Jump to content
IGNORED

Istorijski kviz


casperbgd

Recommended Posts

Negde sam pročitao i teoriju da su nazvani po nekom Bugarinu koji se tako zvao, osnivaču sekte. Ali to je nemoguće potvrditi, pa i dalje preovladava verovanje da je naziv nastao jednostavnim spajanjem reči "bogu mili".

Link to comment

Nedavno sam procitar da su i katari (cathares) ustvari bogumili (ili bogomili). U francuskoj gdje su imali jako uporiste zvali su se "Bons Hommes" ili "Parfaits" ("dobri ljudi" ili "perfektni").Mozda bliski bogu?

Link to comment
Mrzi me da smisljam pitanje, pa evo jednog prostog.Zbog cega se bogumili tako nazivaju?
E, baš si namučio sa ovim pitanjem. Morao sam da pogledam u Wiki i tamo kažu da nije jasno poreklo reči, ja l` od popa Bogumila, ja l` od Bogu Mili, ja l` od Bože pomiluj, ja l` od Božje milosti, ja l` od molitelji. Stvarno ne znam odgovor, ali mora da je nešto od ovoga, pa neka neko ko nije virio u Wiki proba...
Link to comment

Od bugarskog popa Bogumila. Po njemu nose ime. Inace, Katari i Patareni su takodje bogumili. Katari, ne secam se tacno kako su oni dobili ime, dok su Patareni dobili ime po siromasnom predgradju Milana, koji se zvao Patarija, ili slicno tome.To bliski Bogu takodje deluje logicno, jer su smatrali da je postojanje crkve nebitno, jer je Bog u drvetu, travi, uopste svuda u prirodi. Medjutim, koliko ja znam, zvanicna teorija ucenja je ova po Bugaru Bogumilu. Inace, Franjevci i Dominikanci se skoro nimalo ne razlikuju u crkvenoj dogmi od bogumila, medjutim njihovo priznanje je neka druga prica. Da ne smaram sada ovde.E sad, ni sam ne znam ko bi trebao sledece pitanje da postavi. Rekao bih da je ipak prvi odgovorio Al-Khwarizmi.

Link to comment

Богумили, албигнези, патарени су манихејска секта која се јавља у првим вековима хришћанства на Истоку.Учили су да је све материјано грешно, јер је створено од ђавола и нестаће у огњу, а да је духовно створио Бог и да томе треба тежити.Уништавали су цркве, иконе, књиге, чак су и сопствено тело презирали. Пошто су били анархисти све власти су их гониле. Задржали су се до 15. века у нашим крајевима.

Link to comment
Mida :lol:
Ne, ovaj nije iz mitologije, a i živeo je dosta kasnije od istorijskog kralja Mide. Navodno se toliko plašio da bi ga protivnici mogli otrovati, da je redovno unosio u organizam male količine velikog broja tada poznatih otrova, ne bi li izgradio imunitet. Takođe, svesrdno je istraživao protivotrove, i smislio koktel lekovitih trava koji je svakog dana uzimao kao preventivu.Međutim, kada je posle izgubljene odlučujuće bitke pokušao da izvrši samoubistvo, ipak je probao sa velikom količinom otrova, ali bezuspešno.
Link to comment
el može da crtam? :lol:
Baxuze 1 ! <_< Evo ja cu:Par pijanih vojnika je unistilo jednu poslasticarnicu. Samo zbog toga je cak deset godina kasnije izbio rat izmedju dve velike zemlje...O kom ratu je rec?
Link to comment

Nedelju dana niko ni da pokusa da odgovori... <_< <_< <_< Evo, dacu par hinta i opisati pricu koja je dovela do rata...Ako to ne bude dosta moracu sam sebi da odgovorim kad niko od lenjivaca nece...Tokom 1 vojne pobune u glavnom gradu 1 velike vanevropske zemlje spaljeno je i poharano dosta zanatskih radnji medju kojima i 1 poslasticarnica drzavljanina 1 velike evropske zemlje. On se prvo zalio lokalnim vlastima za odstetu koje ga nimalo nisu brenovale. Onda je pokusavao da dobije odstetu u svojoj zemlji i taj njegov zahtev je nekako dospeo do dvora i samog kralja koji je iz raznih drugih razloga ovu stvar podigao na medjudrzavni nivo. Odstetni zahtev je uspostavljen u iznosu od cak 600k tadasnjih $ sto je bila enormna suma. Predsednik vanevropske zemlje je ostro odbio da izmiri toliki iznos na sta je kralj zapretio ratnim pohodom sa ciljem namirenja stete ako se odsteta ne isplati. Posto naknada nije izvrsena posle nekoliko meseci je ova evropska zemlja poslala veliku vojnu expediciju pojacana odredima iz jos 2 velike evropske zemlje i osvojila znacajan deo vanevropske zemlje. Naravno, ovo je bio povod za rat, pozadina je bila mnogo jasnije ekonomske prirode. Ipak, rat je nazvan po ovom povodu a i enormna odsteta je na kraju ipak isplacena doticnom poslasticaru...E sad ako ipak niko ne bude znao ili bar izguglao... <_<

Link to comment

Kad ovako sve napišeš zaista nije teško izguglati poslastičarski rat.Eve ga i pitanje (lahko) - Bio jednom jedan evropski kralj. On je imao 4 ćerke ali away nije imao sina. Uspeo je da uda 2 ćerke za buduće kraljeve susednih zemalja. Ali ni to mu nije pomoglo da održi svoje kraljevstvo jer ga 1 oonook zbacio sa trona. Ko je kralj?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...