Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

@Indy

 

Jako je vazno da obezbedis dobru elektricnu vezu okretaca ploca i sasije pojacala koja je dobro uzemljena, treba da imas posebnu zicu sa okretaca za to.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Indy said:

Btw i drugo pitanje - da li za podešavanje tracking force koristite digitalnu vagu (ili samo counterweight)?

(npr)

  Reveal hidden contents

61ztyluzqnL._AC_SL1500_.jpg

 

Planiram da menjam pickup, pa mislim da će mi trebati. Na mom vrlo bazičnom Pioneeru PL30 je jeftina AT3600 (možda zato daje malo "boomy" basove, premda mi je gramofon generalno korektan, bez obzira na nisku klasu) a od davnina imam (slabo korišćenu, oko 1990.🤣) Ortofon FF15XE MKII (plus i dodatnu originalnu iglu za zamenu), za koju cenim da bi glatko trebala da je bolja (premda nije ništa vrhunsko).

 

Za podešavanje gramofona vagica nije neophodna, odnosno sasvim dovoljni su ti podeoci na tegu za implementiranje potrebne gazne sile.

 

Taj Ortofon ima verovatno bolju (eliptičnu) iglu u odnosu na AT3600.

Zamena zvučnice, kad je već imaš moguće da će dovesti do promena u zvuku, obzirom da je AT3600 na toplijoj strani.

  • Hvala 1
Link to comment

@Indy imam baš taj NAD, pa ako se predomisliš pitaj ako te nešto zanima. Inače sam ga uzeo iz estetskih (zapravo OCD :isuse:) razloga jer sam od ranije imao NAD tjuner. Inače je upareno sa Jamo 707i zvučnicima, mada nisam neki sofisticiran slušač, jer jedino mesto gde može da stoji je dneva soba uz dvoje sitne dece. 

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, 3opge said:

@Indy

 

Jako je vazno da obezbedis dobru elektricnu vezu okretaca ploca i sasije pojacala koja je dobro uzemljena, treba da imas posebnu zicu sa okretaca za to.

Hvala što si me podsetio. Ovaj Pioneer nema ništa za uzemljenje (pošto je sa ugrađenim pretpojačalom, koje ja nikad nisam koristio). Možda može nešto da se nabudži.

 

 

Link to comment

Ne sekiraj se unapred, jer možda neće morati da se uzemljuje, a ni budži :)

 

 

Edit. Evo informativnog, korisnog i jasno napisanog članka (i to sa Pro-Ject-ovog sajta - jedno pozitivno brojanje za njih) o problemu uzemljenja gramofona: What is a Turntable Ground Wire and Do You Need One? - Pro-Ject USA

 

Edit Edita: Tehnički detalj, koji ne menja suštinu teksta: u tekstu se spominje frekvencija od 60Hz, obzirom da se radi o američkom sajtu. U Evropi je to naravno 50Hz.

 

Edited by Ras
  • +1 1
Link to comment

Usually, yes. Regardless of whether it’s a belt or direct drive turntable, there’s a potential for ground loop. Since the ground wire doesn’t conduct the electrical currents for the music itself, you don’t technically need to ground a record player in order to listen to music. However, even if the hum isn’t super noticeable, in most cases it’s better to play it safe to avoid a ground loop. If your turntable comes with a ground wire, that’s a surefire sign it needs to be grounded. Technically, some turntables with built-in phono preamps don’t require grounding. If your turntable has a built-in phono preamp that you use instead of a separate, there’s no grounding wire included, and you’ve never had sound issues – you may be fine. It’s easy enough to check for a wire, and also see what the sound is like. Even so, it never hurts to ground it.

 

@Ras

ovo je kljucno: ako koristis ugradjeni phono preamp onda je ok.

 

  • +1 2
Link to comment
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...