Jump to content
IGNORED

O imenima


Glen Livet

Recommended Posts

Neka od imena krava iz registra lokalne veterinarske ambulante: JanaSlavujkaMajaSimonidaBrenaKristinaĐurđinaElzaBiljaMazaMicaVesnaJagodaBorkaNadaZoricaCveta

Link to comment
  • Replies 697
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    80

  • bus

    68

  • FranziskaKafka

    61

  • Waldorf

    37

noblesse. pohvalno.
Не видим ни једну Савету... иако су Елза и Савета једно те исто име, и исти им је однос блес:ноблес.
Link to comment

Gledam u lokalnim novinama onu rubriku Rođeni, čisto da potvrdim ono što odavno uočavam. U Srba (u mom gradu, a ne računam tzv. manjine) moderna su ženska imena tipa Sara, Lara, Tara, Lana, Barbara, Anabela, Rebeka, Kristina, Karolina, A(n)drijana, Anastasija/Anastazija, Valentina, Vanja, Hana, Teodora, Emilija, ... našla se čak i neka Mihaela, ponekad naiđe standardna Milica, Anđela ili Aleksandra... :unsure:Dečaci su uglavnom Strahinja, Nemanja, Luka, Matija, Stefan, ponekad Milan, Aleksandar...

Link to comment

Da dopunim spisak pomodnih ženskih imena u Srbalja:Sofija, Nina, Anja, Andrea, Lea, Laura, Larisa, Lena, Dajana...Pa onda imamo npr. Lauru Mihajlov ili Lanu Nadrljanski... :D Zvuči kao gastarbajterska kombinacija (tipa Osvald Nikolić).

Link to comment

U neka normalna vremena tipu se rodio sin a on, verovatno malo blesav a u odsustvu kuma, istrci na ulicu i prvog prolaznika pita koje ime da da sinu. Ovaj - iz pushke - Omer. Tip 'ladno usvoji predlog i - eto slucaja - Omer, zdravo & zivo dete, krene da raste - u nekoj vukoje@ini u jugo-istocnoj Srbiji (gde inace Omer kao ime & lik-delo ni kao rezultat statistickih istrazivanja retkih fenomena ne moze da se pojavi). Prodju normalna vremena i decka pocnu da gledaju kao - je@ote, pa ti si Omer... Jedno vreme se cak nosio mislju da promeni ime al' valjda nije... Mislim da je Vranje bilo u pitanju.

Link to comment
Zvuči kao gastarbajterska kombinacija.
nekad se na "fontani zelja" mogla cuti ovakva cestitka: deda obren i baba zivana cestitaju unuci zaklini srecan peti rodjendan" :D jedan poznanik, navucen na egstra segsi junakinje dao je kcerki ime lara (croft). zeni je, verovatno, prodao pricu o doktoru zivagu :P poz
Link to comment
U neka normalna vremena tipu se rodio sin a on, verovatno malo blesav a u odsustvu kuma, istrci na ulicu i prvog prolaznika pita koje ime da da sinu. Ovaj - iz pushke - Omer.....
Znam za obicaj kod katolika, u izvesnom delu Bosne, da deci ime da onaj ko prvi naidje pored kuce ukojoj se dete rodilo. A propo Omera, kod mene u selu ima jedna Zuhra, od srpskih roditelja. Kako? Zašto? Pa, kum nekada bio zaljubljen u neku Zuhru. :) Btw, u Bosni, u seoskim muslimanskim porodicama, postoji običaj da se detetu koje je rođeno s problematičnim zdravljem, da hrišćansko ime, da se zavaraju "nečastive sile".
Link to comment
Dečaci su uglavnom Strahinja, Nemanja, Luka, Matija, Stefan, ponekad Milan, Aleksandar...
to je moda 90ih kada je oživljen mit o zlatnom dobu Nemanjića + talas pravoslavlja, biblijska imena. Stefan i Nemanja su baš zaređali. skoro bio ja do kuma pošto su dobili trećeg sina, Marka, prva dva su Luka i Pavle. o kako su samo ponosni.al što je trip kad na klasično prvo ime dodaju još i srednje, koje nije očevo ili nekog pretka, nego da se naglasi vrednost i dragocenost samog deteta. recimo Brenin sin je Stefan Emerald živojinović, a Čedin Mihajlo Lajf Jovanović. jedan je smaragd, dragi kamen, a drugi je život. odma znaš da će biti razmaženi kreteni.ima li šta gore nego kad roditelji već samim imenovanjem deteta pokazuju komplekse i nerealne ambicije.
Link to comment
Čedin Mihajlo Lajf Jovanović. jedan je smaragd, dragi kamen, a drugi je život. odma znaš da će biti razmaženi kreteni.
Можда је Лајф по оном Ериксону? Не оном са телефонима, него оном што је наводно основао колонију у потоњој Америци.
ima li šta gore nego kad roditelji već samim imenovanjem deteta pokazuju komplekse i nerealne ambicije.
Има, кад почну то да гурају за озбиљно... јадна деца.
Link to comment
Kod mene nije tako, tj. moje cice imaju "humana" imena, a čula sam i za Dušana, žarka, Filipa, Veljka, Konstantina, Dragišu, Mionu itd. :wub:
Pričao mi drug kako je on sa društvom bio negde pored Dunava (roštiljali, igrali fudbal ili šta već), kad odnekud dolazi neki čovek i dere se "Dragutine, Dragutine...", oni stali skenjali se kontaju da se čoveku nije izgubilo/udavilo dete, kad odjednom pojavljuje se Dragutin - danska doga :D
Link to comment

Ima i slučajeva da muška deca dobiju ime koje je nastalo kao varijanta ženskog imena. Pa tako postoji Mirjan, Ljiljan itd. mada mi se čini da je Neven već uobičajeno...Razlozi su razni, najčešće su očekivali devojčicu (a rodilo se muško) ili im je čak umrlo starije žensko dete, pa po njemu nazovu sina...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...