Jump to content
IGNORED

Albanija, nova turistička destinacija


Ayatollah

Recommended Posts

Da, za sad naginjem ka letenju preko Rima, iako je to skuplja opcija. Mada nisam još detljno ispitala mogućnosti prevoza od Podgorice do Tirane, Gugl mi nije od velike pomoći. Jel zna neko nešto o tome?
Tu opciju sam ja probala, i radi, taksi od Titograda do Tirane ti je do 100 eur u jednom pravcu (plus avion iz Beograda 70 eur). Znam i takisistu dole koji moze da ti organizuje prevoz, mozda mozes i da se pogodis.Bila sam u Tirani bas pre mesec dana opet i meni je tamo uvek odlican provod.Obrati paznju (mada ces tesko i da je omasis) na mega-giga najvecu na celom svetu albansku zastavu po celoj strani zgrade parlamenta (mislim da je parlament). Mislim da je 30x50 metara, bar. Htela sam da e za ppp slikam izpred, ali ne stigoh.I javni kako je bilo :)
Link to comment

ej sail, tek sad vidim upit. ne znam kolko ti je i dalje aktuelno, no sestra koja je isla PG-Tirana lani isla tuda mi kaze da je putna infrastruktura boze sacuvaj na potezu od relativne blizine Albanske granice do Skadra (makadam+nasut sljunak+rupe, kaze 'think ko to tamo peva') dok - iako je Skadar-Tirana deonica relativno ok - postoji neko potpuno imbecilno ogranicenje od 60km (wtf?) na tom autoputu. isto tako rece da je kolima stoput civilizovanije ici za Tiranu iz Bara (iskljucenje za neko Vladimir selo) iako je duze, ali i da nema pojma dal ide neki bus tuda.tak da kontam da moze da se ide roud tripa i avanturizma radi, al za posao...

Link to comment

Hvala Dark, i ja sam čula da su putevi od Podgorice do Tirane katastrofalni. Dopisujem jedan veliki minus opciji letenje do Podgorice, od Podgorice drumski prevoz.

Link to comment
  • 1 month later...

Kul je Tirana, mislim da nemam mnogo toga da dodam što ovde već nije napisano. Kablovi, divlja gradnja (nadogradnja spratova), zastave svuda (meni inače baš lepa albanska zastava, jedna od omiljenih), vozači nemilice gaze na pešačkom (ne znam da li je ovo već bilo), sve jeftino (osim suludo skupih knjiga!), žene lepe, ima i hipstera i hipsterskih kafića, ima puno smeća u onom potoku, kao i bizarno ružnih verskih objekata.Hajlajt dana mi je odlična i jeftina klopa u nekom restoranu kome sam zaboravila ime jer sam debil, ali moćiću da saznam. Da znam za drugi put, ako ga bude. I jedna savršeno lepa mlada žena, lepa je da se smrzneš, ušla u top 5 najlepših žena koje sam uživo videla.Ljubazni ljudi, poklonila mi teta u knjižari hemijsku sa albanskom zastavom.Ima puno grafita i raznih vidljivih obeležja ovih njihovih Vetevendosje, crveno-crnih ili kako se već zovu.

Edited by sailorman
Link to comment

Meni je provod da tumaram okolo, kako u Tirani, tako i u drugim gradovima. Od ovog konvencionalnog provoda, za klabing ne znam, nisam imala dovoljno vremena, znam da se može super jesti i piti za male pare. Dakle, restorani i uslovno rečeno pabovi su vrlo OK. Restoran čijeg imena pre neki dan nisam mogla da se setim se zove Era. Preporuka.Juče smo na putu od Tirane do Podgorice prošli kroz Lješ i Skadar. U Lješu smo se peli na tvrđavu i išli da vidimo Skenderbegov mauzolej. Tvrđava je strava, pogled od gore kida! S jedne strane more, s druge planine. Deluje čak i malo sablasno, nema ljudi tamo uopšte. Gradić nisam imala prilike da vidim detaljnije, ali izgleda vrlo depresivno. U jarkim bojama, a opet siv.Za Skadar nisam imala vremena, nažalost, samo smo stali da jedemo. U nekom restoranu koji svi hvale i preporučuju, zove se Tradita. Meni hrana bila onako, ništa specijalno, čini mi se da je malo izvikan.

Link to comment
Za Skadar nisam imala vremena, nažalost, samo smo stali da jedemo. U nekom restoranu koji svi hvale i preporučuju, zove se Tradita. Meni hrana bila onako, ništa specijalno, čini mi se da je malo izvikan.
taj skadar mi je najužasniji grad u kojem sam ikada bio! zavarao sam se kako će mi biti šarmantna vožnja uvek punim ulicama bez semafora, da će mi biti smešno što se kafići zovu 'dolce&gabbana' i 'google' i da ću naći neko dobro mesto sa muslimanskom klopom, ali jadac. i taj tradita restoran su ti preporučili jer bar izgleda lepo za slikanje, za razliku od svih ostalih hamburgerija/picerija pod imenom ''america". bolje ne bi ni našla.sve izgleda kao srbija 90ih ali da je prethodno preskočila 60e, 70e i 80e. ništa šarm, čist džiberluk. doduše, svidela mi se jedna sjajna pijaca sa brdima cipela i patika...2ro0zdf.jpg Edited by scab
Link to comment

No sta je nego vrh!Provod - nisam mislila na zurke, klabing i tomeslicno, vec na to da je Tirana nesto potpuno drugacije u odnosu na ostale prestonice u regionu. Organizacija, infrastruktura, donekle i arhitektura, spoj (naizgled nespojivog) novog i starog, itd, sto cini da je to tumaranje okolo koje Sejlorka opisuje meni bilo potpuno fenomenalno iskustvo.Albanija je dugo bila odsecena od sveta, a onda su sredinom devedesetih, prilicno naglo, pohrlili da nadoknade propusteno, s tim sto se islo nekako spontano i bez plana (nista to nije cudno, jasno je), pa to vise izgleda kao pokusaj da se preskoci nekoliko decenija u razvoju nego da se krene ispocetka (ono, podizemo moderne zgrade ali nemamo katastar i sredjene imovinsko-pravne odnose, imamo besne automobile ali nemamo puteve, itd.).A izlasci se, koliko sam uspela da vidim, bar medju mladjim svetom, svode na poziranje, sto se nekako i uklapa u opstu sliku.Meni je sve to zapravo sve nekako tuzno a istovremeno fascinantno.

Link to comment
  • 2 weeks later...
Meni je sve to zapravo sve nekako tuzno a istovremeno fascinantno
upravo tako. jednodnevni izlet, pre dve godine iz bara u skadar. prolaz kroz pominjani vladimir, granični prelaz je zajegnički, crnogorsko-albanski. nema ničije zemlje, finansiran je od strane EU. obišli smo grad. prošli kroz neku ulicu, pešačku, mlađarija u kafićima, kao kod nas, farmerke, patike, vokmeni......ali nekako sve izgleda kao kod nas pre 20 godina. pokoji besni džip, stanovi na prodaju, nove zgrade šarenih fasada. stare zgrade tužno razjebane, oguljene, nema ulaznih vrata, nema prozora na stepeništu, prozori u prizemlju okovani rešetkama..... crkve i džamije su u kohabitaciji, jedna uz drugu, saobraćaj u haosu, prelazi se ko kako hoće, bicikli kolovozom piče u suprotnom smeru. novčanice izgledom ko nekad davno ovde, dronjave. kupili smo albansko maslinovo ulje (kao crnogorsko samo upola cene), pivo (ništa naročito), neke grickalice i slatkiše.bili smo na tvrđavi. impozantna je, baca odličan pogled na jezero, bojanu, drim. zastava je uobičajenog formata.na kraju, ručak u restoranu na obali bojane, dimljeni krap, salate, pivo, neki slatkiš i kafa na kraju. sve je bilo odlično, ambijent takođe. 30€ sa bakšišem za četvoro. posle smo otišli putem do jezera.tada smo kolima išli na jezero preko brda. na jednom mestu, na prevoju, vidiš ispod sebe mesto bivše kasarne JNA, zakolone za ležeći stav graničara, našu karaulu. odosmo do graničnog kamena, pa do albanskog. nismo išli do njihove karule. bilo nas malo zort. ali, nigde žive duše. posle smo sišli na jezero. u povraku nakupili kestena pa pržili na plotni.zve skupa, bilo je zanimljivo.
Link to comment
  • Hamlet Strašni changed the title to Albanija, nova turistička destinacija

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...