Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Drugo, da, lekar je kriv ako kaže "ja na UZ ne vidim bubreg" i ništa dalje ne objasni... Ili je pacijent kriv, ako mu je to kazano bez objašnjenja ? Jebem li ga , ja čitam danima da se pacijenti ne razumeju u struku, ne treba da tumače, samo da veruju... Kad, vidi vraga....
Jeste, a šta ako objasni i doda "ali to ne mora ništa da znači, na UZ je moguće da se bubreg ne vidi" a pacijent to shvati kao nekakvo pokrivanje drugog lekara pošto jel'te svi lekari pokrivaju jedni druge i protumači da stvarno nema bubreg?Zato sam i napisao da je verbalna komunikacija sekundarna a da je primarno ono što se napiše jer rečeno svako može da tumači onako kako mu je drago a ono što je napisano je egzaktno makar onoliko koliko su egzaktne reči koje stoje na papiru.
Link to comment
Jeste, a šta ako objasni i doda "ali to ne mora ništa da znači, na UZ je moguće da se bubreg ne vidi" a pacijent to shvati kao nekakvo pokrivanje drugog lekara pošto jel'te svi lekari pokrivaju jedni druge i protumači da stvarno nema bubreg?Zato sam i napisao da je verbalna komunikacija sekundarna a da je primarno ono što se napiše jer rečeno svako može da tumači onako kako mu je drago a ono što je napisano je egzaktno makar onoliko koliko su egzaktne reči koje stoje na papiru.
OK... I, jel lekar napisao to ?Koliko se sećam slučaja, nije...b92

Čovek koji je otišao na operaciju aorte probudio se bez zdravog bubrega. Udruženje za zaštitu pacijenata zna za nekoliko sličnih slučajeva, što je predsednica te organizacije obelodanila u emisiji "Uvećanje" B92. Ministar zdravlja nema komentar na te tvrdnje i kaže da će tražiti transkript razgovora iz emisije, koji će javno predstaviti tužiocu.Pacijent Srećko Ranković pre operacije srčane aorte imao je levi bubreg, što se na dokumentu Ministarstva zdravlja o lečenju u Kliničkom centru Srbije jasno vidi.Posle godinu dana, zbog povišenog pritiska, javio se lekaru na VMA. Tada mu je rečeno da mu je pritisak povećan zbog toga što nema levi bubreg, što je lekar i napisao na otpusnoj listi.Ranković otkriva da su ga lekari Kliničkog centra kasnije "kritikovali" što je išao na VMA i nudili mu prevremenu penziju."Sve su snimke mi uradili i pronađu mi da mi fali levi bubreg. Nisam verovao. Kaže: Kada si izvadio? Jesi morao? Po rezu što su videli doktori. Reko?, nikad nisam vadio bubreg, samo sam operisao krvni sud. I, ovaj, oni su se malo zapanjili, malo više, u stvari. Uradio sam dva-tri snimka i to je bilo to po pitanju bubrega", kaže on.

Znači™ lekar mu je napisao na otpusnoj listi, ako je verovati B92, da nema bubreg...

Link to comment
Mnoge stvari koje se dešavaju u zdravstvenim ustanovama su na neki način iznuđene od strane RZZO. Evo, daću ti konkretan primer - služba za planiranje u RZZO izgleda da radi na o-ruk principu. Dešava se da (kada imaju trenutno priliv iz budžeta) neki lek stave na pozitivnu listu da bi ga samo nakon nekoliko dana skinuli. Dakle, tih nekoliko dana je određeni lek mogao da se dobije besplatno u ustanovi, da bi taj isti lek bio nakon nekoliko dana nedostupan pod tim uslovima. Da ti ne pričam o problemima sa softverom za liste čekanje. A na te stvari zdravstvene ustanove ne mogu nikako da utiču jer su praktično u podređenom položaju u odnosu na lokalnu filijalu RZZO, pod daleko većim pritiskom nego od strane Ministarstve, recimo.
Verujem ti da je tako i da uzroke mnogih problema treba tražiti u RZZO-u tj u njegovom radu, zastarelom sistemu, možda i u lošem kadru.
Link to comment
Kao što je lako lekaru da generalizuje i da time pravda svoj nedostatak komunikacije isto tako je lako i tebi da osipaš paljbu po svim lekarima jer si naleteo samo na one "mutave". A daleko od toga da smo svi "mutavi", čak naprotiv i siguran sam da će to mnogi potvrditi.
srdjanne, citam danima sta pises i sad moram da ti opisem svoj slucaj, iz najbolje namere :). nadam se da neces iz ovog sto napisem pomisliti da ja generalizujem lekare u Srbiji, meni su oba roditelja lekari (bili, cale vise nije ziv). moj zakljucak, iz mog celog zivotnog izkustva sa lekarima u Srbiji i van nje je da problem u verbalnoj komunikaciji izmedju lekara i pacijenata u Srbiji postoji. ne izmedju svih lekara i svih pacijenata ali taj trend nazalost postoji. a evo zasto to mislim: moji roditelji su ziveli i radili u manjem gradu gde svako svakog zna. ja sam do svoje 19te godine mislila da su svi lekari fini, ljubazni, vole da objasne kad ih ja nesto pitam itd...kao sto su i bili jer su znali 'ko su mi roditelji'. a onda sam otisla u BG na studije i pocela da se lecim u studentskom klinickom centru gde bas i nisu znali ko mi je mama...tu sam dozivela potpuno drugu sliku: arogantno, nestrpljivo ponasanje, nema objasnjavanja tvog stanja (samo ti kaze sta imas i sta da uzimas), o reakcijama kad postavim neko 'strucno' pitanje ne moram ni da komentarisem...jako mi je zao sto sam zaboravila imena svih tih lekara i sestara, ali veruj mi da sam vrlo brzo odlucila da tamo vise ne idem i presla na kontrole kod privatnih ginekologa.a onda sam otisla na Novi Zeland gde tek pojma nemaju ko mi je mama...medjutim, opet su svi lekari sa kojima sam se do sada srela vrlo ljubazni, pod broj jedan. strpljivi sa mojim pitanjima, pod broj dva. sto ne znaci da su svi jednako dobri u komunikaciji. ja sam se na kraju odlucila za jednu doktorku koja je definitivno najbolji lekar koga sam ja do sada srela, ako gledam zbirno strucnost, zainteresovanost za pacijenta, objasnjavanje rezultata (za sta ne moram da je pitam, nikada mi nije dala rezultate ili obavila pregled a da nije detaljno objasnila na sta sumnja, zasto se to javlja, kako se to leci, sta bih ja mogla da preduzmem, sta da ocekujem itd.). a prezauzeta je, veruj mi, jer je ubedljivo najbolja u studenstkom medical centru i svi hoce kod nje.vrhunac svega je kada sam zavrsila na kraju kod reumatologa. cim je cuo sta studiram, prvo pitanje je bilo "sigurno si proverila na netu sa cime mogu da budu povezani tvoji rezultati?". naravno da jesam :) . razgovor od tog trenutka je tekao ovako: "onda verovatno znas ovo?...a znas li za ovo?...znas li da to ne znaci uvek ono?...postoji i ovo....nekada se desava ovo...je l' imas neko pitanje u vezi ovoga..." - coveku uopste nije smetalo sto sam ja dosla spremna kao na ispit iz imunologije, vec je to iskoristio da mi bolje objasni situaciju. ja stvarno posle svega ne mogu da ne primetim da kod nas postoji problem u odnosu lekar-pacijent. ali taj problem ima tako duboke korene da se plasim da se nece skoro resiti. mada, opet, imam odlicno iskustvo sa privatnim lekarima po pitanju komunikacije, tako da ko zna...mozda ima nade.
Link to comment
Znači lekar mu je napisao na otpusnoj listi, ako je verovati B92, da nema bubreg...
Eto, konačno smo došli do suštine.Ako ima napismeno to da nema bubreg onda se može praviti slučaj (i to protiv tog lekara koji je to napisao na osnovu UZ pregleda), ako nema napismeno, onda džabe, i umesto da se mediji skoncentrišu na to šta piše oni su se, hvala bogu, uhvatili za rekla-kazala i od svega toga napravili cirkus koji nikome nije koristio.@estel - naravno da se, generalno gledano, komunikacija lekar-pacijent u oba smera ne može nazvati zadovoljavajućom, i naravno da je ona na Novom Zelandu bolja nego u Srbiji i naravno da je na Novom Zelandu onoliko bolja koliko je Novi Zeland kao društvo napredniji od Srbije. Kako Srbija bude napredovala kao društvo, napredovaće i komunikacija lekar-pacijent (i to u oba smera, ne vidim zašto bi se insistiralo poboljšavanje samo u smeru lekar-pacijent kada je i drugi smer veoma važan). Ja mogu da razumem mnoge stvari ;) ali stvarno ne mogu da razumem kako neko očekuje da zdravstvo u jednom društvu koje je do grla u septičkoj jami bude kao na zapadu? Kao što ne možeš očekivati da se u našim bolnicama CT i MR rade rutinski isto tako je nemoguće da ama baš svi lekari što se nivoa komunikacije tiče budu kao na Novom Zelandu. Jeste, lepo bi bilo da jesu, i jeste, radimo na tome ;) ali ponekada se treba setiti i špice Peščanika - "neke stvari se najbolje rešavaju tako što se uopšte ne rešavaju" iliti u prevodu, komunikacija će se vremenom popraviti sama od sebe kako budemo napredovali kao društvo.
Link to comment
@estel - naravno da se, generalno gledano, komunikacija lekar-pacijent u oba smera ne može nazvati zadovoljavajućom, i naravno da je ona na Novom Zelandu bolja nego u Srbiji i naravno da je na Novom Zelandu onoliko bolja koliko je Novi Zeland kao društvo napredniji od Srbije. Kako Srbija bude napredovala kao društvo, napredovaće i komunikacija lekar-pacijent
vidis, ja sam odlucila da odem iz Srbije i nikad se ne vratim, kad nisam mogla sebi da odgovorim na pitanje: da li smo takvi jedni prema drugima jer smo u teskoj situaciji ili smo u teskoj situaciji jer smo takvi jedni prema drugima...i i dalje nemam odgovor...ako moze privatni ginekolog ( a ja sam se srela sa dvema u BG, birane potpuno slucajnim uzorkom) da bude fini i da mi objasnjava sta radi, zasto ne moze ginekolog u studentskom centru? nisu placeni koliko bi trebali? ako je to ono sto im je bitno a vole medicinu - sto ne idu iz Srbije? sto ne otvore privatnu kliniku? ja da sam htela da budem frustrirani molekularni biolog - ostala bih u Srbiji.
Link to comment
ako moze privatni ginekolog ( a ja sam se srela sa dvema u BG, birane potpuno slucajnim uzorkom) da bude fini i da mi objasnjava sta radi, zasto ne moze ginekolog u studentskom centru?
imam i ja odlicno iskustvo sa privatnim lekarima i smatram da je to veliki deo problema.uz potpuno uvazavanje cinjenice da i u drzavnom zdravstvu postoje i strucni i ljubazni doktori, do takvih je 10 puta teze doci jer se u svakom DZ ili bilo kojoj zdravstvenoj instituciji tacno zna koji je lekar kakav i kod kojeg se ne salju ni neprijatelji. stoga su ovi dobri naravno konstantno pretrpani.uvodjenjem privatnog zdravstva pod standardno medicinsko osiguranje (kao sto je to npr u EU) bi drasticno promenilo sansu obicnog coveka da dobije pregled i tretman odgovarajuceg kvaliteta.e sad, zasto se sa istim odugovlaci, to je vec drugo pitanje.
Link to comment
Eto, konačno smo došli do suštine.Ako ima napismeno to da nema bubreg onda se može praviti slučaj (i to protiv tog lekara koji je to napisao na osnovu UZ pregleda), ako nema napismeno, onda džabe, i umesto da se mediji skoncentrišu na to šta piše oni su se, hvala bogu, uhvatili za rekla-kazala i od svega toga napravili cirkus koji nikome nije koristio.
Jel' taj lekar, koji je dao pogrešnu dijagnozu, odgovarao ? Nekome, bilokome ? Jel mu skinuto 20% od plate ? Ili, nema veze, eto čovek ima bubreg, to što je lekar pogrešio, nema veze ? A pacijenta, ko jebe, što se uzrujao, što je izgubio dane tražeći svoj bubreg, i, na kraju krajeva, što je trošio državne resurse i pare...Taj lekar je trebao da odgovara... Ali tada nije bilo protokola, pa nema ni odgovornosti, jel tako ?
Link to comment

protokol, odgovor...jebote, iskuliraj, radisa, zar je 1 bubreg dovoljan po tebi razlog da se digne dreka na profesiju hodajucih svetaca?pa zamisli, koliko su samo bubrega ti isti doktori spasili?a o tome mediji ne umeju da izvestavaju!i taj covek je histerican, bubreg, pa bubreg, pa ima jos 1, jebote, da je odmah tacno i koncizno objasnio lekaru gde ga i kada probada, i njega bi mu spasli, garant.

Link to comment
protokol, odgovor...jebote, iskuliraj, radisa, zar je 1 bubreg dovoljan po tebi razlog da se digne dreka na profesiju hodajucih svetaca?pa zamisli, koliko su samo bubrega ti isti doktori spasili?a o tome mediji ne umeju da izvestavaju!i taj covek je histerican, bubreg, pa bubreg, pa ima jos 1, jebote, da je odmah tacno i koncizno objasnio lekaru gde ga i kada probada, i njega bi mu spasli, garant.
Ma da, i to što kažeš...
Link to comment

Mene u stvari nervira ta nemogućnost da se prizna da je lekar pogrešio... I kad dođemo dotle, onda se ili ne odgovori ili se prebaci na premor i koliko smo mi spasli, a sad se napadamo... Dao sam primer pre par strana, na to se elegantno preskočio odgovor... Sad je opet priznao da je lekar pogrešio, ali dalje se neće nastaviti, garant™... Juče me je žena na nešto podsetila, što sam zaboravio... Bilo pre godinu dana... Pred porođaj je trebala da ide na CTG... U porodilištu su joj rekli da mora da donese uput od lekara opšte prakse... Ode kod jednog, on kaže to izdaje ginekolog... Ginekolog, kaž,e izdaje lekar opšte prakse... Ode kod drugog lekara opšte prakse i dobije bez problema... Izgubila je ceo dan, u 9. mesecu trudnoće, jebavajući se sa budalama, čekaonicama, panjala se, silazila, jer neko ne znaju svoj posao... I šta sad, pa do je samo jedan dan... Koga jebe..

Edited by radisa
Link to comment

ja kontam da je pojenta na prihvatanju odgovornosti, tojoest obavezi za isto, a ne samom priznavanju greske.a to bi, samo po sebi, dobar deo navedenih realnih problema poceralo ka resavanju.

Link to comment
Dobro je ako te najvise nervira samo odbijanje lekara da prihvate gresku, posto ce se tvoj problem najlakse resiti. Tu negde procenjujem limite poboljsanja zdravstvenog sistema u narednom periodu. Sve ostalo, jebiga.Zamisli koliko stvari radi protiv pacijenata: katastrofalni kadrovi koje izbacuje medicinski fakultet, sasvim sigurno najsramnija institucija u zemlji sirokog sramotnog potencijala. Snebivljiv ministar, Miskovicev kadar na celu zdravstvenog fonda, zastarela oprema i nedostatak para. Cekaj, ima jos. Veliki porast srcanih i malignih oboljenja kao posledica akumuliranog stresa i lose ishrane. Nizak nivo higijene, lekovi sumnjive kolicine aktivne supstance, sport sveden na nivo malih ekrana... Najbolja preporuka je apstinencija od bolesti, sve ostalo vodi u neizvesnu buducnost.
Nešto ne verujem, da će tako olako pristati na to da nisu bezgrešni...A ovaj drugi pasus, kad čovek pročita, kao da je pročitao odlomak iz horor priče... Sve sa zaključkom... I, da bude najgore, tačan je od reči do reči... Edited by radisa
Link to comment
Dobro je ako te najvise nervira samo odbijanje lekara da prihvate gresku, posto ce se tvoj problem najlakse resiti. Tu negde procenjujem limite poboljsanja zdravstvenog sistema u narednom periodu. Sve ostalo, jebiga.Zamisli koliko stvari radi protiv pacijenata: katastrofalni kadrovi koje izbacuje medicinski fakultet, sasvim sigurno najsramnija institucija u zemlji sirokog sramotnog potencijala. Snebivljiv ministar, Miskovicev kadar na celu zdravstvenog fonda, zastarela oprema i nedostatak para. Cekaj, ima jos. Veliki porast srcanih i malignih oboljenja kao posledica akumuliranog stresa i lose ishrane. Nizak nivo higijene, lekovi sumnjive kolicine aktivne supstance, sport sveden na nivo malih ekrana... Najbolja preporuka je apstinencija od bolesti, sve ostalo vodi u neizvesnu buducnost.
Ovo je bolelo.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...