Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

ne znam sta ti znaci dobar recept, to je u principu uzasno jednostavan slatkis za pravljenje...

samo gledaj da sastojci budu sto je moguce kvalitetniji i to ti je to.

 

ajd evo, ako neko nume:

6 jaja

500 gr maskarponea

400 gr piskota

120 gr secera + koja kasicica za kafu

espresso koliko treba da se piskote natope

kakao prah za posipanje

cokolada za posipanje

 

 

odvojis belanca i zumanca, umutis ih odvojeno sa po 60 gr secera, da dobijes finu kremu od zumanaca i cvrstu penu od belanaca. onda to pazljivo sjedinis sve sa maskarponeom, pazeci da ne padne pena previse. prakticno izvlacis kasikom krem sa dna dok se boja ne ujednaci svuda. pripremis vise manjih posuda i slazes - piskote potopljene u kafu, ali nikako ne previse, ne smeju da se raspadaju, lomis ih da lepo pokriju dno, zatim sloj krema od jaja, pospes sa malo kakao praha, drugi red piskota okrenes na bok, opet krem, sad malo vise kakao praha i rendanu cokoladu. ostavis par sati u frizideru da se ukusi sjedine i to je to.

Edited by aram
Link to comment

jel imate neki dobar recept za tiramisu?

dva pakovanja piškota

mleko

nes kafa

dva abc sira, kisela pavlaka (možda dve, dodaješ postepeno) 100 gr šećera u prahu, ja dodajem postepeno, pa nekad i manje.

cimet

 

u toplo mleko umešati kafu, umakati piškote i redjati, na svaki red sipati fil pavlaka / sir / šećer... svaki red posuti cimetom.

 

(ja dodam i mrvu amareta u mleko)

Edited by fluffy
Link to comment

Ne volim da znam da jaja nisu termicki obradjena. Verovatno sam 1000 puta pojela nesto sa jajima u filu a da nisam znala. Ali ovako, kada ja spremam, ne mogu. Ne znam kako u ovoj varijanti fil sa jajima moze da se skuva ili tako nesto

Link to comment

kiflice sa sirom:

 

napraviti testo od:

500gr mekog belog brašna
1 kašičica soli
pola kocke svežeg kvasca ili jedna kesica suvog, aktivirana u sledeća dva sastojka
2 kašičice šećera
250ml mleka
75ml ulja
1 jaje

 

u fil stavio danas:

200gr feta sira

100gr rikote

1 belance (žumance ostaviti za premazivanje)

 

testo umesiti dok ne postane glatko, pa pustiti jedno 45 minuta da naraste. nabrašnjaviti površinu za rad, testo onda podeliti na 5 loptica (od toga će izaći 40 kiflica, bitno za računanje mesta na plehu). svaku lopticu malo rastanjiti rukama, zatim razvaljati oklagijom na 2-3mm pa iseći na 8 delova. jedan po jedan komad još malo razvući rukama, kiflice su lepše što su umotanije, pa staviti malo fila. onda prvo zaviti dva gornja ćoška na unutra, da fil dobije kao nekakav svoj džep, da ne curi, pa urolati. poredjati sve na pleh (na papir za pečenje, jasno) pa staviti na šporet i pokriti krpom da raste dok se rerna greje na 180°C. žumance razmutiti sa kašikom mleka i kad su kiflice malo narasle premazati svaku.

 

e, sad deo koji se mnogima neće dopasti, ali je zaista neophodan - margarin. probao sam sa puterom, ne valja. mislim, jestivo je, ali nije to to. probao sam bez ičega, ok su dok su baš tople, posle ne. dakle - jebi ga. 125gr margarina ili iseckati na listiće i poslagati preko i izmedju kiflica ili prvo staviti u zamrzivač pa narendati preko. 20-25 minuta u rernu, onda izvaditi i ostaviti 2-3 minuta na plehu da upiju sav margarin pa premestiti na neku rešetku za hladjenje još kojih 5 minuta (ako stignu dotle :D ).

 

e, jako važno - nemoj da vas mrzi da prosejete brašno. mali posao a veliki efekat. u fil ponekad dodam i peršun, orahe, beli luk, ... kako mi naidje.

 

od istog testa napravio danas i slatke, fil napravio od neke marmelade od kajsija i par kašika kakao praha. njih nisam premazivao žumancetom, nego još vruće posuo šećerom u prahu u kome držim par šipki vanile. bolje bi bilo da sam ih uvaljao, ali nisu mi se danas goreli prsti :lolol:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...