Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Karpov je praktično tri puta bio poslednja prepreka Korčnoju do titule, jer ga je 1974. godine pobedio u finalnom meču kandidata (3:2 uz 19 remija), koji je prethodio Fišerovoj abdikaciji.

 

Pored toga, moglo se dogoditi da Korčnoj i četvrti put odmeri snage protiv Karpova, jer je Kasparov 1983. godine već bio odustao od polufinalnog meča kandidata u Pasadeni. Tada je, da podsetim, hladni rat između SAD i SSSR bio na vrhuncu, bile su bojkotovane i olimpijske igre. Ipak, Korčnoj nije hteo takvu pobedu bez borbe i pristao je da odigra u Londonu. Na kraju smo umesto četvrtog meča Karpov - Korčnoj dobili pet mečeva za titulu između Karpova i Kasparova i jedno od najvećih rivalstava.

Edited by Quizmaster
Link to comment

Nikad nije postao prvak sveta, ali za mene je uvek bio ispred dosadnog Karpova koji ga je dva puta pobedio u mečevima za titulu. 

 

Ovakvu izjavu bih ocekivao od nekog laika, ali nikad od tako jakog igraca :)

Link to comment

7225852792c0d4e186e9b9b3623fcace8c7a312f

 

Naleteh sad slučajno na netu na ovaj problem retrogradne analize koji mi se mnogo dopao.

 

U poziciji na dijagramu ( nema značaja ko je na potezu ) jedan beli pešak je slučajno pao sa ploče. S obzirom da su protivnici bili mortus pijani ( što se jelte da i zaključiti na osnovu pozicije :D ) nisu bili u stanju da se sete na kojoj poziciji se pešak nalazio. Ako znamo da nijedan od kraljeva nije igrao, na kojoj poziciji se nalazio beli pešak. 

 

Naravno da se podrazumeva i neko objašnjenje uz "pešak se nalazio na tom polju" :)

Link to comment

Cekaj bre, beli pesak na h3 je ocigledno uzeo crnog topa sa a8, posto je to jedina figura koja nedostaje crnom (g2xh3). Kako je taj top dospeo na h3 kad crni ima sve pesake? Ispada da su crni pesaci na b6 i c6 tu dospeli unakrsnim uzimanjima (b7xc6 i c7xb6). Znaci da je na b6 uzet beli crnopoljni lovac, a na c6 bel top sa h1. Znaci da je pre pomeranja tog belog topa uzet crni top sa a8. Sto opet znaci da je pre svega toga uzet beli lovac sa c1. Sto znaci da... jebem li ga, ne znam. Nista mi sve ovo ne govori, pesak je mogao biti i na c2 i na  c3 i na c4.

Link to comment

Aaaa, onda je pesak morao biti na c4, jel tako? Ali ko bi, dokurca, pretpostavio tako nesto. To je monstruozno jebote

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...