Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

Bice resursa u ovom ili onom obliku, ali pitanje je za koga. http://en.wikipedia.org/wiki/Elysium_(film)Srednja klasa je bila anomalija koja je trajala samo nekoliko decenija. Vracamo se na default poziciju il` si bos il` si hadzija.Ima oko 20 miliona milionera na planeti danas. Odnos 350-355:1. Vise nema nikakvog razloga za odrzavanje srednje klase u zivotu izuzev kao potrosaca. Nema ideoloskih razloga niti straha od revolucije.Ne treba vise ni toliko radne snage. http://www.guardian.co.uk/global-development/poverty-matters/2011/jan/25/ilo-high-unemployment-young-global-recessionOvaj Elysium izgleda kao realisticna prognoza.

Link to comment

Izvinjavam se, vidim sad da sam greskom stavio pogresan link o globalnoj nezaposlenosti.Ovo je prava stvar i neverovatno je sokantna: http://www.linkedin....ou-ve-been-toldGallup reports global unemployment of good jobs at 73%.Sto ce reci 73% radno sposobnog stanovnistva na planeti ili ne radi apsolutno nista ili nesto `valja` na crno ili polu-crno (tipa prodaje hranu/dzidza-bidze na ulici).Imati full-time posao je danas veliki luksuz. Pa jos biti u kancelariji, kuckati za kompjuterom i biti placen za to - cubicle elita na svetskom nivou.

Link to comment

Tu se verovatno ne racuna sustenance farming (ono gde ljudi gaje proizvode sami za sebe ili razmenu, kao sto su ziveli moji baba i deda).

Link to comment
Izvinjavam se, vidim sad da sam greskom stavio pogresan link o globalnoj nezaposlenosti.Ovo je prava stvar i neverovatno je sokantna: http://www.linkedin....ou-ve-been-toldGallup reports global unemployment of good jobs at 73%.Sto ce reci 73% radno sposobnog stanovnistva na planeti ili ne radi apsolutno nista ili nesto `valja` na crno ili polu-crno (tipa prodaje hranu/dzidza-bidze na ulici).Imati full-time posao je danas veliki luksuz. Pa jos biti u kancelariji, kuckati za kompjuterom i biti placen za to - cubicle elita na svetskom nivou.
a elita koja ima pogled na dunav?
Link to comment
a elita koja ima pogled na dunav?
U tome je i poenta. Svetski prosek je na toliko niskom nivou da raditi u drzavnoj sluzbi u danasnjoj Srbiji za 300 eura ispada nesto na cemu treba da se zavidi.I pored sve te stagnacije i ratova ipak je ostala neka kakva takva infrastruktura koja je opet daleko iznad svetskog proseka (zdravstvo, skolstvo, transport...).Nije slucajno da Srbiju UN svrstava u `high development`: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_IndexToliko je ocajna situacija.Evo pogledajte ovde: http://www.globalrichlist.com/Po ovome ja spadam u 0.12% najbogatijih po primanjima. Ta plata od 300 evra primaoca svrstava u 24% najbogatijih po primanjima.
Link to comment

Lee Rhiannon iz Zelenih trenutno zivi (tj. hrani se) na 2 dolara dnevno, da bi skrenula paznju na ekstremno siromastvo.Interesantno mi je, posto je moja plata u Beogradu par godina pocetkom 90-tih izlazila na tu neku cifru.

Link to comment
Lee Rhiannon iz Zelenih trenutno zivi (tj. hrani se) na 2 dolara dnevno, da bi skrenula paznju na ekstremno siromastvo.Interesantno mi je, posto je moja plata u Beogradu par godina pocetkom 90-tih izlazila na tu neku cifru.
Opet ne verujem da je i takva hiperinflatorna Srbija u ratu mogla da se poredi sa najnerazvijenijim zemljama (http://en.wikipedia.org/wiki/Least_Developed_Country) u bilo kom periodu.Neke stvari koje mi podrazumevamo zdravo za gotovo za milijarde ljudi nisu takve.Na primer niko kod nas ne ocekuje da ce umreti od gladi. Ili da ce umreti od krvarenja/malarije/parazita... jer ambulanti ili nema, ili je tesko biti transportovan do njih ili nema materijala/kadra i ostalih sredstava.Verovatnoca da ces biti ubijen/opljackan/silovan u Srbiji nije statisticki gledano preterano visa od one u razvijenim zemljama.Nezadovoljstvo je problem ljudske prirode, a jos je gore sto tu slabost korporacije zloupotrebljavaju i prave od ljudi konzumente koji kao deca cim nesto kupe odmah zaborave na to i kupuju nesto drugo unedogled.I sta smo onda imali, 73% ljudi nema stalan posao i primanja (50% prima manje od 1000 dolara godisnje), a situacija se sve vise pogorsava sa povecanjem stanovnistva bas u tim zemljama u kojima je situacija najgora. Unapredjenje tehnologije vodi daljem rastu nezaposlenosti, a korporativizam daljem rastu nejednakosti, osipanju resursa i vecem zagadjenju.Time je jasno da ce `kriza` postajati sve gora vremenom.Korporacija kreira bazu u nerazvijenoj zemlji i iskoriscava resurse time povecavajuci zagadjenje i potrosnju tih resursa. Onda je jos vise resursa potrebno da se ti proizvodi dopreme do konzumenta. Konzument na kredit kupuje stvari koje mu ne trebaju. I korporacija postaje bogatija i time povecava svoj negativni uticaj na ceo lanac.Korporacije sve bogatije, konzumenti sve zaduzeniji, zagadjenje vece, resursi oskudniji. I sve to da bi neko imao koju cifru vise na racunu koji je kao i ta cifra potpuno fiktivna stvar. Edited by noskich
Link to comment

Premda se sa ostalim uglavnom slazem, bilo je (jednom odredjenom podskupu) jako tesko u Srbiji u ranim 1990-tim. Mislim i objektivno, a delimicno i zbog toga sto se merila onog sto je "normalno" ne mogu promeniti preko noci. Takodje, vise kao generalni komentar na ovo sto pises, bezlicne globalne statistike ne znace skoro nista na lokalnom i individualnom nivou.

Edited by Indy
Link to comment
bezlicne globalne statistike ne znace skoro nista na lokalnom i individualnom nivou.
Ne vidim kako moze biti bezlicna statistika da 25 hiljada ljudi dnevno umire od gladi. 17 po minuti. Jedan svake 3-4 sekunde. Edited by noskich
Link to comment

prag apsolutnog siromaštva je 1$ dnevno po osobi, preko 3$ već nije problematično po un- ove cifre 1-2-3 $ su moguće za preživljavanje u africi ili aziji za ljude koji žive u improvizovanim skloništima, bez komunalne infrastrukture, bez struje, bez potrebe da se greju preko zime ili da kupuju odeću i obuću za zimukod nas je npr

racun za grejanje u Malom Zvorniku .za decembar mesec 2012. Godine, stan od 58 m2 Greene povrsine, iznosi 10 038 dinara ill 173 dinara p.o. m2
- čisto kao ilustracija koliko para mi moramo odvojiti za ovu potrebu- 90-tih smo i mi preživljavali sa 2$ dnevno po osobi samo što je tada za ta 2$ moglo da se kupi robe kao danas za 10, inflacija je proždirala dugove, u amortizaciju infrastrukture nije ništa ulagano i sistem jenekako funkcionisao, tek posle pada zlobe kada smo dobili one silne kredite za remont elektrana smo videli koliko zapravo košta ta struja- pošto se sada infrastruktura delimično obnovila opet bi mogla da izdrži 4-5, možda i koju godinu više, režima 90-tih
Link to comment
Ne vidim kako moze biti bezlicna statistika da 25 hiljada ljudi dnevno umire od gladi. 17 po minuti. Jedan svake 3-4 sekunde.
Bezlicno je kad sabiras babe i zabe i delis na ravne casti. EDIT. Ne mislim da to ti licno radis, nego je takva priroda globalnih statistika. Edited by Indy
Link to comment
- ove cifre 1-2-3 $ su moguće za preživljavanje u africi ili aziji za ljude koji žive u improvizovanim skloništima, bez komunalne infrastrukture, bez struje, bez potrebe da se greju preko zime ili da kupuju odeću i obuću za zimukod nas je npr
Nikom nije teze neg je nam. Mongoli sa isto ili manje novca prezimljavaju na -40 stepeni.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...