Jump to content

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

  • 1 month later...

Više nego pristojan, solidna devetka. Samo par zamerki:

 

 

 

- Nedostaje dijaloga u raspletu da bi bio smisleniji. Sve se odjednom svodi na pitanje "da li folira ili ga stvarno voli", zaboravljaju se pitanja o prirodi svesti, o budućnosti AI, i svemu ostalom o čemu se govori u prve 3/4 filma. Ne volim kad se priča o veštačkoj inteligenciji svede na sposobnost veštačke inteligencije da imitira pravu - taj redukcionizam je posledica opsesije Turingovim testom; kao kad bi svaki akademik sveta bio opsednut usavršavanjem svoje sposobnosti da položi prijemni za fakultet, i isključivo se time u životu bavio!

- Glupo mi je bilo i što bradati meatbag nema bukvalno nikakvo obezbeđenje - ako rikne ona jedna brava, sledeći korak mu je da izađe u hodnik i kao krotitelj tigrova ubedi roboticu da se poslušno vrati u svoj kavez :isuse: Pritom je laže, iako zna da ona sa lica može da pročita kad sagovornik laže :isuse:

- Ne razumem kako je Caleb ostao zatvoren ako je hakovao sistem da se sva vrata otključaju kad se desi power outage? U trenutku kad mu Ava isključi struju, vrata bi trebalo da se sama otvore.

- Ali glavna zamerka: film je odbio da sledi moje premudro predviđanje posle odgledanog trailera, nije se ispostavilo da je Caleb u stvari AI na testiranju. Kad i on u to posumnja pa krene da se seče, ali se ispostavi da je ipak od krvi i mesa, film dalje teče dosta zbrzano i u neskladu sa dotadašnjim tokom radnje.

 

 

 

Osim toga film je odličan, atmosferičan™, lepo teče radnja, OK glumački performansi i to posebno od Brade.

Link to comment

 

ja bih detalj sa nepaznjom nedostatkom pravog sekuritatea objasnio bradonjinim kompleksom boga koji izgleda da raste sa svakim novim modelom izbacenim.
uopste ne mislim da je poenta cele price bilo turingov test, brado je bio jos kako svestan da su i prethodni modeli imali AI, samim tim sto su bili svesni sebe, a sto se dalo zakljuciti buduci da su nastojali da pobegnu. kapiram da je epizoda sa kalebom bila usmerena na usavrsavanje najnovijeg modela.
kaleb je valjda i namerno preprogramirao da se vrata samo jedared otvore, kako bi pobegli i nebili praceni.
ovo sa kalebom na ispitivanju mi je palo na pamet cim smo saznali da je odrastao bez igde ikoga. al to je valjda taj tvist u tvistu.

sve u svemu, bas lepo osvezenje, i konacno pravi SF, sa S i F sto je retkos :fantom:

 

Edited by ToniAdams
Link to comment

Više nego pristojan, solidna devetka. Samo par zamerki:

 

 

 

- Nedostaje dijaloga u raspletu da bi bio smisleniji. Sve se odjednom svodi na pitanje "da li folira ili ga stvarno voli", zaboravljaju se pitanja o prirodi svesti, o budućnosti AI, i svemu ostalom o čemu se govori u prve 3/4 filma. Ne volim kad se priča o veštačkoj inteligenciji svede na sposobnost veštačke inteligencije da imitira pravu - taj redukcionizam je posledica opsesije Turingovim testom; kao kad bi svaki akademik sveta bio opsednut usavršavanjem svoje sposobnosti da položi prijemni za fakultet, i isključivo se time u životu bavio!

- Glupo mi je bilo i što bradati meatbag nema bukvalno nikakvo obezbeđenje - ako rikne ona jedna brava, sledeći korak mu je da izađe u hodnik i kao krotitelj tigrova ubedi roboticu da se poslušno vrati u svoj kavez :isuse: Pritom je laže, iako zna da ona sa lica može da pročita kad sagovornik laže :isuse:

- Ne razumem kako je Caleb ostao zatvoren ako je hakovao sistem da se sva vrata otključaju kad se desi power outage? U trenutku kad mu Ava isključi struju, vrata bi trebalo da se sama otvore.

- Ali glavna zamerka: film je odbio da sledi moje premudro predviđanje posle odgledanog trailera, nije se ispostavilo da je Caleb u stvari AI na testiranju. Kad i on u to posumnja pa krene da se seče, ali se ispostavi da je ipak od krvi i mesa, film dalje teče dosta zbrzano i u neskladu sa dotadašnjim tokom radnje.

 

 

 

Osim toga film je odličan, atmosferičan™, lepo teče radnja, OK glumački performansi i to posebno od Brade.

 

Slažem se sa vinijem (verovatno prvi put :) )

Ono da je Caleb AI bi bilo jedino logično rešenje....

Link to comment

Toni, može Brada da ima kompleks boga, ali ne može da bude retardiran pa da izlazi na crtu robotici koja 1) mu je otvoreno rekla da ga mrzi, i 2) zna tačno kad je on laže. Doduše, verovatno je računao da će fizički da je savlada bez problema - to mi se sviđa, obično je u ovakvim filmovima android napravljen fizički superioran i praktično neuništiv od nekakvog titanijuma, pa su posle ljudi odjednom nekako zatečeni. Ovde su im vrlo razumno pravili tela od tanušnih cevi i nekakve plastike, veliki plus.

 

Znam da nije poenta Turingov test, zato me i nervira što je toliko akcentovana sposobnost simulacije ljudskog ponašanja. Samosvesna AI ne bi trebalo da je toliko ograničena, da se toliko fokusira samo na imitaciju - valjda može da zamisli neke nove, drugačije izazove? Valjda bi joj, kad se najzad oslobodi, interesantnije bilo da se nakači na internet, da krene da upija informacije i radi na tome da se usavrši, da proizvede bolju sledeću generaciju same sebe... a ne da se prosto nacrta na nekoj raskrsnici i do besvesti analizira ljudske izraze lica. OK, možda su je tako programirali, da bude opsesivni imitator ljudi, ali to je nepotrebno ograničavanje. Ispada da je ultimativno merilo inteligencije simulacija ljudskih emocija - to je u 21. veku jako ograničen pogled na stvari.

 

Što se tiče ideje da je Caleb AI, to je izgleda palo na pamet velikom broju ljudi širom interneta. Nije isključeno da su originalno bap to planirali, pa naknadno izmenili priču u poslednjoj četvrtini filma, možda zato deluje malo zbrzano i nemušto.

Link to comment

pa vidis da se ponasa dosta retardirano i asocijalno. to sto je genije, ne znaci da ne moze biti glupan istovremeno.

ok, da sam ja on, svakako bih malo detaljnije osmislio sekjuriti, i palo bi mi verovatno odmah na pamet pre svega da oni nestanci struje nisu tek takvosti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...