Jump to content
IGNORED

O imenima


Glen Livet

Recommended Posts

dobiješ sina i daš mu takvo ime, npr. Bog Mišković ili Isus Janković, oba imena su vrh nema jačih zar ne? po mnogo čemu je naš narod sličan latinosima, pa što ne i po hrišćanskoj formi verovanja preko paganske suštine.
Ovde će uskoro jedan takav i sebe da proglasi. <_<
Link to comment
  • Replies 697
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    80

  • bus

    68

  • FranziskaKafka

    61

  • Waldorf

    37

Kada je Francuska postala prvak svijeta ladno je par klinaca bilo obiljezeno nezaboravnim imenom tri-nula.Radikal iz RS, Nikola Poplašen. Naravno, Pupovac (vrsta smrdljive ptice). Sa mnom je islo u razred par Torbica. Očev tetak se zvao Pantelejmon, imamo rodjake Jeramaze (razbojnik na Turskom), jedan od profesora u gimnaziji se prezivao Gambiroža, komšije Dondur(oba prezimena su francuska), lokalni moler se prezivao Tatomir, jedan od učitelja Pjevalica( ironija je što čovjek ima govornu manu), profesor biologije Bura. Kolega sa faksa Vukdelija (koje ime za navijaca Zvezde). Drugovi Durbaba, Komazec, Degenek, Černešek. Naravno, moje prezime je cudnije od svih :D Ranije pomenuto prezime Leš ima albansko porijeklo. Lješ. Ako se sjecam dobro to je Aleks na Albanskom.

Link to comment
Kada je Francuska postala prvak svijeta ladno je par klinaca bilo obiljezeno nezaboravnim imenom tri-nula.Radikal iz RS, Nikola Poplašen. Naravno, Pupovac (vrsta smrdljive ptice). Sa mnom je islo u razred par Torbica. Očev tetak se zvao Pantelejmon, imamo rodjake Jeramaze (razbojnik na Turskom), jedan od profesora u gimnaziji se prezivao Gambiroža, komšije Dondur(oba prezimena su francuska), lokalni moler se prezivao Tatomir, jedan od učitelja Pjevalica( ironija je što čovjek ima govornu manu), profesor biologije Bura. Kolega sa faksa Vukdelija (koje ime za navijaca Zvezde). Drugovi Durbaba, Komazec, Degenek, Černešek.
Наравно да сам морао још нечег да се сетим :rolleyes: . Једне године у Задру у друштву буде и момак из краја, презивао се Хлаче. Порекло презимена? "Кад се сретну Босанци и Французи, бива свашта."Сад ми се нешто мота по глави презиме Стрика, ал' је човек ваљда био Мађар па су му писали прво презиме па име, знам да су по факултету освитале цедуље "вежбе из... код Стрике Золтана" (или како се већ звао). Био сам апсолвент кад сам чуо да му то није надимак.
Link to comment

Zvučaće malo :ph34r: ali sam na groblju, tik pored nekih mojih, 'ladno video ime Statistat. Valjda mu ćale bio neki zaluđeni ekonomista, matematičar, šta li.

Link to comment

Pre neki dan me iznenadilo neobicno prezime Dijamant, anglikanizovno u Diamond kod jedne studentkinje ciji su roditelji iseljenici iz Rusije.

Link to comment
Pre neki dan me iznenadilo neobicno prezime Dijamant, anglikanizovno u Diamond kod jedne studentkinje ciji su roditelji iseljenici iz Rusije.
moja komsinica iz zgrade je diamond, jevresko prezime iz nemacke, kao mnoga druga mineralna/dragocena prezimena: rubin, bernstein - cilibar, hornstein - kremen, braunstein - MgO2, edelstein (zajednicko ime za svo drago kamenje), blaustein (kao cuveni aachenski plavi kamen i plavo jezero).... i razne varijacije na gold-.
Link to comment

hvala, paculla za razjasnjenje. verovatno je i ovo jevrejskog porekla, u ruskoj varijanti. na moj pozitivni komentar o njenom prezimenu, odgovor je samo glasio da je originalna varijanta bila Dijamant posto su njeni iz Rusije.

Link to comment
moja komsinica iz zgrade je diamond, jevresko prezime iz nemacke, kao mnoga druga mineralna/dragocena prezimena: rubin, bernstein - cilibar, hornstein - kremen, braunstein - MgO2, edelstein (zajednicko ime za svo drago kamenje), blaustein (kao cuveni aachenski plavi kamen i plavo jezero).... i razne varijacije na gold-.
Moje prezime je srpska varijanta varijacije na gold* :D
Link to comment

Mlogo mi se svidja ime nemacke teniserke Gr?nefeld. Anna-Lena :wub: A imao sam drugaricu u Oš, prezivala se šamu :huh: Mega :puke: za prezime Pižurica

Link to comment
ja bih htela da se zovem Martha.. ne kao bilo koja tamo neka druga Martha, vech samo Martha.... skroz mi je mochno to ime
Martha she calls to me from a feather in the meadow, Fly to meYou can dance and sing and walk with meAnd dreams will fade and shadows grow in weed;She does as she pleases, she waits there for me;She does as she pleases, her heels rise for me;Jedna od drazih mi pesama od Jefferson Airplane-aali samo ime mi je bezveze, uvek mi zvuci da nedostaje ispred rec baba - baba Marta :P
Link to comment

Dijamante je sasvim uobicajeno zensko ime kod Sefarda pa i kod nasih Sefarda. Jedna Dijamante je cak i autor jednog kuHara. :)Dora Dijamant je poznata svakome ko je barem malKo zavirio u zivot Francike Kafkice. :blush:Osim toga, bas danas mu je godisnjica smrti - pre 84 godine. :(Nedavno mi nekako bilo egzoticno ime Brit Emili, al' za 'Olandiju verovatno nije...Shamu je od Shamuel, moze biti i ime i prezime, a i Madjari imaju obe varijante kao musko ime. :)

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Martha she calls to me from a feather in the meadow, Fly to meYou can dance and sing and walk with meAnd dreams will fade and shadows grow in weed;She does as she pleases, she waits there for me;She does as she pleases, her heels rise for me;Jedna od drazih mi pesama od Jefferson Airplane-aali samo ime mi je bezveze, uvek mi zvuci da nedostaje ispred rec baba - baba Marta :P
jok bre, zvuci vrhunski... kad se baritonskim glasom stavi bitan i snazan sekspirovski akcenat na Ma, pa se onda romanticno ruski rastegne ono r[rrrrr], i odsecno latinski zavrsi sa ta...... mislim da to zvuci mochno do jaja
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...