Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Svaka verska organizacija treba da zida svoje objekte. Ukoliko bi država pomagala bilo kojoj organizaciji u tome to bi bilo kršenje odvojenosti crklve i države. Uzevši u obzir okolnosti da je SPC jedno od najvećih građevinskih preduzeća u ovoj zemlji zaista nema potrebe da država odvaja pare poreskih obveznika da se završavaju objekti ove verske zajednice. Priče o istorijskom nasleđu su tu besmislene.
Али ако нас тако извуку из кризе и подигну грађевински сектор?Мислим боље њима дати да нешто граде него банкарима, реално. Ем упосле људе ем то после остене ту. После када дођу неки могу и школу да направе или затвор од тога само прекрече што опет запошљава људе, додуше некада и руше што опет има неки значај за развој оно ако ништа барем упосле људе опет.Ето само колико је Републици Српкој помогло то што је ИЗ открила невероватну љубав према грађевинарству. Ко зна колико то отпада на напредни БДП РС. Edited by No7
Link to comment
You are mixing grandmothers and frogs™. Pritom, na mala vrata promovises pravoslavlje kao drzavnu religiju. Zakljucak da Hram™ ima poseban znacaj za drzavu implicitno izvlacis iz pretpostavke da je SPC drzavna institucija, koja je naravno pogresna.
Не, него из чињеница да је готово сав историјски идентитет државе нераскидиво повезан са Црквом. То проистиче из чињенице да је вековима између Цркве и државе постојао такорећи знак једнакости. Због тога, сада и ако не постоји знак једнакости, један значајан део симболике се преплиће из државне у црквену и обрнуто.
Link to comment
Не, него из чињеница да је готово сав историјски идентитет државе нераскидиво повезан са Црквом.
Na srecu, nista nije neraskidivo.
Link to comment
Не, него из чињеница да је готово сав историјски идентитет државе нераскидиво повезан са Црквом. То проистиче из чињенице да је вековима између Цркве и државе постојао такорећи знак једнакости. Због тога, сада и ако не постоји знак једнакости, један значајан део симболике се преплиће из државне у црквену и обрнуто.
A ja, medjutim, smatram da izmedju drzave i crkve treba da postoji Berlinski zid.
Link to comment
Не, него из чињеница да је готово сав историјски идентитет државе нераскидиво повезан са Црквом. То проистиче из чињенице да је вековима између Цркве и државе постојао такорећи знак једнакости. Због тога, сада и ако не постоји знак једнакости, један значајан део симболике се преплиће из државне у црквену и обрнуто.
Što ne znači da sa takvom praksom treba i nastaviti. Mislim, mnoge pojave koje su trajale vekovima su uspešno iskorenjene, ne vidim razlog da tako ne bude i sa ovom.Nego, da ovu raspravu nekako vratimo u kontekst predsednika nam ili će morati da padne 1 split?
Link to comment

Ја се не одређујем по питању да ли треба да постоји државна религија или не, него само кажем да и у ситуацији у којој не постоји, симболике су одавно успостављене и ако их одстраните (дакле, чисто на нивоу симболике), имаћете државу од јуче, уместо државу од пре 800 година. Мени је ионако свеједно.

Link to comment
a zasto bas crkva svetog save? zasto ne saborna crkva? ili crkva svetog marka? ili neka cetvrta sakralna gradjevina ne nuzno u beogradu? i to da crkva svetog save pretstavlja istorijsko trajanje identiteta drzave je malo... pa glupava formulacija. moze li to strukturalistickim metodom da se objasni, mozda nam onda bude jasnije?
Невезано за структурализам, социјални конструктивизам и ино.За разлику од Саборне цркве или цркве св. Марка, храм св. Саве је недовршен. Улажу се максимални напори у његов што скорији завршетак (коначни завршетак са фрескописом се очекује до 2015.) Као што рече харпер, у питању је (туристичка) знаменитост Београда (због историјске приче која досеже до 1594. и преко век нацрта о изградњи) а да не причам о изгледу београдскe линије хоризонта (скајлајн).Иначе држава Србија кроз разноразне Заводе, Министарства (вера на првом месту) и пројекте помаже и рестаурацију/изградњу католичких, муслиманских и других богомоља. Чини ми се да и преко општина добијају део новаца за то, знам да парохије СПЦ добијају помоћ у западним либералним демократијама (често су суфинансиране у реновацијама). То је сасвим уобичајена пракса на многим земљама на западу које исто тако у томе не виде опасност по демократију. Раздвојеност Цркве и Државе је иначе био предуслов настанку суверених држава у западној Европи због политичке моћи Римског папе (чије рецидиве и даље има у виду меке моћи). На истоку, међу православцима, је владала тзв. симфонија где је у ствари Држава била та која је руководила Црквом. Православна црква баш и нема лепо искуство у тим интеракцијама јер је најчешће извлачила дебљи крај. Данас у Србији, изузев пар друштвених питања на која свака НВО има мишљење, Црква се не бави политиком односно јавном делатношћу, страначком политиком још мање. Edited by savindan
Link to comment

i, dobro, zašto je za posetu pape rano i zašto nekoliko stotina hiljada građana ove države katoličke veroispovesti nema pravo da ih njihov pogavar poseti?

Edited by dillinger
Link to comment
За разлику од Саборне цркве или цркве св. Марка, храм св. Саве је недовршен. Улажу се максимални напори у његов што скорији завршетак (коначни завршетак са фрескописом се очекује до 2015.) Као што рече харпер, у питању је (туристичка) знаменитост Београда (због историјске приче која досеже до 1594. и преко век нацрта о изградњи) а да не причам о изгледу београдскe линије хоризонта (скајлајн).
nisam nesto primetio da je crkva svetog marka zavrsena, mislim tu na freskopis, da ne kazem enterijer sablasno goli njeni zidovi, tjah, ubijen ktiror i zaboravilo se na zavrsetak crkve. stoji to da je crkva svetog save postala turisticka znamenitost ako nista onda zbog velicine tj. zapremine prostora (valjda je to 3. po velicini pravoslavni hram na planeti?) i zaista turisti vole da to vide i stoji to da je promenila izgled beogradskog horizonta, iluminacija je ok uradjena i meni se svidja kako izgleda u maglovitim nocima. istina, meni se vise svidjao prvobitni projekt ali eto zbog svetskog rata i posleratnih okolnosti se odustalo od tog projekta. e sada, ta istorijska prica, nema veze sto su mosti svetog save spaljene na danasnjem tasmajdanu, otprilike blizu poslednje sanse, ipak je za sakralne objekte mnogo znacajniji mit od istorije, zato iz zezanja pomenuh strukturalizam u cast preminulog Levi - Strosa :) meni je samo malcice zasmetalo previse patosa u dozivljaju te crkve, nista vise. Edited by Pontijak
Link to comment
i, dobro, zašto je za posetu pape rano i zašto nekoliko stotina hiljada građana ove države katoličke veroispovesti nema pravo da ih njihov pogavar poseti?
Najiskrenije, nije mi jasno zašto je sada rano da Papa poseti Srbiju, a suprotno, za par godina neće biti rano? Nemušta objašnjenja koja su davana, su mi potpuno nejasna i neprihvatljiva.Čak je rečeno da je rano i za posetu moskovskog Patrijarha, jer kao naš Patrijarh nije "aktivan" (šta god to značilo).
Link to comment

Нисам упознат с тим да ли Београдско-карловачка митрополија има у плану фрескопис св. Марка. Распитаћу се.Саборни храм св. Саве је по запремини највећа православна светиња. Руски храм Вознесења Господњег у Москви је виши. Света Софија (тренутно музеј а бивша џамија) је наравно већа.Да занимљиво је да је та свест о тој локацији дуже времена изграђена. Кад смо већ код тога, гледајући преклапајућу карту Београда некада (1688) и сад, првокласне београдске локаце се налазе на тлу где је пре само 300 година било - турско (муслиманско) гробље. Кнез Михаилова, трокут Ресавска-Краља Милана-Булевара Краља Александра до Трга Николе Пашића ...едит: Господњег

Edited by savindan
Link to comment

^^valjda su mislili da kazu da nas patrijarh nije aktiviran, nesto kao prevodjenje iz rezervnog u aktivni sastav pukovnika radovica. za formalnog patrijarha, ne znam da li je uopste ziv, nesto ga i ne pominju.

Edited by Pontijak
Link to comment
Čak je rečeno da je rano i za posetu moskovskog Patrijarha, jer kao naš Patrijarh nije "aktivan" (šta god to značilo).
Дипломатским речником речено да се чека на избор новог Патријарха. Edited by savindan
Link to comment
i, dobro, zašto je za posetu pape rano i zašto nekoliko stotina hiljada građana ove države katoličke veroispovesti nema pravo da ih njihov pogavar poseti?
Iz istog razloga iz kojeg ko zna koliko gradjana ove drzave homoseksualne orijentacije nema pravo da proseta ulicama glavnog grada.
Link to comment
Нисам упознат с тим да ли Београдско-карловачка митрополија има у плану фрескопис св. Марка. Распитаћу се.Саборни храм св. Саве је по запремини највећа православна светиња. Руски храм Вознесења Господња у Москви је виши. Света Софија (тренутно музеј а бивша џамија) је наравно већа.Да занимљиво је да је та свест о тој локацији дуже времена изграђена.
pa bilo bi lepo da se jednom i oslika unutrasnjost svetog marka, meni je to lepa gradjevina i nekada je bila na beogradskim horizontima ono sto je svetog save danas (ali izgradnja visespratnica ucinila svoje) i da pomenem da mi je iluminacija svetog marka nekako najlepsa. aha, znaci svetog save je po zapremini najveci pravoslavni sakralni objekat, nisam znao. ako nista, svaki turista ce pozeleti to da vidi zbog same te cinjenice.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...