Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

U Srbiji je 2008. bilo super. Kriza nas je stigla u drugoj polovini 2009. i tada, verovatno zavarana odličnom 2008, vlada nije znala đe udara. Moja poenta je da će nas kriza verovatno udariti sa zakašnjenjem.

 

Što se tiče nekretnina zavisi od toga kako će se ponašati keš kupci. Da li će krenuti da prodaju svoje nepotrebne stanove kako bi mogli platiti neke druge stvari, kredite za firme, dobavljače, podizvođače itd... 

Edited by nautilus
Link to comment

Danas su padali rekordi:

 

Pariz istorijski rekord, -12,28%

Frankfurt, 31. godisnji rekord, -12,24%

Milano, -16,92%

London, 33. godisnji rekord, -9,81%

Dow Jones, -9%

Link to comment

genijalna trampova odluka o zabrani ulaska iz evrope dok traje epidemija je ubila avioprevoznike, turisticku industriju, lance trgovina na aerodromima kao granom. ako ovo potraje jos neko vreme ima da stradaju čitave države koje žive od turizma.

Link to comment

nafta opalila za 50%

 

rusi nisu hteli da spuštaju proizvodnju nafte zbog korone jer ne znaju gde je dno pada tražnje, plus su se vadili na tehničke probleme

saudi popizdeli, eutanazirali tzv OPEC+ i otvorili sve slavine i dali popuste na naftu da bi uzeli market share

 

sada je waiting game

 

rusi su za razgovore, to je očigledno i oni bi se mogli uskoro desiti. zvaničan razlog će verovatno biti da su ustanovili gde je dno potražnje

problem im je što je rublja otišla dole, mada su ovo već jednom preživeli sa ukrajinom i prošlim padom nafte. a i imaju rezerve novca i mogu oni ovako dosta dugo

 

saudi glume ludilo, videćemo dokle

njima je budžet balansiran prema procenama na 80$/bbl (sada je cena ~35$/bbl), mali deo aramca su izbacili na IPO pa bi bilo glupo da se igraju sa novostečenim sharehodelrima na ovakav način dugo. međutim i oni imaju dobre rezerve i mogu dugo ovako

 

sa treće strane, tu su američki proizvođači koji su duplirali svoju proizvodnju ove dekade i uzeli za sebe gotovo sav rast potražnje u tom periodu

oni mogu samo da stoje sa strane i gledaju tržište. predviđanje je bilo da je oko 50% američkih proizvođača sklono bankrotu sa ovakvim cenama, ali je srećom uleteo FED koji će upumpati stimulus od 1.5 triliona dolara. ovo je verovatno da  ne znam da li će namestiti sistem da nešto od ovoga ode oil&gas sektoru, ali mislim da će morati, čak iako banke odavno nisu skloni davanju keša njihovim shale proizvođačima. njima sada dobar deo hemijske industrije i proizvodnje struje zavisi od niskih cena gasa. ako im krenu bankroti to će lančano povući nestašice gasa i onda ko zna koliko poslova odlazi do vraga

 

anyhow, svi sada seku investicije, i spremaju se za oko 3-6 meseci dijete

 

ima i nekih dobrih vesti, a to je da očekuje da će kina uskoro da proradi opet, jer su njihovi rafinerci počeli ponovo da kupuju naftu

a prognoza je da će svetska potrošnja nafte će verovatno ostati na istom nivou kao prethodne godine, što ne bi bilo toliko strašno...

 

završiću ovo javljanje rečima saudijskog ministra za naftu: no one can set the price of oil – it's up to Allah!

Edited by Ravanelli
Link to comment

sad sam proverio ovaj fedov stimulus, nema veze sa oil&gas, ali bela kuća razmatra mere kako da im pomogne

 

najverovatnije forma pomoći će biti krediti sa niskom kamatnom stopom, zabrane uvoza nafte (što ne znam baš kakav će imati efekat, jer je amerika odnedavno net-exporter) i na kraju da država otkupi naftu po ne znam kojoj ceni

Edited by Ravanelli
Link to comment
17 hours ago, nautilus said:

genijalna trampova odluka o zabrani ulaska iz evrope dok traje epidemija je ubila avioprevoznike, turisticku industriju, lance trgovina na aerodromima kao granom. ako ovo potraje jos neko vreme ima da stradaju čitave države koje žive od turizma.

 

trampova odluka bi se sama sprovela pre ili kasnije.

nekim granama poput turizma ovde prosto nema spasa i kad se sve završi trebaće im večnost da se oporave.

deluje mi da bi duvanska industrija mogla da iščezne zauvek.

Link to comment

bilo bi interesantno proveriti neku statistiku. čini mi se da se sada više leti nego za vreme ptičijeg gripa

 

 

Quote

deluje mi da bi duvanska industrija mogla da iščezne zauvek.

štooooo?

Link to comment
3 hours ago, omiljeni said:

 

trampova odluka bi se sama sprovela pre ili kasnije.

nekim granama poput turizma ovde prosto nema spasa i kad se sve završi trebaće im večnost da se oporave.

deluje mi da bi duvanska industrija mogla da iščezne zauvek.

 

bolje kasnije, bila bi manja steta. ovako je, preteranom i preuranjenom reakcijom,  gurnuo svet u recesiju koja ce duze trajati i biti bolnija nego da je do zatvaranja granica doslo kasnije.

Link to comment
3 hours ago, Ravanelli said:

štooooo?

 

u Kini su pušači baš gadno prolazili u slučaju infekcije

ako se desi taj scenario da ovo sranje zarazi 50-70% globalne populacije onda će biti duvanska industrija RIP

em će ostati bez mnogo potrošača, em će pritisak na industriju biti takav da će ih prosto sve pogasiti

Link to comment

Tramp najavio kupovinu nafte od domacih proizvodjaca i guranje u rezerve da bi se podigla cena nafte. Ne vidim da ce to pomoci u situaciji sa virusom, to mora da se stabilizuje da bi se krenulo gore, ali je neka mera nakon sto su Rusi a potom Saudijci napravili haos koja se prenela na berze.

Edited by pasha
Link to comment
16 hours ago, omiljeni said:

deluje mi da bi duvanska industrija mogla da iščezne zauvek.


Mali oftopic na temu iščezavanja - mislim da su i antivakseri kao pokret/projekat završili svoje kad ovo sve jednom prođe.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...