Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

Ceo dan (omogućeno praktično neimanjem bilo čim da se bavim na poslu :D) sam nešto čituckala (skapirala da je u suštini najznačajniji objektiv, a ne samo telo - pogotovo ako smo skromnih zahteva) i razmišljala (o garancijama). Rezultati:Odustala sam od D40 jer nema motorče za AF u samom telu što je meni izuzetno bitno (da ne zavisim od ne znam kakvih objektiva) - ovaj, nadam se da Canon to ima :).Nekako mi je rizično da kupujem u Americi - šta ako se nešto desi, a ja nemam garanciju (faličan aparat, na primer, ili nešto drugo)? Zbog kupovine u Srbiji ne mogu sebi da priuštim 450d, što znači da mi ostaje 400 i 350 (recimo).Zapanjilo me da je ovde (doduše, gledala sam samo dva sajta) telo 350d skuplje od 400d kita, dok u axelu ponuda 350 i 400 i ne postoji. U čemu je štos (za ovo prvo)?Objektiv - definitivno ću morati da ga kupim, ali ne odmah kada i sam aparat (mora da prođe nekoliko meseci za oporavak). Koliko je otprilike taj 120-160 mm pošto se ja među onom ponudom objektiva uopšte ne snalazim. I da li bi sa njim (ili nekim drugim) mogla da se snimi scena (znači ne portret) sa malo veće udaljenosti (do 10 metara), pa da se onda eventualno isecka šta mi treba, a da to izgleda normalno?Edit: objektiv bih već i mogla da kupim u Americi - nekako mi lakše da puknem 100-150 evra, nego 500 :D.

Edited by kiki
Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pretpostavljam da je u pitanju greska, jer je nemoguce da 350d body bude skuplji od 400d sa kit lensom. Pozovi ih. Sto se objektiva tice ovaj zoom bi bio idealan i pristupacan. Inace, motor za auto-focus se nalazi u objektivu.

Link to comment

Definitivno (mada je to teško reći, možda me neko i odgovori :)) sam se odlučila za 400d kupljen u Srbiji (samo zbog garancije - malo sam plašljiva po tom pitanju). Jedno praktično pitanje za upućenije i sa više iskustva: da li naši trgovci (ovaj 400d sam pronašla samo u u bmfoto-u) imaju običaj da daju neke popuste u toku praznika? Ono, bliže se pa bih mogla i da sačekam.

Link to comment
Ne kupovati Nikon D40, ama baš nipošto. Ima neki atipičan bajonet, ne možeš na njega da staviš nijedan objektiv koji inače koriste Nikonovi aparati.
zar nije kod njega samo zvrcka da telo nema motor za autofokus, te isti radi samo sa objektivima koji imaju interni motor, a da se ostali objektivi mogu okaciti i raditi sa njima, samo nemas AF?
Link to comment

I to, plus ovo što sam spomenula. Procunjaj malo internetom pa ćeš videti da kod svih standardnih objektiva koji su namenjeni za Nikonova kućišta - Sigminih, Tamronovih, Tokininih, whatever - piše da objektiv nije za aparat D40. Što je mnogo gore od nedostatka motora za autofokus, tom nedostatku čak može i da se progleda kroz prste jer skoro svi moderni objektivi imaju taj motor (jedino ako neko ima stash Nikkor objektiva iz osamdesetih, pa hoće da ih koristi na digitalcu).Btw, to za nedostatak motora važi i za D60.

Edited by maxivida
Link to comment

Prednost Nikona nad Canonom, ako to uopste moze i da se nazove prednost, je sto i na danasnjim digitalnim Nikonima mozes da zakacis objektive iz tamo 50-ih proslog veka. Ali SVIM Nikonima. Canon je naprimer zajebao stvar, kad ono bese, tamo polovinom 80-ih sa Eos-om 650 kada su promenili bajonet.Nikon u svojim objektivima nema AF motor, kao uostalom ni Canon. Sony i sva ostala sranja imaju. E sada, Sigma a mozda i neki drugi levaci, Tamron ili Tokina ali nisam siguran, prave neke objektive za Nikon sa motorom i oni su bas namenjeni D40 i D60. Nesto se govorkalo da ce i sam Nikon da izbaci takav neki objektiv ali ne znam koliko su daleko otisli sa tim planovima.

Link to comment
Nikon u svojim objektivima nema AF motor, kao uostalom ni Canon.
Svi Canon EF i EF-S objektivi imaju AF motor.Kao i Nikon AF-S objektivi. Edited by jms_uk
Link to comment
Prednost Nikona nad Canonom, ako to uopste moze i da se nazove prednost, je sto i na danasnjim digitalnim Nikonima mozes da zakacis objektive iz tamo 50-ih proslog veka. Ali SVIM Nikonima.
ne preporucuje se stavljanje objektiva pre AI modela na digitalne aparate [osim D40/D40x], jer ce da ih ostete.
Link to comment
pa sad sve zavisi ko se koliko drzi preporuka uglavnom cinjenica je da mozes da ih stavis ako hoces jer je bajonet isti.
pa i EF i EF-S bajoneti su isti - ali ce EF-S objektiv ostetiti ogledalo full frame aparata.inace ovi 'levaci', kako si ih nazvao, prave neke odlicne objektive.
Link to comment
  • 2 months later...

help me, help me! pokusavam da filtriram dve slike tako da im rasponi frekvencija/ciklusa budu jednaki, da se ne preklapaju, ali da se dodiruju. na primer da prva bude 20-30 ciklusa a druga 30-40 (lupam brojke, ne znam ni da li imaju smisla, ali ideja je jasna). obe treba da budu ostre, mada nemam nista protiv da jednu od vec izostrenih naknadno blurujem da bih dobila to sto hocu. na raspolaganju su mi photoshop i corel draw i svi filteri u njima. slike su sve 1024x768, snaga filtera je isto izrazena u pikselima. ima li neko ideju kako? ako ne resim do ponedeljka, i'm screwed.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...