatno zato sto sam Lovekraftov fan, Singularity Sky (roman sa odlicnim idejama, ali sa mnostvom sporednih karaktera koje sam sve vreme mesao, i sa nekako smusenim krajem) i pocetak Iron Sky (deluje zanimljivije od prethodnog, za sada). U svakom slucaju, nameravam da narucim jos njegovih knjiga, probacu mislim sa Merchant Princes serijom, ali cini mi se da Stross nije pisac klase jednog A. Reynolds-a (koga si takodje ti ovde preporucila , ako se ne varam) ili Vinge-a.

Link to comment

da, definitivno nije u klasi sa Reynoldsom, mislim da sam bas takvo nesto jednom napisala na ovom topiku.Obavezno Accelerando procitaj, mene je ta knjiga navukla na celu modernu SF.

Link to comment

Трговачка принцеза је за добру класу испод свега осталог што је Строс написао, а последњи део је очигледно написан да се испоштује уговорна обавеза, уз огроман осећај пишчевог олакшања што не мора да мисли на још један наставак.Акцеленрандо је управо прави увод у данашњи СФ, отприлике оно што је логично требало да уследи после Гибсоновог Неуромансера, ал' је Гибсон отишао на неку другу страну а ми чекали да се нешто појави.Кад погледам шта сам читао последњих година, своди се на Стивенсона, Винџија (сам тврди да се тако изговара), Строса, Рејнолдса и сад Бенкса. Читао сам понешто Пола Андерсона и још пар старих, али све неке бочне радове који ме нису нешто одушевили. Ова новија берба, међутим, одлична, СФ примерен времену у ком настаје.пјафрж: Кори Докторов има пар симпатичних момената, иначе је бизарно лош и углавном испразан. Скинут са списка.Тренутно сам на петој књизи Културе, и лежем у два-пола три, кад ми очи буду монтажне (ака саме се склапају) и не могу више да читам.

Edited by расејан
Link to comment
Трговачка принцеза је за добру класу испод свега осталог што је Строс написао, а последњи део је очигледно написан да се испоштује уговорна обавеза, уз огроман осећај пишчевог олакшања што не мора да мисли на још један наставак.Акцеленрандо је управо прави увод у данашњи СФ, отприлике оно што је логично требало да уследи после Гибсоновог Неуромансера, ал' је Гибсон отишао на неку другу страну а ми чекали да се нешто појави.Кад погледам шта сам читао последњих година, своди се на Стивенсона, Винџија (сам тврди да се тако изговара), Строса, Рејнолдса и сад Бенкса. Читао сам понешто Пола Андерсона и још пар старих, али све неке бочне радове који ме нису нешто одушевили. Ова новија берба, међутим, одлична, СФ примерен времену у ком настаје.пјафрж: Кори Докторов има пар симпатичних момената, иначе је бизарно лош и углавном испразан. Скинут са списка.Тренутно сам на петој књизи Културе, и лежем у два-пола три, кад ми очи буду монтажне (ака саме се склапају) и не могу више да читам.
Пробај и Алебариста мене је распаметио.
Link to comment
  • 4 weeks later...
Имам оригинал, остао ми тамо. Ћерка купила овде па донела.У међувремену, стигао до осме књиге, "Материја", и... ништа, читам даље. Мислим да се Бенкс одлично забављао пишући, а забавно је и мени.Нашао сам још гомилу успутних референци и алузија. У "Површинским детаљима" на једном месту као препричава расправу вођену на тему да ли, и зашто, треба држати виртуелни пакао за виртуелне свести осуђених, и онда каже "пакао је увек за друге људе". Сартр би вероватно био одушевљен :).
Link to comment
  • 4 weeks later...

Од тог Скалзија/Скелзија (или како већ читају тог Скалција) сам био замало купио понешто, ал' нигде нисам нашао неки нормалан приказ, само рекламе у којима су сви они најбољи и најјачи. Спушћавах се пре низ то уже, па сам прескочио док не чујем од неког.Него, прочитао сам Културу. Целу. Јеботе тај дефинитивно није био нормалан, коју је тај журку имао у глави. Држао сам се дисциплиновано свог обичаја да прво прочитам књигу па тек онда приказе, да бих приступио без предубеђења и да не бих знао ко је убица. А онда, да мало проверим своју перцепцију - да видим колико се разилазимо у мишљењу и има ли нешто баш важно што сам у читању превидео.И, кад саберем резултате, углавном се слажем са добрим делом критичара, осим око две ствари. Прво, неколицину нервира како Бенкс прави имена. Један је чак скинуо целу оцену због тога, јер га имена нервирају и стално га подсећају на ово и оно из цртаћа и стрипова кад је био мали... идиот, па је после порастао.Друга, већа ствар око које се не слажемо је што Бенкс стамено одбија да има велико ударно финале. Нема ватромета на крају, кад се тај велики пасијанс одређа не падају карте пола сата, него као оно на пасијансима под линуксом, "добио си партију", "изађи/нова партија" и готово. Јебеш циљ, путовање је циљ. Кад стигнеш, више није битно. Добре две трећине критичара му скину по оцену или га псују што су се исфрустрирали, јер после онаквог заукавања очекују бар једну добру експлозију свега, покољ или макар опис преузимања власти или шта већ, а Бенкс их редовно опали по прстима и каже "нема, не дам, шта ће вам то".После десет књига Културе, прочитао сам и "Страобалну направу" (Feersum endjinn), која је скроз бенксовска - у првој половини књиге добрим делом не можеш да похваташ ко је ко, ко је на чијој страни, куд уопште иде линија између страна, појединости важне за разумевање заплета промичу навелико... и онда негде од пола почињу да се слажу коцкице, цео пејзаж (и још двеста виртуелних пејзажа) постаје јасан и некако будеш тамо, све то тако велико и огромно, и онда опет расплет... у три реченице, нешто типа "а онда су нашли где се пали, укључили и било готово за пет минута". Суви геније.Почео Алгебраша, најзад.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...