Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

prosle godine sam u jednom italijanskom restoranu u bostonu jeo najmamojebnije cufte u paradajz sosu koje sam probao u zivotu. s obzirom na bedno iskustvo sa ovim jelom u dosadasnjem zivotu, od obdanista preko kuce do raznih menzi i kantina, bio sam skeptican ali je drugar insistirao. ispostavilo se da je sve bilo drugacije od onoga kako sam navikao i da je na kraju doslo jedno od najboljih italijanskih jela koje sam probao. cuftice su bile male i od mesa vrhunskog homemade burger kvaliteta - mislim da u njima nije bilo leba i ostalih stvari koje se ovde turaju, mada mi to i nije bilo toliko bitno. ono sto je bila kljucna razlika je bio sos, koji je bio skuvan i sve kako treba, ali nije uopste imao onu zagasitu boju koju poprimi paradajz sos od kuvanja, nego je bio jarko crven i sjajan, prakticno kao svez paradajz. i ukus je bio vrlo takav, ekstremno svez i prirodan, ali svakako nije bio neukuvan. da li neko ovde ima slicno iskustvo i da li je u posedu recepta kojim bi se moglo napraviti to isto u kucnoj radinosti. pretpostavljam da, posto je u pitanju bila dosta predrkana kafana, majstori koriste neki konzervisani pelat ekstremno dobrog kvaliteta koji je unobtanium za nas obicne smrtnike, ali kapiram da dolazi sezona paradajza u kojoj mozemo sve napraviti kod kuce. moguce je da je u pitanju varijacija onog recepta omiljenog jela don vita corleonea iz kuma... hvala!
na maslinovom ulju propržiti ljutu papričicu (sitno seckanu ili sušenu ljutu), nekoliko neoljuštenih spljeskanih čenova belog luka, po želji malu glavicu sitno sitno, seckanog luka, dodati kg isečenog zrelog paradajza volujsko srce (može i oljuštenog koga ne mrzi da se aka), grančicu bosiljka, soli, bibera i kuvati na tihoj vatri oko sat vremena. bosiljak i beli luk na kraju baciti. umesto soli stavim par izdrobljenih inčuna (kad imam).taj jako crven sos koji deluje kao svež paradajz možeš da napraviš kad volujsko srce proteraš kroz onu makinu što odvaja ljuske i semenke i ukuvaš sa dodatkom bosiljka i peršuna. ja sam tako devedesetih pravila gusti paradajz za zimu. kad mi je za nešto trebao paradajz sos, samo sam podgrevala sok i dodavala začine po želji. nikakve zaprške i prženje.
Link to comment
neoljuštenih spljeskanih čenova belog luka,
Hm... Šta se dobije neoljuštenim belim lukom?
(može i oljuštenog koga ne mrzi da se aka)
Paradajz nežno zaseći, staviti malo u ključalu vodu i onda hitro prebaciti u ledenu. Oljušti se za čas.s_w.gif Zahtevam da mi se ukine status najnesposobnijeg u kuhinji! Edited by wall
Link to comment
Hm... Šta se dobije neoljuštenim belim lukom?Paradajz nežno zaseći, staviti malo u ključalu vodu i onda hitro prebaciti u ledenu. Oljušti se za čas.s_w.gif Zahtevam da mi se ukine status najnesposobnijeg u kuhinji!
neoljuštenise ne raspadne pamožeš da ga upecaš.prošla sam ja obuku i osposobljena sam za rad u kuhinji, no sam lijena kano puh.
Link to comment
neoljuštenise ne raspadne pamožeš da ga upecaš.prošla sam ja obuku i osposobljena sam za rad u kuhinji, no sam lijena kano puh.
Nisam ni pomislio da ne znaš, nego da se ja unapredim zato što znam.Ovako kako sam napisao, stvarno se moglo protumačiti da mislim da si gora od mene. Ni slučajno. Sorry. smile.gif Edited by wall
Link to comment
jel prvo ide jaje ili ulje kad se prave jaja na oko.
:blush: ja nisam sigurna da li uopšte treba ulje za jaje na oko?kajganu uvek pravim bez ulja
Link to comment
Nisam ni pomislio da ne znaš, nego da se ja unapredim zato što znam.Ovako kako sam napisao, stvarno se moglo protumačiti da mislim da si gora od mene. Ni slučajno. Sorry. smile.gif
sorry tebi što ti se nisam zahvalila za ugođaj od pre neki dan koji si priredio live prenosom iz kuhinje. podsetio si me na moje pravljenje torte za ćerkin prvi rođendan. špahtlom sam strugala zidove i plafon, a kontejner napunila popušajima.:isuse:
Link to comment

Mislim da to više zavisi od divajsa u kojem (na kojem unsure.gif ) je spremaš.Evo kod mene neki novi, neću da ih reklamiram, i stvarno može dosta toga bez ulja, ili samo ali bukvalo 1 kap...

Link to comment

ali ti ostane ubrljano zalepljeno?wall, kap ulja nije isto sto i bez ulja kad je u pitanju kuvanje. ja bez kapi ulja pecem jako dugo, ali ne vidim iz jaja odakle moze da se crpi nesto sto bi makar i u mikronskim kolicinama podmazivalo podlogu.

Link to comment

Ovako, jaja sam probao, mogu bez ulja. Sve se lepo skine jednim potezom što će reći ništa se ne zalepi. Probao i kačkavalj, isto.Možda u tim namirnicama ima neke odgovarajuće masnoće pa... :unsure:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...