Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

On i ne igra PC igre, prosto ovaj računar nije sposoban za to. Ok, probaću, [emoji4]
Ako bi desetogodišnjak želio da se pripremi za web-dev/dev-ops (nekad) onda Rocky Linux il' Ubuntu.
  • +1 1
Link to comment

Instalacija je jednostavna, posebno za ove "user-friendly" distribucije.  

 

Najveći problem će ti biti da napraviš novu particiju/particije na koju ide linux, pretpostavljam da instaliraš na isti HDD na kojem je već Windows.  Bitno je i kako sad boot-uješ Windows, da li koristiš BIOS i MBR ili UEFI. S obziom da je stariji računar, verovatno ovo prvo, onda će sve biti jednostavnije, GRUB će prepoznati Windows i imaćeš dual boot.

U drugom slučaju, ako imaš EFI particiju, malo je komplikovanija procedura za dual boot. 

 

Kad to rešiš rešio si sve, posle samo klikćeš next - next ... :)

 

Preporuka za KDE Plasmu i to za OpenSuse, Kubuntu ili Manjaro i to baš tim redom.

  • +1 1
Link to comment

Bilo je malo problema na kraju, tačnije GRUB je naleteo na fatal error i "prekinuo" instalaciju. Mislio sam da je sve propalo ali je butovanje WIN10 popravilo stvar.

Ne sviđa mi se samo to što se mora brzo delovati pri izboru OS na početku, po difoltu ide Kubuntu. Ne znam da li mogu negde da to promenim, odnosno da ukinem odbrojavanje dok traje opcija.

Link to comment

Možeš da promeniš "bootloader options", tu podešavaš timeout u sekundama, tj. koliko da traje to odbrojavanje i da li ga uopšte ima i podešavaš šta se boot-uje po defaultu.

 

Ne znam za Kubuntu da li ima neki GUI alat za to, npr. OpenSuse koristi YaST.

 

Ako neme GUI alata, onda menjaš "ručno", trebalo bi da je file /etc/default/grub. Tu imaš parametre GRUB_DEFAULT, GRUB_TIMEOUT... Kad promeniš file, sudo update-grub (pre izmena obavezno bekap fajla :))

Edited by Velocipede
  • +1 1
Link to comment

Nije mi dozvolio da instaliram pa sam odradio ručno, namestio sam timeout:-1

 

Mislim da ću morati sve ponovo da uradim, nije se Kubuntu instalirao u particiju koju sam za to namenio.

Išao sam na guided jer mi manual nešto nije išao (ne znam gde sam grešio) pa je on napravio neku smešno malu particiju i tu se smestio.

Link to comment

Najjednostavnije je da napraviš dve particije za Kubuntu, / i /home (nove verzije Ubuntua ne koriste posebnu swap particiju). Ako ne planiraš da čuvaš neke podatke prilikom reinstalcije, onda i ne moraš posebnu /home particiju

 

Da li imaš EFI particiju, kako je instaliran Windows?  Daj da vidimo kako sad izgleda disk...

 

 

Link to comment

mislim da ti je najjednostavnije da pustis njega da pravi particije: uzmes jedan deo diska gde hoces ubuntu da instaliras i ne formatiras, ostavis raw. pokrenes instalaciju izaberes taj neformatirani deo diska i pustis ga da automatski pravi particije.

Link to comment

To sam i pokušao ali je on odradio nešto drugo.

Sa druge strane, sad sam seo da napravim screenshot particija i ispostavilo se da ne mogu da podignem nijedan OS jer ne reaguje na tastaturu za izbor OS :(

Link to comment

Šta je napravilo te "sitne" particije od 1MB? Po meni je 500 MB previše za efi, 100 MB je sasvim dovoljno, ali to nije bitno sad :) 

 

Ako hoćeš da ostaviš sve ovako kako je sad, kod instalacije ovu od 36GB mount-uj kao /(root), a ovu od 71 GB kao /home, /boot/efi ostaje, tu se instalira GRUB

 

NIje mi jasno zašto imaš extended particiju ako je GPT,,,

 

Ovako sam ja kod mene uradio dual boot:

 

 

 

 

 

 

Screenshot_20210708_000538.png

  • +1 1
Link to comment

Btw. da iskoristim ovo da obavestim/podsetim sve koji ovde zalaze da ako se GRUB ikada zaglupi i nece da radi ima par (provereno) odlicnih alata (stave se na USB)
SuperGrub 2 & RescaTux

 

Rade preko multiplih distroa, a imaju i neke opcije za Windows (mada meni te nisu koristile, tu je bolji EasyBCD tool.

  • +1 1
Link to comment

@Velocipede Nemam pojma, te particije ne vidim kada gledam iz WIN10. Neću sada više ništa da menjam dok radi.

@Indy Iznenadio sam se da se GRUB pokvario posle nekog WIN10 update, mislio sam da lakše koegzistiraju. Srećom sam i dalje imao live Kubuntu na USB sticku pa sam uspeo da popravim.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...