Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

...ja sam zahvalan Pavlu sto se nije petljao u karakterizaciju ove ili one vlasti, narocito kad vidim koliko su neke druge vladike bile brze u tome...
Harpere, mi se samo na izgled ne slazemo.Osim u ovom sto sam naveo iz tvog posta/odgovora: ako ikada, milosevicevo vreme je bilo vreme kada su ljudi kao Pavle MORALI da se mesaju, kada NISU SMELI da cute. S obzirom da on JESTE cutao...O crkvi, kao i o mostovima, drugom prilikom. I na drugom mestu.
Link to comment
Harpere, mi se samo na izgled ne slazemo.Osim u ovom sto sam naveo iz tvog posta/odgovora: ako ikada, milosevicevo vreme je bilo vreme kada su ljudi kao Pavle MORALI da se mesaju, kada NISU SMELI da cute. S obzirom da on JESTE cutao...O crkvi, kao i o mostovima, drugom prilikom. I na drugom mestu.
A-ha. A sta bi rekao da se Pavle zaista umesao i rekao - Milosevic je u pravu, podrzavam ga maksimalno. Ja ti lepo rekoh da su trojica tada najeksponiranijih vladika vodili ostru kampanju protiv Milosevica pa vidi gde su sad dvojica od te trojice. Jedan (Amfilohije) se smatra najvecim zlom trenutno u Srbiji a ni drugi (Artemije) ne zaostaje mnogo. Pusti te price o popovima i politici i o tome ko je sta i kad morao da kaze. Kad jednom pustis popove da pricaju sta oni misle o politici i jos krenes da im aplaudiras, onda moras da trpis i druge njihove politicke izjave kao relevantne. Ukoliko to ne ucinis dodjes u opasnost da ti zapravo ne zelis da se popovi oglasavaju o politici vec da se oglasavaju onda kad tebi treba i to onako kako ti mislis da treba. Ne, ja sam ipak uveren da popovi ne treba da se javno izjasnjavaju o politici, narocito ne oni cija izjasnjavanja bi politicki opredelila ogroman procenat stanovnistva. Narocito to vazi za svestenika koji je na funkciji patrijarha.A to sta je neko drugi MORAO i NIJE SMEO nisam kompetentan da sudim. Dovoljno mi je za razmisljanje i to sta ja moram i sta ja ne smem.
Link to comment

Dobro da učo nije prihvatio okladu, vidim ima neki amandaman na Ustav SPC datiran u 1967., dakle ipak će biti tajni monah i ždrijebanje - mystique izbor. Osim ako neće..

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

zanimljivo je da je covek koji je bitan deo zivota proveo na kosovu, a nikome ne treba da se objasnjava sta je kosovo za spc a na kraju i za srbiju, odlucio da ga sahrane u manastiru u beogradskom predgradju, poznatom po propalim komunistickim fabrikama.lici na pavla.

Link to comment
zanimljivo je da je covek koji je bitan deo zivota proveo na kosovu, a nikome ne treba da se objasnjava sta je kosovo za spc a na kraju i za srbiju, odlucio da ga sahrane u manastiru u beogradskom predgradju, poznatom po propalim komunistickim fabrikama.lici na pavla.
ako se ne varam, on se zamonašio u tom manastiru i odavno je rekao da želi da tu bude sahranjen.
Link to comment
nc, možda sam se zeznuo pa nije vladika, neki prilično visok rang. Ima skroz belu kratko podšišanu bradu.
Две могућности, Mitropolit%20Kristofor.jpgМитрополит средње-амерички Христофорvladika%20GEORGIJE%2021.jpgВладика канадски Георгије
Link to comment
Po meni je on bio relativno suzdržan po društvenim pitanjima što bi i trebalo da bude smernica nekim budućim patrijarsima. Ne slažem se ni sa time da je trebalo iznositi stavove o abortusu niti da je to versko pitanje. To je čisto naučno pitanje a crkva u vremenima kada gubi uticaj pokušava da ga povrati hvatajući se za takva pitanja i "pretvarajući" ih u verska.
Поред научног, абортус је етичко питање. Сходно томе је (и) верско питање...
Link to comment
Dobro da učo nije prihvatio okladu, vidim ima neki amandaman na Ustav SPC datiran u 1967., dakle ipak će biti tajni monah i ždrijebanje - mystique izbor. Osim ako neće..
Твоја болест је неизлечива.Него како допусти Ратку аматеру да вам окрпи звезду сведока Гелбарда? :isuse: Осрамоти кућу, сердарску
Link to comment

Sad se izdrkavate po Rakovici i tamosnjoj sirotinji zato sto ce Pavle biti sahranjen u rakovickom manastiru? Ovo mi vec nije uopste jasno,

Link to comment
A-ha. A sta bi rekao da se Pavle zaista umesao i rekao - Milosevic je u pravu, podrzavam ga maksimalno.
I ja kazem: A-ha. Svojim necinjenjem uradio je upravo to. Cutao je. I - prakticno podrzao. Efikasno, nazalost.
Ja ti lepo rekoh da su trojica tada najeksponiranijih vladika vodili ostru kampanju protiv Milosevica pa vidi gde su sad dvojica od te trojice. Jedan (Amfilohije) se smatra najvecim zlom trenutno u Srbiji a ni drugi (Artemije) ne zaostaje mnogo.
Da. Slazem se. Samo si zaboravio da su imenovani, Pavlovi kadrovi, verovatno medju glavnim kandidatima za njegovog naslednika. On ih je trpeo, drzao i ostavio na mestima na kojima su radili sta su radili.A to da su bili protiv Milosevica u najmanju ruku ne stoji: oni mu nisu zamerali borbu za srpstvo i sva sranja u to ime nacinjena - zamerali su mu sto u toj borbi ne pobedjuje.
Pusti te price o popovima i politici i o tome ko je sta i kad morao da kaze. Kad jednom pustis popove da pricaju sta oni misle o politici i jos krenes da im aplaudiras, onda moras da trpis i druge njihove politicke izjave kao relevantne. Ukoliko to ne ucinis dodjes u opasnost da ti zapravo ne zelis da se popovi oglasavaju o politici vec da se oglasavaju onda kad tebi treba i to onako kako ti mislis da treba. Ne, ja sam ipak uveren da popovi ne treba da se javno izjasnjavaju o politici, narocito ne oni cija izjasnjavanja bi politicki opredelila ogroman procenat stanovnistva. Narocito to vazi za svestenika koji je na funkciji patrijarha.
Ma pustio bih ja njih, ali oni nece mene: svojim mesanjem u svetovne stvari, agresivnoscu (seti se onog slucaja u Turijama kada je jedan mantijas preseo hiljadama kobasice naredjujuci da zvone posmrtna ili vec ne znam kakva zvona...). Ma daj bre covece, ti sada pricas o onome kako bi TI voleo da vidis popove.A to sta je neko drugi MORAO i NIJE SMEO nisam kompetentan da sudim. Dovoljno mi je za razmisljanje i to sta ja moram i sta ja ne smem.Pricas o visokoj moralnosti patrijarha? A ne mozes da sudis o obavezi, moralnoj, takvog coveka da digne glas? On ga nije digao, ponasao se kao noj, i - ponavljam, uz sve licne kvalitete on jeste bio predstavnik, eksponent rigidne, konzervativne, pa ako hoces i ultraklerikalne struje u SPC. I - kao takav ce biti, bojim se, i zapamcen u periodu koji sigurno spada u jedne od najtezih u istoriji Srbije.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...