Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

26 minutes ago, 189- said:

https://lichess.org/zx5yvT7h/white#1

 

evo i mog gamea od malopre. cak i kad mislim da sam odigrao dobro za moj standarde, nakon pregleda partije skontam da sam napravio veliki previd. bar jedan po partiji se mora desiti ;D

sreca pa je protivnik napravio jos veci.

 

ladno je odbio da ti uzme kraljicu :D

Link to comment

pa to, desava se ovo cesto u mojim partijama. ja previdim nesto, i onda to uradi i protivnik jer ne ocekuje ovakav neki potez i poklon. desavaju se i obrnuto xd

 

mada cesto gledam stream gm-ova ni oni nisu imuni na ovakve greske ;D

Link to comment

Upravo sam odigrao partiju sa rumunskim velemajstorom Subom. Naravno, izgubio sam, ali nisam se lose drzao.

 

https://www.chess.com/live/game/2595300695

 

Verovatno je greska sto sam dao dva konja za topa, ali iz nekog razloga mi se jos manje svidjala pozicija posle 20. ... Sed7. Zapravo je greska sto sam u 19. potezu na e5 uzeo konjem a ne pesakom. Kompjuter veli da je posle de5 pozicija jednaka.

Link to comment

AAAAA, muda cu svoja da izedem! Na lichessu u blicu (3+2) bio sam na 1992 i imao totalno dobijenu poziciju da konacno probijem tu magicnu granicu od 2000. Plus bolje vreme. I sta konjina uradi - naravno, previdi figuru i izgubi. Celog zivota sam ocajno igrao cuger, i jos uvek ga lose igram, a ipak sam bio na par poteza do 2000, makar i na lichessu. Onda sam nastavio da igram satima, obnevideo od umora i pao na 1924. Dokurca.

Link to comment

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1909617

 

E, ovo je meni sustina saha. Kao da je igrao Kapablanka u najboljim danima. Karlsen je u svakom trenutku znao koja mu figura treba a koju treba da izmeni. Nista taktika, nista komplikovani racun, samo genijalna strategija i tehnika. Prvi wtf momenat za mene - kada je izbegao izmenu topova u 21. potezu. Drugi, jos veci wtf trenutak - kada je  u 30. potezu dobrovoljno oslobodio crnog slabosti na d5. I s tim u vezi, kada je resio da ostavi na tabli crnopoljne lovce, a da izmeni belopoljne. Ja bih, recimo, bez razmisljanja izmenio sve osim belopoljnih lovaca i ocekivao da dobijem zahvaljujuci izolovanom pesaku na d5 i glupom lovcu na e6. I naravno, usao bih u mrtvu remi poziciju cim crni kralj dodje na d6. E, zato sam ja, izmedju ostalog, amater od 1900, a Karlsen jedan od najvecih pozicionih igraca u istoriji saha. On je odmah znao da moze dobiti partiju samo crnopoljnim lovcem i nikako drugacije. I nema apsolutno nikakve veze sto je u pitanju blic. U ovakvim stvarima nema racuna, majstor strategije u trenutku zna koje figure treba da izmeni a koje da ostavi na tabli. To je to razumevanje saha koje odvaja svetskog prvaka od ostalih. Ne kombinatorika, ne racunanje varijanata, ne teoretska pripremljenost, nego razumevanje igre kao takve. Ukratko, jos jedno remek delo najboljeg igraca danasnjice, a mozda i sire. Genijalnost u svom najboljem obliku.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

A ni ovo nije nista lepse

 

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1911770

 

Ne znam kako je moguce da Karlsena ovako nabiju igraci koji su mnogo slabiji od njega, cak i u rapidu. Jedno je pak sigurno, ja nista ne razumem ova moderna otvaranja, kad covek igra nekoliko puta istom figurom da bi je na kraju vratio na prvobitno polje. Sto ne mogu da vaskrsnu Kapablanka i Rubinstajn, ciji sam bar svaki potez kapirao, kad vec nisam umeo da odigram nista slicno?

Link to comment

Ipak, ima i vecih bizarnosti u svetu saha, cak u i sadasnjem vremenu. Na chess,comu 1 Mihai Suba ima rejting 1957, a ja 1869. Gasite sajt, ukidajte sah, sve je otislo u majcinu

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...