Jump to content
IGNORED

Kafa


dig_chohano

Recommended Posts

Fikrete, napisi uputstvo za przenje ako ti nije tesko.

jel mogu ja?

Kafu rasporediš u tepsiju, da svako zrno dodiruje dno. Rernu zagreješ na 200°C i staviš kafu.

Posle svakih 10 minuta otvoriš i dobro promešaš svako zrno. proces traje oko jedan sat. Kada vidiš da je kafa srednje tamna izvadiš. kada se prohladiš oduvaš, tj očistiš je od opne koja je otpala (kao kikiriki)

Link to comment

Banovićka peć na drva, ne znam tačnu temperaturu, ne smije baš prejaka, često se otvara i miješa varjačom, onda počinje miris da se širi i dalje pečeš po osjećaju, probaj sa manjim količinama u početku, samelji i pij i tako traži ono što bi ti moglo da odgovara. eksperimentiši. Ja volim da ispržim i poneko kvrgavo zrno..

Link to comment

joj moja baba je pekla i mlela kafu na onom rucnom old skul mlinu celo moje detinjstvo,mislim da jos imamo taj mlin negde...kad se samo setim mirsa koji se sirio kucom kad se pekla i pucketala kafa u smedrevcu..a tek kad se skuva tek samlevena  :wub: pa taj miris kafe pomesan sa rakijicom koju su moja baba i mama pile ujutru uh  :wub:  a tek moja bela kafa od soca sto ostane i tri kapi kafe pa pomesano mleko i hleb umocen u to za dorucak  :wub:

Link to comment

korisno je bre!

 

npr. ja imam tu spravicu još kod keve, ali sam skroz zaboravio par stvarčica koje jesu jako bitne - moji su uvek pržili do nivoa kad prođe prvo pucketanje za tursku kafu, a do nivoa drugog pucanja zrna za espreso. isto ne znam da li bih se setio da je važno što pre ohladiti zrna, a jeste, keva je zimi iznosila na terasu, a leti širila u pleh pa u zamrzivač na minut-dva...

i fino ti kaže na dnu kad je jaža kiselost, kad dobija notu karamela, kad ima najviše ulja... svašta nešto :)

Link to comment

Ma mislio sam na dužinu teksta, nema šta, korisno a i očigledno napisano stručno, nego mi smiješno ono referenciranje oko najprostijih činjenica...

 

Ali i dug tekst se savlada kad se skuva (da ne kažem ispeče da me ne ispravljaju autorke) dovoljno kafe :D

Link to comment

Elem, probao sam ovu Honduras Don kafe varijaciju, dosta je tamnija, prženija a samim tim i gorča od ove koju ja koristim. Međutim, u poređenju sa ostalim don i grand kafama, ima zanimljiv ukus (tragove nečega, još nisam načisto šta je) i nije ono neprijatno gorka, da ne kažem kisela kao ove industrijske. Lijepo miriše, malo slabije pjeni, trenutno je koristim kao pojačivač ukusa za ovu moju koju koristim kao podlogu, mada njoj ne treba pojačanje kafenog ukusa, već čisto da malo drugačije zamiriše. Uzeo sam i ovu Kolumbija da probam pa javljam otiske™.

Btw. platih 160 dinara 100 grama, ok, ne pijem 5 kafa dnevno već 2-3 pa nije strašno no opet je to 2x više nego što inače plaćam u Bosni ovu dobru. Nije loša kao promjena u dodatak ali ne znam da li bih je pio čistu, kafa je i stvat navike jbg. Ali ako bih ostao bez standardne, uzeo bih ovu u obzir svakako.

Link to comment

Elem, probao sam ovu Honduras Don kafe varijaciju.

 

pa da, zanimljiva je da se proba, ni ja je ne uzimam redovno. a na kraju, dosta je i do subjektivnog ukusa/navike, meni je neka vakuumirana lavazza najbolja i ako nije u vrhu ni po jednom parametru.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Btw, ova Kolumbija je više po mom ukusu, više vuče na "normalnu" kafu, nema tu pretjeranu gorčinu, ne mora čak ni da se miješa, ali ja je trenutno dodajem u moju standardnu u omjeru 50:50. Ima slične mane kao ova Honduras, ne pjeni, treba malo više da se stavi, nije onako gusta kao kafa na koju sam ja navikao, ali je dobra da se doda malo "šmeka". 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...