Jump to content
IGNORED

NINova


mioba

Recommended Posts

Daj ne zezaj, Koksi, kakvo crno simpa. Nemam ništa protiv da ti je Vladušić ideološki bliži nego meni (a i nego ja), ne želim zaista da ulazim ovde u tu raspravu, ali ono je prosto mnogo glupo i odvratno.
ni ja ne želim da razvijam nekakvu raspravu pošto ja - a koliko vidim ni ti - prosto nisam pročitao roman. ono što jeste problem u tvom pristupu jeste upravo to ideološko. kada ja kažem da su mi natuknice (tu i tamo) simpa, onda to nema nikakve veze sa mojom ideološkom bliskošću sa Vladušićem ali tvoje opservacije sa ideološkom abliskošću svakako imaju.ti naravno možeš da kritikuješ ovu ili onu mudroliju ("pisac jedne knjige koga čitaju čitaoci jedne knjige") kada bi one bile - na primer - deo nekog Vladušićevog intervjua ili književne studije. i sam bih, uostalom, bio spreman da se većini ovih crtica podsmevam. ali: ako su one udenute u književni tekst, mi samo možemo, eventualno, podozrevati da se radi (i) o autorovim stavovima ali - bar za sada - nemamo pravo da ih kao takve nedvosmisleno definišemo i da ih kritikujemo sa tih pozicija. i pri tome ništa ne pomaže ni naše prethodno (eventualno) iskustvo sa tim (ili bilo kojim drugim) autorom (tipa " ma znam ja Vladušića"). zbog toga razloga ja sam u prethodnom postu i pomenuo taj famozni kontekst.kada ti i ja ovde polemišemo o bilo kojoj stvari onda ti imaš pravo reći za mene da sam zatucan, glup, nesuvisao ili šta već. kada, međutim, ja u svom književnom tekstu nekom svom Milutinu u usta (ili tastaturu) stavim brbljarije sa kojima se ti ne slažeš, onda ti više ne možeš da polemišeš sa mnom, već samo i isključivo sa Milutinom. Milutin, naime, ima pravo da bude glup, Milutina sam možda i hteo da napravim glupim.
Link to comment
... ako su one udenute u književni tekst...... kada, međutim, ja u svom književnom tekstu nekom svom Milutinu u usta (ili tastaturu) stavim brbljarije sa kojima se ti ne slažeš, onda ti više ne možeš da polemišeš sa mnom, već samo i isključivo sa Milutinom. Milutin, naime, ima pravo da bude glup, Milutina sam možda i hteo da napravim glupim.
ako mogu ja, ne s ideoloških pozicija.ima neke discipline što se zovu književna estetika, teorija književnosti, književna kritika (ne ovo "ja tebi hvalospev-ti meni hvalospev, a oni nama honorar" što se kod nas pravi da je kritika). e, te discipline kažu da ovo što se vrti za nina, uglavnom, nije književnost. ili, bar, ne dobra književnost.to što se neko probudio jednog jutra i odlučio da bi mu baš dobro stajalo da bude pisac jer ga otvara u struku nije dovoljno da taj neko proizvede književni tekst. ma šta udenuo u to što piše.ne čitam baš tekuću domaću književnost jer nemam toliko života da ga arčim na trejnspoting, ali na osnovu onog što naleti vidim da je mnogo u trendu takozvani roman s tezom. sve neke mesije što saopštavaju kosmičke istine o jedino bitnim nama.sad, problem je što je ta vrsta romana proživela svoje. preživela. demode. dosadna. štetna, ako pokušava da proda loše teze. još ako je, kao što često jeste, nespretno skrpljena, nema tu nikakve književnosti vredne pažnje. ima samodopadljivosti, plitke dirljivosti. pompe i precioze. ima pustinja koja bi da poveruje u sopstvenu fatamorganu.nemaš priču koja te obuzme i uvuče, ili koja ti govori nešto što dotad nisi znao, ili nisi gledao na taj način. nemaš likove nego deklamatore. nemaš podsticaj ni pitanje, nego sugestiju i preskripciju. preporučeni stav i poželjnu perspektivu. ne ostaješ širi, ljudskiji, podstaknut na neko razmišljanje, ispunjen estetskim užitkom, nego frustriran i smoren. zatvoren u svet stereotipa i šarenih vašarskih sličica.poz Edited by le petit nicolas
Link to comment

Шгјз, мислим да романи са тезом имају неког смисла, као документарци барем. Видиш које су се тезе носиле те сезоне, којим противтезама су покушавале да отму тржиште, којим средствима се теза протурала кроз роман, шта је писац сматрао за дозвољено средство а од чега се уздржао, и надасве која је то врста приче била у моди да је писац мислио да ће кроз њу најбоље да прометне тезу.Пада ми на ум Ибзен. Све чега се сећам од њега су комади са тезом... а тезе се ама никако не сећам. Најбоља најгора реклама... остану ти делови у глави годинама, а робу која се продавала ни не приметиш :Љ.

Link to comment
ne čitam baš tekuću domaću književnost ...
neko je jednom rekao (a ja se, sa iskustvom kojim raspolažem, potpuno slažem) da posle Petkovićevog romana "Sudbina i komentari" - a to bejaše pre 20 godina - srpska književnost nije iznedrila značajno romaneskno ostvarenje. tako da, ništa ne propuštaš.ja sam, na primer, imao velika očekivanja od Čolanovićeve "Ode manjem zlu" pošto sam, kada sam ga otkrio pre dve decenije, imao utisak da sam udaren maljem uglavu. ali - ćorak.
Link to comment

da, rasejane, osim najboljih, romani s tezom imaju uglavnom književo-istorijsku vrednost.et koksi: saglasna za sudbinu i komentare. kao preporuka: od "novijih", dobar pisac (šteta što ne objavljuje više) je valjarević.poz

Link to comment
ni ja ne želim da razvijam nekakvu raspravu pošto ja - a koliko vidim ni ti - prosto nisam pročitao roman. ono što jeste problem u tvom pristupu jeste upravo to ideološko. kada ja kažem da su mi natuknice (tu i tamo) simpa, onda to nema nikakve veze sa mojom ideološkom bliskošću sa Vladušićem ali tvoje opservacije sa ideološkom abliskošću svakako imaju.ti naravno možeš da kritikuješ ovu ili onu mudroliju ("pisac jedne knjige koga čitaju čitaoci jedne knjige") kada bi one bile - na primer - deo nekog Vladušićevog intervjua ili književne studije. i sam bih, uostalom, bio spreman da se većini ovih crtica podsmevam. ali: ako su one udenute u književni tekst, mi samo možemo, eventualno, podozrevati da se radi (i) o autorovim stavovima ali - bar za sada - nemamo pravo da ih kao takve nedvosmisleno definišemo i da ih kritikujemo sa tih pozicija. i pri tome ništa ne pomaže ni naše prethodno (eventualno) iskustvo sa tim (ili bilo kojim drugim) autorom (tipa " ma znam ja Vladušića"). zbog toga razloga ja sam u prethodnom postu i pomenuo taj famozni kontekst.kada ti i ja ovde polemišemo o bilo kojoj stvari onda ti imaš pravo reći za mene da sam zatucan, glup, nesuvisao ili šta već. kada, međutim, ja u svom književnom tekstu nekom svom Milutinu u usta (ili tastaturu) stavim brbljarije sa kojima se ti ne slažeš, onda ti više ne možeš da polemišeš sa mnom, već samo i isključivo sa Milutinom. Milutin, naime, ima pravo da bude glup, Milutina sam možda i hteo da napravim glupim.
Koksi, kao prvo, roman sam pročitao, i o tome uredno izvjestio (mada istina ne na ovom topiću).Kao drugo, stvarno nema potrebe za ovim, ipak, početničkim lekcijama. Ne misliš valjda stvarno da mi nije jasna razlika između stavova autora i stavova likova? ALi ovde prosto uopšte nije reč o tome - ove "simpa" natuknice nisu stavljene u usta bilo kog lika - njih iznosi sam autor direktno iz svog sveznajućeg uma, one funkcionišu kao fusnote. To nam prof drmr lično i personalno namiguje i sa nama deli duhovite profesorske šale na pauzi između predavanja o Benjaminu i Crnjanskom. Dakle, prosto ovo tvoje obrazloženje tu ne fercera.Konačno, kao što već napisah na drugom mestu - ja sam stvarno nadao da će ovaj roman biti dobra prilika za ideološki hejt, ali baš kao i kod Ravne gore, on je prosto toliko loš da sva ideološka neslaganja padaju u drugi plan. Ovo je prosto katastrofa na svim nivoima, i uz to, da ne bude zabune, zaista čisto zlo, u ideološkom smislu. Ali toliko je to zlo loše upakovano, da do njega ne možeš ni da stigneš.Inače, inside info, najuži izbor - pro-lajferka, astrološkinja i Vladušić, tako da cjenim da će on i dobiti. Slažući se sa svim što ste ti i Nikolica rekli za noviju srpsku prozu (i meni je Petkovićev roman ostao u odličnom sećanju, i meni je posle njega Valjarević jedini koji valja - pun not intended), i nemajući nikakvih iluzija o samoj NIN-ovoj nagradi, moram da kažem da ovako nisko do sad nije pala. Bilo je tu svakakvih medokriteta, to da, pa eto ti ovog prošlogodišnjeg, ali veruj mi, Vladušićeva knjiga je beyond bad. Ono, realno, ne zaslužuje ni da bude objavljeno, još manje nagrađeno. Edited by Syme
Link to comment

pa chekaj, sta onda taj ziri radi u stvari? overava chinjenichno stanje, imamo ovo na ponudi - nachi mora da je najbolje, ili shta? :unsure:i tijanic je za zivota odustao od evrovizije i u tome je bilo neke drzavnichke mudrosti. ne mozda najsrecnija paralela <_<

Link to comment

ja se nadam da ce vlada tasic ove godine objaviti roman za arhipelag i da ce dobiti ninovu nagradu sledece godine. on je nekako jedini veliki pisac u oblastima srpske knjizevnosti danas.ovo ostalo nije vazno.

Link to comment

e, to. sa sredstvom za trebljenje parazita.pazi, molim te, ninova je brend. pa nisi ga ti, zemljače, napravio. vi ste tu samo da arčite. zlatne kašike, hotele vila, klavire, internet, nagrade, štabilo. da pojedete što su drugi sejali. gamad proždrljiva.a rekla sam da neću da se jedim -_- .pozedit. daću šansu tasiću. on beše u kanadi? dobio nagradu za najčitaniju knjigu?bubo, tijanić je bio i veći i manji od sebe samog. kako-kad.

Edited by le petit nicolas
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...