Jump to content
IGNORED

Red Alert za Plavi Pasos


Tresko

Recommended Posts

kao sto jms rece, nosis dva pasosa. ja sam to radio dok ne dobih drzavljanstvo pre koju godinu. nesto mi se desilo da sam izvisio za to granicno prebacivanje vize i prvi put kad sam stigao na aerodrom, ja probam, ko velim mozda se smiluju, tad sam ima onu stalnu permanent resident vizu. kaze majstor - ne moze, sad se placa. aha... pitam ja njega sta predlaze, covek se nasmeje kaze - s obzirom na cenu, ja predlazem gumicu.zaista ne prave frku oko tog prebacivanja viza. verovatno ce ti reci da imas tu opciju, ti klimnes glavom, kazes, evo sutra cu i tako svaki put. znam par ljudi koji tako funkcionisu.
eto - neko gumicu, neko heftalicu :Dpogotovo ako nije indefinite leave u pitanju, mozda je bolje strpeti se dok ne istekne postojeca viza, pa onda aplicirati za novu u novom pasosu [mene izgleda i jedno i drugo ocekuje na jesen].@kurdi: zaboravih da ti napomenem da plavi pasos koji bi ti izdali u londonu po trenutnom zakonu bi ti vazio samo do 31. decembra 2009.
Link to comment
  • Replies 401
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jms_uk

    102

  • Tresko

    33

  • Razzmatazz

    15

  • kurdi

    13

Top Posters In This Topic

Interesuje me isto sto i kurdija, ali za Sengen vizu.
to bi vec bilo bolje proveriti sa ambasadom zemlje koja je vizu izdala, jer neke zemlje dozvoljavaju nosenje 2 pasosa, neke ne. Mislim da u ovom drugom slucaju ne postoji 'prebacivanje' vize u novi pasos, nego se mora aplicirati za novu vizu.
Link to comment
ako mozes da izvuces nekoliko dana slobodno - za malo vise para od toga se moze leteti za Beograd...
ma to mi je jasno, ali do sada nisam znao kave su moguce komplikacije (sa englezima) vadjenja u beogradu, pa cak ni to da li su u bgd radi da izdaju onima koji zive napolju.a sada i dalje ostaje to da mi ne deluje pouzdano kolko je to "nekoliko dana" u beogradu...(na stranu to sto ne znam kako to sve izgleda u bgd, al dobro aj to manje vise, kako svi tako i mali mujo)
@kurdi: zaboravih da ti napomenem da plavi pasos koji bi ti izdali u londonu po trenutnom zakonu bi ti vazio samo do 31. decembra 2009.
znam, al u sezoni prolece/leto imam bar 5 bitnih putovanja(*) pa racunam ako je lako (sto je bilo, udjes, platis, izadjes, al sad vise izgleda ni to nije tacno...) mogu da otpisem da vredi samo zbog toga...
Interesuje me isto sto i kurdija, ali za Sengen vizu.
(*) ... i to uglavnom sengenska... al dobro te vize su ionako brzoumiruce, pa ko ih jebe...na kraju ce mi engleska i americka viza biti u starom (po datumu neisteklom ali ponistenom) plavom, istekle sengenske u srednjem (zakonski isteklom plavom), a vazi ce mi crveni (ako mi ga ne uzmu kad me posalju u vojsku), pa onda stvarno nece biti ocigledno da li se mora nositi i taj srednji kada se prelazi engleska ili americka granica.do jaja.
Link to comment
to bi vec bilo bolje proveriti sa ambasadom zemlje koja je vizu izdala, jer neke zemlje dozvoljavaju nosenje 2 pasosa, neke ne. Mislim da u ovom drugom slucaju ne postoji 'prebacivanje' vize u novi pasos, nego se mora aplicirati za novu vizu.
Luxembourg ne trazi izdavanje *nove* vize nego samo zalepe istu vizu u novi pasosh bez dodatnih troshkova
Link to comment
BTW, to oko vojske me takodje vrlo interesuje. Je l pecaju na granici matore regrute?
mislim da ne, cak da zakonski ne smeju...zapravo to je malo cudno, posto pasos i vize mozes da dobijes bez da si regulisao, na granici ne proveravaju da li si regulisao... ali ako predjes u neki status gonjenog onda valjda mogu da te upecaju.tako nekako. valjda.znaci nije bitno da li si odlozio ili nisi al te se jos nisu setili, to se ne proverava, nego da li si dogurao do nekog gonjenog statusa. ali to bi valjda trebalo covek da zna unapred.al ne znam nista pouzdano iz prve ruke posto je meni uvek bilo regularno odlozeno. nego sad sledeci put, kad ovo istekne, nije bas ocigledno sta mi je ciniti, sta uopste ima smisla trziti itd.
Link to comment

haj'mo redom :D

Luxembourg ne trazi izdavanje *nove* vize nego samo zalepe istu vizu u novi pasosh bez dodatnih troshkova
ocigledno su kod vas mnogo fini po pitanju viza :P
Mislio sam na radnu/boravisnu vizu, kako se vec to sranje zove.
To bi trebalo da moze u dva pasosa. Koja je konkretna zemlja u pitanju? [mozes i na PM, ako neces ovde]
BTW, to oko vojske me takodje vrlo interesuje. Je l pecaju na granici matore regrute?
zavisi od puno faktora - samo 'pecanje' od toga da li postoji krivicna prijava i poternica protiv tebe zbog izbegavanja regulisanja vojne obaveze. Ima dosta dobar info ovde, plus jos bolje na forumu istog sajta, razvrstano po kategorijama...Ako das vise info-a, mozemo da damo vise saveta...
Auh. Kako bese ona varijanta za izdavanje pasosa po hitnom postupku u Ljermonotvljevoj? Sta treba da prilozim kao dokaz da mi pasos hitno treba?
pismena izjava - i izgleda da vise ne mora samo u Ljermontovoj, rade i u opstinama [2-3 dana se ceka za pasos]
ma to mi je jasno, ali do sada nisam znao kave su moguce komplikacije (sa englezima) vadjenja u beogradu, pa cak ni to da li su u bgd radi da izdaju onima koji zive napolju.a sada i dalje ostaje to da mi ne deluje pouzdano kolko je to "nekoliko dana" u beogradu...
ne, ne - mislio sam na vadjenje srpskog pasosa u BG, ne UK vize.
mislim da ne, cak da zakonski ne smeju...zapravo to je malo cudno, posto pasos i vize mozes da dobijes bez da si regulisao, na granici ne proveravaju da li si regulisao... ali ako predjes u neki status gonjenog onda valjda mogu da te upecaju.tako nekako. valjda.znaci nije bitno da li si odlozio ili nisi al te se jos nisu setili, to se ne proverava, nego da li si dogurao do nekog gonjenog statusa. ali to bi valjda trebalo covek da zna unapred.
vidi iznad...
al ne znam nista pouzdano iz prve ruke posto je meni uvek bilo regularno odlozeno. nego sad sledeci put, kad ovo istekne, nije bas ocigledno sta mi je ciniti, sta uopste ima smisla trziti itd.
dok god nisi dvojni drzavljanin, mozes samo da trazis privremeni boravak van zemlje [za one ispod 27 od ambasade, oni stariji od ministarstva odbrane, preko ambasade].
Link to comment
kod nas to jos nema [ i ne zna se kad ce], ali citao sam neke komentare za paris i stutgart da se jako brzo popunjavaju termini za podnosenje zahteva...:unsure:
Ovo je za mene dobra vest jer je štutgart mesto gde treba da podnesem zahtev. Pozvaću ih sutra telefonom... Inače, u kakvim anarhijama vi živite. Mislim da ne postoji zemaljska sila koja bi Nemce naterala da te puste da s dva pasoša uđeš u zemlju ili da uzmu u obzir bilo šta što je zvanično poništeno. Pravila su pravila. Radije ne bih ni da pokušavam da eksperimentišem s tim. Recimo, sigurna sam da nikakvo prelepljivanje vize iz starog u novi pasoš ne dolazi u obzir jer u boravišnoj dozvoli piše broj pasoša i ako se on ne poklapa s brojem na pasošu - crno ti se piše. Meni su greškom upisali jednu pogrešnu cifru u boravišnoj - baja s pasoške kontrole je odmah provalio, išao da fotokopira pasoš, držao me na onom šalteru deset minuta, i na kraju me pustio uz ukor što sama to nisam proverila i napomenu da već sutra ujutru odem kod vlasti i tražim da se greška ispravi. Ordnung muss sein. :fashisto:
Link to comment
Inače, u kakvim anarhijama vi živite. Mislim da ne postoji zemaljska sila koja bi Nemce naterala da te puste da s dva pasoša uđeš u zemlju ili da uzmu u obzir bilo šta što je zvanično poništeno. Pravila su pravila.
Do pre par godina, kad su uveli ovaj novi sistem [points, tiers], ulazak u UK je bio moguc na nekih 90-tak nacina :D I za to su postojali raznorazni pecati i nalepnice...Inace, vize kao takve ne budu ponistene - taj pecat ide samo na stranice sa licnim podacima...
Link to comment
pismena izjava - i izgleda da vise ne mora samo u Ljermontovoj, rade i u opstinama [2-3 dana se ceka za pasos]
sta, na majke mi?
ne, ne - mislio sam na vadjenje srpskog pasosa u BG, ne UK vize.
i ja sam mislio na srpski pasos u bg, ne znam sta se nismo razumeli.a moje dodatno pitanje je bilo to da ako uzmem par dana da odem do bgd-a, kako znam da ce da bude gotovo za tih kolko god da unapred isplaniram dana.
dok god nisi dvojni drzavljanin, mozes samo da trazis privremeni boravak van zemlje [za one ispod 27 od ambasade, oni stariji od ministarstva odbrane, preko ambasade].
znam. tj znam da se tako kaze, a znam i kontraprimere. ali i ako je tako opet nije ocigledno sta je u mom slucaju ciniti.tj sta se desava kada ti odloze "privremeno" tako da istekne rok u kojem uopste mogu da te zovu, i koji je to uopste tacno rok. kraj godine u kojoj punis 35, ili neki datum u toj godini, npr takav da do karaj te godine mozes da zavrsis sluzenje, ili sta? ili sta se desava ako ti ne odloze bas do tada ali je dovoljno kratak period izmedju isteka odlaganja i isteka tog roka.mislim jasno je jedno resenje (da idem u vojsku) ali je nepopularno (kod mene).a nije jasno npr sta se desava ako im prilozis zahtev koji je apsurdan (da trazis privremeno odlaganje do 36.), a onda npr dok oni to odbiju pa s eti zalis ili sta god, istekne godina u kojoj si napunio 35.
Link to comment
Nemacka.Do sada sam odlagao vojsku na osnovu neke manje operacije. To je isteklo u decembru i sad pretpostavljam da bi me poslali u vojsku jer vise nema osnova za odlaganje. Kako da znam da li postoji krivicna prijava i poternica? Je l dovoljno da "poznajem ljude" ili je to ipak tajna?Po kom osnovu se moze dobiti privremeno izbivaliste? Pretpostavljam da rad u inostranstvu nije validan razlog?
Rad, studije, stalni boravak [od strane drzave] - sve su validni razlozi.Preporucio bih ti da sto pre produzis - decembar je bio skoro, pre nego pocnu da te jure. Ispod 27 ili preko?Sto se tice poternice, najlakse je ako 'znas ljude' da provere u sistemu, ali mislim da moze neko u BG da ti zatrazi onaj izvod iz suda da se protiv tebe ne vodi postupak...
Link to comment
^^^Pazi ovako, nedavno sam isao van zemlje autobusom. Sedeo sam blizu vozaca. Policajac na granici je uzeo nekoliko pasosa na dodatnu kontrolu, pa me vozac posle zamolio da ih podelim. Svi do jednog su bili pasosi muskaraca rodjenih od 70neke do 80neke.
Na putu BG-Skopje 2005, u pola noci iz celog voza, na nasoj granici, policajci izvukli samo mene i jos jednog decka na tu 'dodatnu kontrolu'. <_<
Link to comment
^^^Pazi ovako, nedavno sam isao van zemlje autobusom. Sedeo sam blizu vozaca. Policajac na granici je uzeo nekoliko pasosa na dodatnu kontrolu, pa me vozac posle zamolio da ih podelim. Svi do jednog su bili pasosi muskaraca rodjenih od 70neke do 80neke.
pa i na aerodromu uvek nesto ukucavaju ime, sto je valjda ekvivalent posebne provere u autobusu.ali to samo znaci da si u kategoriji za koju vredi proveriti da li si gonjen. to i dalje stoji.(naravno menja se utisak na granici u odnosu na ranije vec i zbog toga sto vise ne pitaju da li si sluzio itd, ali to je mozda i samo stvar informacionog sistema...)a valjda bi znao da si gonjen. mislim ne verujem da mozes da budes gonjen a da ti pre toga ne uruce ljubazan poziv, pa se ti ne odazoves.ja sma jednom nesto promasio par meseci u odlaganju, zbog selidbe izmedju zemalaj, i prvo pismo koje mi je stiglo, npr mesec ili dva po isteku odlaganja je bilo u fazonu "dodji da nam kazes da li planiras da odlazes pa samo malo kasnis ili treba da te pozivamo". maltene. mislimbilo je kripticnije ali su tako objasnili kad je keva pitala.eto vidis mene sada interesuje od tog isteka kolko ce da prodje dok ti s ene obrate ako nista ne uradis po pitanju odlaganja... (vidi iznad)rad u inostranstvu (uz mozda neko kenjanje o tome sta bi izgubio odsustvom sa tog posla) jeste razlog odlaganja, do 35.
Link to comment
sta, na majke mi?
da trazis hitno izdavanje jer zivis u inostranstvu.
i ja sam mislio na srpski pasos u bg, ne znam sta se nismo razumeli.a moje dodatno pitanje je bilo to da ako uzmem par dana da odem do bgd-a, kako znam da ce da bude gotovo za tih kolko god da unapred isplaniram dana.
zbunilo me ono englezi u zagradi :Dna zalost, nema sigurnosti da ce biti gotovo za tih 2-3 dana, ovo samo kazem od primera ljudi koji su bili u BG sad za praznike i to odradili.
znam. tj znam da se tako kaze, a znam i kontraprimere. ali i ako je tako opet nije ocigledno sta je u mom slucaju ciniti.tj sta se desava kada ti odloze "privremeno" tako da istekne rok u kojem uopste mogu da te zovu, i koji je to uopste tacno rok. kraj godine u kojoj punis 35, ili neki datum u toj godini, npr takav da do karaj te godine mozes da zavrsis sluzenje, ili sta? ili sta se desava ako ti ne odloze bas do tada ali je dovoljno kratak period izmedju isteka odlaganja i isteka tog roka.mislim jasno je jedno resenje (da idem u vojsku) ali je nepopularno (kod mene).a nije jasno npr sta se desava ako im prilozis zahtev koji je apsurdan (da trazis privremeno odlaganje do 36.), a onda npr dok oni to odbiju pa s eti zalis ili sta god, istekne godina u kojoj si napunio 35.
ako su ti odlozili do/preko 35. godine, trebalo da mozes da podneses zahtev za prebacivanje u rezervni sastav - to je najblize sto moze da se dodje 'oslobadjanju' od vojske...
Link to comment
ako su ti odlozili do/preko 35. godine, trebalo da mozes da podneses zahtev za prebacivanje u rezervni sastav - to je najblize sto moze da se dodje 'oslobadjanju' od vojske...
aha!e vidis, to zvuci kao ideja, nisam znao da postoji ta formulacija zahteva.odlozili su mi vec do avgusta godine u kojoj punim 35. znaci vec je nemoguce da odsluzim do kraja te godine, a klimavo je da bih mogao i da pocnem, pa cak i da dodje do toga da uopste stignu da me zovu na vreme.i sad nesto sma video kao polse toga se ili sluzi ili prelazi u rezeviste, ali mi nije bilo jasno da su rezervisti razlicita kategorija od onih koji su odsluzili ili su solobodjeni ili sta god... plus kako sma do sada sve legalno glupo mi da prosto cutim.ali s druge strane nije mi bilo jasno sta ovog puta mogu da pisem na molbi.da kazem odlozite mi privremeno jos godinu dana pa cu onda majke mi je apsurdno(zapravo vec neko vreme je sve to apsurdno... jer ranije sam prilagao papire o skolvanju i slicno koji su vazili samo godinu, dve, a sada sam vec prosli put prilagao papire koji vaze do penzije i na osnovu toga trazio dve godine... )s druge strane molba za trajno oslobadjanje/stalni boravak u inostrnstvu... to se izgleda eksplicitno kosi sa zakonom posto nema dvojno drzavljanstvo.ali znaci moze zahtev za prelazak u rezervu... a kako to nije stalni boravak u inostranstvu, gde je tu razlika?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...