Jump to content
IGNORED

Nobelova nagrada za knjizevnost


cyberwor/L/d

Recommended Posts

11 hours ago, Strucnjak said:

Peter mi se potpisao na kasetu sa soundtrackom Nebo nad Berlinom, u Pristini, mala sala u Boro i Ramiz centru, devedeset i neka. 

:) carski

Link to comment

U njegovu odbranu, ne mozemo da znamo sta je on 1996. znao o zlocinima u Srebrenici. Razmere zla koje se tamo desilo su vrlo postepene isplivavale na povrsinu i price o Srebrenici su se vrlo sporadicno pojavljivale po zapadnim medijima. Zato je i moglo da se desi da Srebrenica u Dejtonu, cetiri meseca posle, pripadne RS. Inace ne bi bilo sanse za tako nesto. 

Link to comment

U principu me ne zanima ko dobija ove Nobelove nagrade jer su prilicno kontroverzne u poslednje vreme, ali kad vidim ove lokalne profesionalne zrtve iz raznih kosova, bosni i hrvatski kako cvile, dodje mi da cestitam Svedskoj Kraljevskoj Akademiji zbog ove odluke.

Link to comment

Fotografije iz Srebrenice sa uzdignutom rukom, su ipak fotografije iz Srebrenice sa uzdignutom rukom. Za profesionalne žrtve me zaista zabole, ali postoje i realne žrtve.

 

U stvari je pitanje do koje mere se mogu razdvojiti pisac i njegovo delo i njegov politički angažman? Veoma staro pitanje, mislim da su tu nekakve nijanse veoma bitne.

Edited by Anonymous
Link to comment

to je vecno pitanje, medjutim mislim da je doticni svojim delovanjem presao ne samo liniju dobrog ukusa nego i onu zdravog razuma.... nema diskusije o politickom angazmanu kad je genocid u pitanju

Link to comment

U stvari bi trebalo da pričamo o mehanizmu dodele Nobelove nagrade.

 

Ostalo ne možemo da sudimo, sad mi na pamet pada Homer, pojma nemamo kakav je čovek bio, ali delo je ostalo.

Link to comment

Sa kakvom uzdignutom rukom? Ovekovečen onaj trenutak kad je ruka krenula za "nemoj da slikaš"?  Moja pretpostavka je jednako validna kao i tvoja, minimum. 

 

I izgleda da je za neke JEDINI problematičan politički angažman stajanje na stranu Srba, zapanjujuće. I opet i ovde, o kakvom političkom angažmanu je reč? Da li je iznošenje sopstvenog stava ili plaćeno lobiranje sa skupovima i propovedanjem diljem WASP+ planete? 

 

Mehanizam Nobela je i u domenu književnosti postao mnogo otvoreniji nakon galimatijasa u ehu #metoo dešavanja. Količina prljavog veša koja je tada izašla na svetlo dana, javna prepucavanja, polutajna došaptavanja izabranim novinarima, osnovane i neosnovane optužbe, prilično su ogolile do tada za 21. vek n.e. neuobičajeno zatvoreni krug družine. Epilog u vidu temeljne obnove, rekoh već 7 od 18 novih, i to 7 bitno drugačijih, nagoveštava možda mnogo zanimljivija i za svetsku književnost pravednija priznavanja majstora pisane reči. Videćemo.

Link to comment
7 hours ago, Anonymous said:

Fotografije iz Srebrenice sa uzdignutom rukom, su ipak fotografije iz Srebrenice sa uzdignutom rukom. Za profesionalne žrtve me zaista zabole, ali postoje i realne žrtve.

 

U stvari je pitanje do koje mere se mogu razdvojiti pisac i njegovo delo i njegov politički angažman? Veoma staro pitanje, mislim da su tu nekakve nijanse veoma bitne.

 

Prave zrtve zivo zabole za to sto je neki austrijski pisac dobio neku svedsku nagradu. Javila su se hrvatska ministarstva koja propagiraju ustastvo i finansiraju filmove koji o Jasenovcu govore kao o hotelu de luxe kategorije, kao i albanske diplomatske zvezde koje su do svojih pozicija dosle pritiskajuci ledjima krevet a nogama plafon, kojima ovo smeta a ne smeta im dizanje spomenika i davanje pozoristima imena krvozednih kacackih psihopata koji su ubili na desetine ljudi. Bolji njih djoka za to na ciju sahranu je Handke isao, oni su zavristali jer su shvatili da na svetu za druge ima vaznijih i aktuelnijih stvari od njihovih sovinistickih narativa kojim pokusavaju da prekroje istoriju.

 

Krace receno, mogu samo da mu se napushe kurca.

Link to comment
8 hours ago, Anonymous said:

Fotografije iz Srebrenice sa uzdignutom rukom, su ipak fotografije iz Srebrenice sa uzdignutom rukom.

 

Ovo na slici? Meni uopste ne izgleda kao uzdignuta ruka, pre ce biti gest kojim trazi da ga ne slikaju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...