Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

34 minutes ago, Tale said:

GRUB pokvario posle nekog WIN10 update,

Krivicu snosi samo Windows, on nije rodjen za 1 suzivot.

 

Zato, gde god je to moguce (posebno na desktopima) svaki OS treba staviti na odvojeni drajv, i - mir na zemlji.

  • +1 1
Link to comment

Ne bi trebalo da je WIN10 pokvario GRUB.  Ako je sve dobro instalirano i koristi se UEFI, na EFI particiji postoje dva bootloadera, jedan Windowsov i GRUB. Grub "zna" da prepozna i pokrene i Windows, zato se on bira kao default, a iz njega možeš da biraš OS koji podižeš (mada može da se podesi i Windows bootloader  da pokrene Linux).

 

Windows update verovatno samo pokvari redosled, pa "nametne" svoj bootloader, samo treba vratiti prioritet GRUB-u.

Link to comment

Pa da, onaj super grub software upravo to i radi (mislim).

 

Za krajnjeg korisnika taj dual boot jeste pokvaren. Nije pogresno reci da ga je Windows pokvario.

 

Tj. svasta, to je opste mesto na internetu: Dual boot with Windows 10 broken after update (search...)

Edited by Indy
Link to comment

Meni se to nikad nije desilo, redovno se Windows update-uje. Evo sad sam baš pokrenuo opcioni update na verziju 21H1, sve je instalirano Windows nije pipnuo EFI particiju, osim možda "svog" dela na /EFI/Microsoft. I dalje se normalno boot-uje GRUB sa EFI particije u okviru koga mogu da izaberem Windows boot manager ako želim.

 

Redosled bootovanja sa EFI particije se podešava u Biosu i nikad mi Windows to nije promenio.

 

edit: secure boot je kod mene disable-ovan, ako je to bitno

Edited by Velocipede
Link to comment

I ja isto nemam tih problema (ne koristim dual boot :D - razdvojio sam ja to odavno)... za one koji imaju problema sa dual bootom, evo ga Chris Titus na tu tematiku:

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

Jel neko podesavao module pod linuxom?

 

https://modules.readthedocs.io/en/latest/

 

Ja jesam, pre 6-7 godina i secam se da sam par puta ozbiljno zabrljao sa putanjama dok ih nisam namestio, a ne secam se vise ni sta je bila caka, ni u cemu je bio problem. Sad bih to da ponovim na masini na kojoj bas ne bi valjalo da nesto zajebem. Ako neko ima neki jako user-friendly guide, bio bih veoma zahvalan.

Link to comment
  • 3 months later...
  • 1 year later...

Ja skoro pređoh 99% na Linux, malo vremena dok se ne setuje sve kako treba, ali sam baš zadovoljan.

 

Evo radi i jedan mali kućni cloud server u dnevnoj sobi, plus desktop i čak MacBook Air M1 sa Asahi Fedorom :D

 

Da ne kažem - I use Arch BTW :D

 

  • +1 2
Link to comment
  • 3 months later...

Samo da kazem da je KDE 6 fantastican i pored toga sto ima ima jos uvek problema sa prelaskom na Wayland.

 

Ja koristim Manjaro privatno i posle ovog update bukvalno prvi put mi sve radi (pre imao probleme sa fingerprintom i bezicnim misom) a uz to i baterija je indenticna kao Win 11.

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
  • 1 month later...
On 31. 3. 2024. at 19:41, bags said:

Samo da kazem da je KDE 6 fantastican i pored toga sto ima ima jos uvek problema sa prelaskom na Wayland.

 

Ja koristim Manjaro privatno i posle ovog update bukvalno prvi put mi sve radi (pre imao probleme sa fingerprintom i bezicnim misom) a uz to i baterija je indenticna kao Win 11.

 

 

 

 

 

I ja sam jako zadovoljan sa KDE 6, pokušavam da budem stalno na Waylandu sada, još zeza malo Nvidia sa driverima i podrškom, ali mi se čini da je svakim updateom sve bolje.

 

Gaming isto tako jako dobar.

 

Moj distro je Arch + KDE koji sam kastomizovao koliko je bilo realno za sada :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...