Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

Normalno je. Ako bude sranja tokom leta to će se desiti svuda u svetu. FBI zato što je federalna agencija, a let izmedju dve države, pretpostavljam.

Link to comment
On 8. 7. 2024. at 23:47, jms_uk said:

Trazi kompenz (za sve clanove porodice), pa ce biti malo lakse kad te isplate za to kasnjenje :) 

 

On 10. 7. 2024. at 13:27, dragance said:

Ako rade wet lease za YU, onda je to na njihovim (YU) plećima da isplate?


Išao sam preko SkyRefund. Evo dobio jutros odgovor da nemam pravo na kompenzaciju jer je u pitanju bio čarter let.
According to the Serbian Law on Obligation and Property and Legal Relations in Air Transport, the airline does not bear responsibility for charter services.
 

Ja sam čitao zakon pre nego što sam podneo zahtev za refundaciju i tamo piše:
Odredbe čl. 8 - 20. ovog zakona ne utiču na prava putnika iz propisa kojima se uređuju prava i obaveze iz paket aranžmana.

U članovima 8-20 je navedeno sve za kašnjenje, otkazivanje, zbrinjavanje itd, ali mi ova formulacija iznad nije bila jasna. Kao ne utiče na neka druga prava, pošto nije napisano da se te odredbe ne primenjuju u slučaju čarter leta (paket aranžmana). 

Link to comment

Aerodrom ima neke vrlo konkretne probleme koji uvek iznerviraju a mogli bi da se (relativno lako) srede:

  • Na ulazu u aerodrom imas jedan deo check-in a onda posle hodnika od 50 metara, drugi. Nigde znakova gde je sta. Obicno se zavrsi time sto obilazis aerodrom ko muva bez glave u potrazi za svojim salterom.
  • Kilometrima dugacko hodanje od gejta do izlaza iz aerodroma. Ako vec ne moze ovako lose projektovana zgrada da se srusi, bar mogu da se ugrade pokretne trake celom duzinom da se malo ubrzaju stvari. Sreca pa se izgleda koliko toliko radi na tome.
  • Na sprat (gde su svi gejtovi) vodi ne tako siroko stepeniste plus vrlo uske pokretne stepenice. Ovde nekad zna da bas bude zagusenje. Siguran sam da moze da se isprojektuje bolje resenje u sadasnjem prostoru.
  • Toaleti su u ocjanom stanju. Ali ocajnom. Vidi se da je sve novo napravljeno ali je zasrano u rangu sa zlatnim danima na zeleznickoj stanici. Kako moze da ih toliko boli uvo da tako bitnu stvar ne ciste redovno?
  • Pasoska kontrola je reaktivna kad je u pitanju kolicina putnika. Uvek kad dodjemo, a guzva je, gledas kako se puni i puni red a onda narednih 20-30 minuta polako otvaraju dodatna mesta na pasoskoj kontroli. Mislim, vrlo lako moze da se predvidi koliko ti ljudi treba za brzo obavljanje pasoske kontrole, tacno znas kada koliki avion slece i kolika je prosecna popunjenost a uz neki sistem verovatno mozes da pratis i tacan broj ocekivanih ljudi. Cenim da je razlog sto ih jednostavno boli tuki.

Itd...

  • +1 8
  • Hvala 1
Link to comment
On 22. 7. 2024. at 16:01, Shan Jan said:

Aerodrom ima neke vrlo konkretne probleme koji uvek iznerviraju a mogli bi da se (relativno lako) srede:

  • Na ulazu u aerodrom imas jedan deo check-in a onda posle hodnika od 50 metara, drugi. Nigde znakova gde je sta. Obicno se zavrsi time sto obilazis aerodrom ko muva bez glave u potrazi za svojim salterom.
  • Kilometrima dugacko hodanje od gejta do izlaza iz aerodroma. Ako vec ne moze ovako lose projektovana zgrada da se srusi, bar mogu da se ugrade pokretne trake celom duzinom da se malo ubrzaju stvari. Sreca pa se izgleda koliko toliko radi na tome.
  • Na sprat (gde su svi gejtovi) vodi ne tako siroko stepeniste plus vrlo uske pokretne stepenice. Ovde nekad zna da bas bude zagusenje. Siguran sam da moze da se isprojektuje bolje resenje u sadasnjem prostoru.
  • Toaleti su u ocjanom stanju. Ali ocajnom. Vidi se da je sve novo napravljeno ali je zasrano u rangu sa zlatnim danima na zeleznickoj stanici. Kako moze da ih toliko boli uvo da tako bitnu stvar ne ciste redovno?
  • Pasoska kontrola je reaktivna kad je u pitanju kolicina putnika. Uvek kad dodjemo, a guzva je, gledas kako se puni i puni red a onda narednih 20-30 minuta polako otvaraju dodatna mesta na pasoskoj kontroli. Mislim, vrlo lako moze da se predvidi koliko ti ljudi treba za brzo obavljanje pasoske kontrole, tacno znas kada koliki avion slece i kolika je prosecna popunjenost a uz neki sistem verovatno mozes da pratis i tacan broj ocekivanih ljudi. Cenim da je razlog sto ih jednostavno boli tuki.

Itd...

 

Sve ovo je do pre neku godinu bilo skroz ok, do odlichno. U toaletima je chak bila i neka tabla kao ono sto se nekad stvljalo za partizane, u slavu choveka sto je drzao toalete chistima. Shto ne slikah to...

Link to comment

Uzeo sam kartu za let Bg-Frankfurt-Peking sa predviđenim sletanjem u Fr u 18:50 i letom za Pek u 20:00, pa se tripujem da sam se malo zajebao i da mi je to kratko vrijeme za transfer, pogotovo što nisam nikad bio na fra aerodromu. Jel to dovoljno vremena za transfer?

Link to comment

Jesi samostalno uzimao odvojeno letove Bgd-Fra i Fra-Bej ili kod iste aviokompanije? Ako je kod iste onda je na njima da brinu o tome da li stizes. Ako si samostalno uzimao bojim se da ti je prekratak layover, pogotovo sto moras da preuzmes prtljag pa da ga ponovo cekiras.
Vidi i da li su ti letovi na istom terminalu u Frankfurtu.

  • Hvala 1
Link to comment

Uzeo sam komplet kod Air China, tako da kontam prtljag ide direktno za Peking? Plus je isti terminal

Link to comment

Da, onda je to na njima da srede, trebalo bi da stižeš ako let iz Bga ne kasni u startu. 
Ako ne, prebaciće te na neki sledeći let, u najgorem slučaju ćeš prenoćiti negde u Frankfurtu o njihovom trošku.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Dobra stvar je i sto ides non-Schengen to non-Schengen, pa ne moras da brines o pasoskoj kontroli.

Link to comment
On 26. 7. 2024. at 21:07, Lyckety Splyt said:

Uzeo sam kartu za let Bg-Frankfurt-Peking sa predviđenim sletanjem u Fr u 18:50 i letom za Pek u 20:00, pa se tripujem da sam se malo zajebao i da mi je to kratko vrijeme za transfer, pogotovo što nisam nikad bio na fra aerodromu. Jel to dovoljno vremena za transfer?

Generalno je 1h dovoljno, tesno ali se moze. 

Problem je sto LH1481 cesto kasni. Pitaj LH da li mogu da te prebace na LH1407 koji normalno polece oko 13h.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...