Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

pa da, i ja mislim da će bugatti da završi kao šasijska nadgradnja rimac automobila i da će to imati vrv mnogo više kupaca nego kad im je VW sklopio veyron /što do pre par minuta nisam znao/....

 

nisam ja za ovu diskusiju, ja sam old world guzonja koji bi pre vozio neki datsun sklopljen u grčkoj fabrici u volosu nego bilo šta. moj jedini ozbiljni kontakt sa svetom e-vozila je bio kada sam 2019 bio par dana u amsterdamu i  video ova obična kola tipa nissan leaf na baterije u velikom broju. tako da me je zatekao ovaj kosmički korak napred u svet preskupih superautomobila, ne smem ni da zamislim koliko će da košta nešto električno što se zove bugatti. a mozak mi je definitivno slomilo to što sam video rođenim očima u molerovoj ulici električni ford mustang koji se ne čuje kada ide.

Link to comment
2 minutes ago, Eleniko said:

pa da, i ja mislim da će bugatti da završi kao šasijska nadgradnja rimac automobila i da će to imati vrv mnogo više kupaca nego kad im je VW sklopio veyron /što do pre par minuta nisam znao/....

 

nisam ja za ovu diskusiju, ja sam old world guzonja koji bi pre vozio neki datsun sklopljen u grčkoj fabrici u volosu nego bilo šta. moj jedini ozbiljni kontakt sa svetom e-vozila je bio kada sam 2019 bio par dana u amsterdamu i  video ova obična kola tipa nissan leaf na baterije u velikom broju. tako da me je zatekao ovaj kosmički korak napred u svet preskupih superautomobila, ne smem ni da zamislim koliko će da košta nešto električno što se zove bugatti. a mozak mi je definitivno slomilo to što sam video rođenim očima u molerovoj ulici električni ford mustang koji se ne čuje kada ide.

Pa dobro, tu smo isti, ni mene narocito ne interesuje elektricni auto, vise ga uzgred pratim, jer sam pasionirani ljubitelj automobila ali onako kao sto su znacili u nekim lepsim epohama. Valjda jos samo Ameri furaju taj fazon. 

Ali ima lepih prica u vezi elektrifikacije, to su restomodi, nekad popularni modeli raznih brendova, preradjeni da zuje na struju. Jeste svetogrdje ali dizajnerski izgledaju ko bombone. 

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
36 minutes ago, autsajder said:

Na Indexu godinama, i u vijestima i u komentarima čitalaca, ide narativ da je Rimac jedna velika prevara i pronevjera državnih i EU poticaja od 180 miliona EUR i da su mu poslovni rezultati frizirani, plus da je pokrenuo biznis parama koje je nahapao HDZ ćaća.

 

Robotaksi juče nije htio da dođe na binu na njegove pozive preko appa, kaže da su blokirale kočnice, a prethodno testirano uspješno stotinama puta. Prema prvoj verziji ugovora, trebalo je da se zarolaju ulicama Zagreba već ove godine, a navodno je ova prezentirana tehnologija kupljena u Izraelu, a ne razvijena u njegovom tek-centru.

 

Djeluje mi nevjerovatno da bi se VW preko Poršea uvezao sa njim bez ozbiljne provjere, ali vidjećemo. Tih 180 miliona mu je proslijedio Plenković preko Brisela, a tamo valjda prate šta se radi s takvim parama i postoje neki rokovi da se utrošak opravda.

 

31 minutes ago, Ras said:

 

Da sam Elon Mask, poslao bih Rimcu čekić sa prezentacije Cyber Trucka.

 

 

Edit. Bila je ovih dana i vest da je VW uložio veliki novac u Rivian, sa najavom dodatnog ulaganja ukoliko se saradnja ispostavi uspešnom. Ne znam detaljno šta VW očekuje od Riviana?

 

Evo vesti: Volkswagen's $5 bln investment in Rivian boosts EV maker's shares | Reuters

 

Ne razumem se u auto industriju ali npr. velike IT kompinije znaju da trose milijarde na projekte u koje ja 100 evra ne bih ulozio. Racunica im je da ako 1 od 10 uspe da ce se isplatiti.

Link to comment
45 minutes ago, autsajder said:

Na Indexu godinama, i u vijestima i u komentarima čitalaca, ide narativ da je Rimac jedna velika prevara i pronevjera državnih i EU poticaja od 180 miliona EUR i da su mu poslovni rezultati frizirani, plus da je pokrenuo biznis parama koje je nahapao HDZ ćaća.

 

Robotaksi juče nije htio da dođe na binu na njegove pozive preko appa, kaže da su blokirale kočnice, a prethodno testirano uspješno stotinama puta. Prema prvoj verziji ugovora, trebalo je da se zarolaju ulicama Zagreba već ove godine, a navodno je ova prezentirana tehnologija kupljena u Izraelu, a ne razvijena u njegovom tek-centru.

 

Djeluje mi nevjerovatno da bi se VW preko Poršea uvezao sa njim bez ozbiljne provjere, ali vidjećemo. Tih 180 miliona mu je proslijedio Plenković preko Brisela, a tamo valjda prate šta se radi s takvim parama i postoje neki rokovi da se utrošak opravda.

 

Rimac sarađuje sa mnogim proizvođačima EV, ne sećam se šta smem da pomenom zbog NDA, ali nije u pitanju situacija da je tamo uleteo VW bez provere, zato što su uleteli i mnogi drugi, vodeći OEM i TIER1 proizvođači. Otišli su poprilično daleko u proizvodnji sistema baterija za različite modele. Sa druge strane, ne znam situaciju po pitanju softvera, ali sumnjam da su ga oni radili. Imaju pomoć države / fondova i pitanje je na šta će to sve izaći, ali činjenica je da se onaj deo posla sa kojim sam upoznat, radi ozbiljno. Imaju timove u kojima su inženjeri dovedeni iz raznih drugih firmi. Moj problem je što ne verujem u taj pravac razvoja automobilske industrije, ali pametniji od mene veruju, tako da ne znam.

  • +1 1
  • Hvala 3
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

@Sammael hvala na informaciji! Ja sam bio pre nedelju dve, lepo vreme bilo. Jbg, znaci jos imaju da sredjuju stvari.

Imaju, ali kaźu ljudi koji su često tamo da je nebo i zemlja u odnosu na pre 10 godina.

  • Hvala 1
Link to comment

Rimac predviđa da će generalno automobili biti željena retkost , kao danas - konji. (Pred kraj razgovora) Mislim da potcenjuje arhetipsku potrebu čoveka da prođe drevnu inicijaciju tako što samostalno jezdi kroz prostranstva - na čemu god. Pa ipak, racionalno, troškovno, sasvim je u pravu. 

 

 

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

 

 

Ne razumem se u auto industriju ali npr. velike IT kompinije znaju da trose milijarde na projekte u koje ja 100 evra ne bih ulozio. Racunica im je da ako 1 od 10 uspe da ce se isplatiti.

 

Nisam uopšte razmatrao opravdanost VW odluke u smislu dobiti, nego htedoh da kažem da se nisam detaljnije informisao o tome koja znanja i tehnologije su VW-u potrebne iz Riviana?

Link to comment
1 minute ago, Ras said:

 

Nisam uopšte razmatrao opravdanost VW odluke u smislu dobiti, nego htedoh da kažem da se nisam detaljnije informisao o tome koja znanja i tehnologije su VW-u potrebne iz Riviana?

Kako izgubiti 90% vrednosti kompanije u 4 godine?

 

Screenshot_20240627_123304_MyStocksPortfolio.thumb.jpg.3bec6b51f7129067cf31718db6097a40.jpg

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

@Biramo Borbu moze covek da jezdi iskonski u daljinu i na svojim nogama. Realno je da personalni automobili u gusto naseljenim predelima kakve ima Evropa postanu proslost u narednih par desetina godina.

Link to comment
18 hours ago, Lancia said:

Svaka cast Rimcu, ovo izgleda stvarno fantasticno. Da imam kintu, pa da stavim na njegov biznis na berzi. Ovo je bas ozbiljan i veliki posao u pitanju.

Nekako se vremenski poklapa sa nasim letecim automobilima :isuse:

Ja bih ipak malo sačekao. Na prezentaciji se baš nije proslavio. 

Link to comment
37 minutes ago, Biramo Borbu said:

Rimac predviđa da će generalno automobili biti željena retkost , kao danas - konji. (Pred kraj razgovora) Mislim da potcenjuje arhetipsku potrebu čoveka da prođe drevnu inicijaciju tako što samostalno jezdi kroz prostranstva - na čemu god. Pa ipak, racionalno, troškovno, sasvim je u pravu. 

 

 

Upravo je sama ideja da se ljudima uskrate automobili, odnosno nametanje političara skupih i većini (čak i na Zapadu) nedostižnih EV najveći neprijatelj širenja tih vozila. Kome nije jasno kako ljudi razmišljaju neka pogleda kako su prošli Zeleni u Nemačkoj na poslednjim izborima. Najgore od svih!

Zato će predviđene mere o ukidanju proizvodnje SUS automobila pasti same ili zajedno s političarima koji ih guraju. Ljudima jednostavno treba ostaviti slobodan izbor. EV imaju budućnost jer su očigledno lakša i prijatnija za vožnju, a vremenom će postati i dostupnija, ali će svakako morati sviđalo se nekome ili ne da učestvuju u tržišnoj utakmici sa klasičnim automobilima, a ne da ovi jednog dana budu dekretom ukinuti. 

  • +1 3
  • -1 1
Link to comment

naravno da će svakog normalnog vozača zanimati vozilo koje će manje zagađivati okolinu a ne biti skuplje u eksploataciji. no nijesam optimista gde će se stvar kretati jer interes malog čoveka sve manje pokreće bilo šta. baš na ovoj temi imamo primer, lidija paroški je ima tome dosta vremena najavila dolazak malog kineskog vozila sa cenom od 10k koje bilo idealno za gradove kao što su srbski.

 

guess what - od vozila ni traga ni glasa. nemam razloga da verujem u bilo koju drugu teoriju osim one da su EU proizvođači blokirali ovaj uvoz preko svojih lobista u SNS.

Link to comment

Radi se prosto o tome da kineski automobili ne mogu ovde da koštaju koliko i tamo. Za svoje građane su subvencionisani, za naše nisu niti će biti. 

Ostaje međutim nejasno zašto jedan BYD ovde nema ovlašćenog predstavnika, a recimo isto kineski MG ima. Takođe nema ni Tesla.

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, nesha taxista said:

Radi se prosto o tome da kineski automobili ne mogu ovde da koštaju koliko i tamo. Za svoje građane su subvencionisani, za naše nisu niti će biti. 

Ostaje međutim nejasno zašto jedan BYD ovde nema ovlašćenog predstavnika, a recimo isto kineski MG ima. Takođe nema ni Tesla.

Tesla, cini mi se ne radi po principu ovlascenih predstavnika, vec sami otvaraju svoje salone. Nek me ispravi neko, ako nije istina.

  • +1 2
Link to comment
Just now, Lancia said:

Tesla, cini mi se ne radi po principu ovlascenih predstavnika, vec sami otvaraju svoje salone. Nek me ispravi neko, ako nije istina.

A ako ih nema ovde, to znači da misle da enma dovoljno zainteresovanih, da je infrastruktura loša i slično...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...