Jump to content
IGNORED

Istorijski kviz


casperbgd

Recommended Posts

Verovatno mislis na kralja Nikolu, unuk je kralj Aleksandar I Karadjordjevic...mada, Nikolu je zbacila sopstvena skupstina...i imao je sina...

Edited by Drug Chabor
Link to comment

Jeste, mislim na Nikolu evo sad vidim da je imao i sina :blush: pa kakav je to sin bio kad se krune nije latio moram sad da guglam a ovo da ga je zbacila skupština, čuj skupština, to da se Vlasi ne bi dosetili. Cela istina je da je Alex bio bezobrazan kao mali i onda mu je đed Nikola dao par očinskih i ovaj mu nije to zaboravio i rekao mu je :" Upamtićeš ti mene đede!" i onda mu je kad je porastao vratio milo za drago.

Link to comment

Николу су звали таст Европе, његовом сину су Италијани 1941. нудили круну, али је он то одбио. Умро је у Паризу, Његов унук Никола је уметник :)

Link to comment

Da li su se Vlasi dosetili ili ne, ne znam, ali znam da je Nikolu zbacila sopstvena skupstina, dakle crnogorski poslanici. Inace, Aleksandar kao mali nije bio bezobrazan, za razliku od starijeg brata Djordja, cak je bio Nikolin miljenik, tako da mu sigurno nije rekao "zapamtices ti mene đede" :lol: Ali, to je sad vec prica za neki drugi topik...Kad smo vec kod tadasnje srpske drzave na jugu, evo pitanja: ko je u ime Crne gore prvi stupio u kontakt sa Rusima, kada i kako?

Link to comment
  • 2 weeks later...

Vladika Danilo je u julu 1711. godine primio ruske oficire, pukovnika Mihaila Miloradovića rodom Hercegovca i kapetana Ivana Lukačevića, Podgoričanina. Oni su mu doneli Petrovu povelju da Crnogorci, kao i ostali Južni Sloveni krenu na Turke.

Edited by saveznik
Link to comment
  • 2 weeks later...

Izvin'te, dugo sam čekao na potvrdu, a onda već nekoliko dana zaboravljam da skrenem levo kod Albukerkija.Ako me nema nekoliko sati, slobodno postavite pitanje. Evo novog pitanja. Krajem XVII veka jedan evropski vladar je sinove iz plemićkih porodica slao u jednu poznatu privatnu pomorsku školu na obuku o moreplovstvu. škola je na bila na teritoriji bivše SFRJ.Čija je škola i u kom gradu se nalazila?

Link to comment
  • 2 months later...

Priznajem da je istorija u mojoj glavi jedna velika crna rupa. :sramimse:Ne mogu da se setim (makar ne brzo) nijednog pitanja koje ne moze da se izgugla (kao chaborovo uostalom :rolleyes: )

Link to comment

pa os' da neko drugi preuzme?da ne pominjemo da jos dugujes pitanje za sampiona/e :Pedit:posto palim do grada za par min - ako Tihajeza odluci da prepusta palicu, evo pitanja (ako ne ignorisite ovo moje :) ). Ovaj detalj sam procitao u jednoj knjizi (istorijskoj naravno :) ), probao sam da izguglam, ali bez veceg uspeha, ne znam da li je ultra lako (ne verujem) ili ultra tesko pitanje, mracno je u svakom slucaju. Kralj je nakon osvajanja grada dozvolio svojim vojnicima da rade sta hoce. Kada je na ulici video bebu kako pokusava da sisa mleko od majke kojoj je bila odsecena glava, zabranio je svojim vojnicima da ubijaju zene i decu (muskarce su i dalje smeli da ubijaju <_< ). Koji kralj je u pitanju?

Edited by dionysos
Link to comment

U pitanju je srednji vek. Doticni kralj nije bio poznat po milosrdju, zbog cega je ovaj postupak i zanimljiv. U istoriju se upisao bitkom u kojoj je ostvario veliku pobedu protiv brojcano mnogo jaceg neprijatelja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...