Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

У праву си, ставио сам Malek-a јер ми је његова верзија некако највише легла у односу на друге. 

Link to comment

eh da, konacno sam pronasla omiljetu konpoziciju i verziju [vazno - sto se mene tice, ni jedna druga nema tu magiju] gosna Rahmanjinova.... ljubitelji klasicne muzike su svakako obelezili dan njegovog rodzenja od pre par dana

 

 

Link to comment

Slusao je neko "Lica Persefone" mlade kompozitorke Mise Cvijovic? Skoro je izvedeno na Kolarcu, ali ne nalazim nikakav audio/video snimak, a bas me zanima. Ako neko naleti negde, nek javi :)

 

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1585268

https://www.danas.rs/kultura/zvezda-je-rodjena-3/

 

Quote

Miša Cvijović, mlada kompozitorka koja skreće pažnju upečatljivim stvaralačkim jezikom i delikatnom misaonošću, objašnjava da je njena kompozicija inspirisana grčkom boginjom Persefonom koju "Homer je opisuje kao veličanstvenu princezu podzemnog sveta, koja sprovodi u delo kletve ljudi na dušama mrtvih. Mit o njenoj otmici je personifikacija vegetacije koja buja u proleće i povlači se u zemlju nakon žetve, te sam ja taj dualizam formalno predstavila kao diptih ZimaU Hadu i LetoNa Zemlji".

 

Link to comment

BG Filharmonija je predstavila program za iducu sezonu, ovaj deo sa koncertima za bebe mi je posebno zanimljiv:

 

Quote

* Sasvim nova i neočekivana stvar jesu „Koncerti za bebe“! Kako ste zamislile ovaj ljupki dodatak na zvaničnu koncertnu sezonu?

AR i DM: Jedan od naših najvažnijih strateških ciljeva je edukacija. Skoro deceniju unazad, svake godine u Filharmoniju dođe oko 6.000 dece koja prate naše različite programe, predviđene za uzrast od 3-4 godine, pa naviše. Shvatili smo da se srećemo sa sve više situacija da ljudi na naše dečije programe dovode i bebe. I pored velike buke koja ponekad vlada na sceni i u publici, pravo je zadovoljstvo videti ih kako puze ili spavaju u majčinom krilu dok traju koncerti. Zato smo rešili da napravimo poseban program, u trajanju od oko 30-ak minuta sa uspavankama, u izvođenju orkestra, koje će, nadamo se, prijati i mamama i bebama. Svakako se nadamo da će to jednog dana biti ona publika koja će – spremna za neke nove ideje – slušati naše večernje koncerte u novoj dvorani Beogradske filharmonije.

 

https://www.danas.rs/kultura/bacanje-publike-u-nesvest/

Link to comment

Kao dugogodišnji pretplatnik oduševljen sam idejom da se dovede gomila beba na koncert (koje će tamo da kmeče i iritraju ozbiljnje ljubitelje muzike). A ovo sa 6,000 dece je smešno, često prodje koncert da nisam u sali video i jedno dete...

Link to comment

Ne čitaš pažljivo, imaju posebne programe za decu a ovo bi bili posebni koncerti za majke sa bebama, tj. tako ja vidim tu najavu. Imaš inače takve događaje već u Beogradu, KCB organizuje povremeno (mislim da se program zove Baby Artish), moja drugarica je vodila svog malog i bilo im je super.

Niko tebe neće dirati.

 

Link to comment

Mislim da im je ovo pogrešan pristup, pre svega zato što će decu (ili unuke) dovoditi oni koji redovno idu sa mnom na Kolarac, znači ljudi koji svoje najmladje vode i na manifestacije koje si pomenula.

 

Ako društvo zaista želi da nešto uradi na ovom planu, onda to mora da počne od bazičnog, znači uz edukaciju kroz medije i školstvo, a ja nisam siguran da ima dobre volje (a i sposobnosti) za tako nešto...

Edited by Jeremija
Link to comment

Ja naprosto ne razumem zasto bi ovakva ideja smetala nekome i vodila se kao pogresna.

 

Ako mozemo za tren da zaboravimo tu ideju edukacije i viseg cilja, nije li sasvim lepo da postoji nesto ovakvo gde bi i roditelji sa veoma malom decom mogli da dodju i da uzivaju, a sa njima i (postepeno) deca? Bas kao sto postoje i predstave za takvu publiku. To se sve uspesno praktikuje u mnogim drugim zemljama. 

 

Mislim takodje da deca afinitet prema ovakvoj vrsti muzike (i vida zabave i uzivanja) stecu ipak cesce preko nekog ukucana, bliske osobe ili neke osobe/organizacije kojoj je stalo do neceg (tipa moje mame i jos jedne zene u kraju koje bi vodile i tudju decu sa mnom), nego preko skole. Takodje znam mnogo odraslih koji su uspesno preobraceni u ljubitelje zavhaljujuci prijateljima i partnerima. A ako se napravi jos vise dostupnog prostora za decu, to ce sigurno automatski podstreknuti i nesto novih lica.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

ne vidim tu ništa pogrešno i mislim da je to jedan od najefikasnijih načina da zainteresuješ decu za klasiku. čudi me da ovo ne postoji od ranije.
edukacija kroz medije i školstvo? pojasni, daj neki grubi shematski predlog. uostalom, reč edukacija je tu pogrešna. možda zabava ili otkriće, koji će zainteresovanu decu da povedu dalje. a i džaba ti mediji i školstvo ako nema koncerata za decu na koju ona mogu da odu a da ne smetaju odraslima.
delim mišljenje sa imwp da to ide drugačijim putem.

Link to comment
Ja naprosto ne razumem zasto bi ovakva ideja smetala nekome i vodila se kao pogresna.
 
Ako mozemo za tren da zaboravimo tu ideju edukacije i viseg cilja, nije li sasvim lepo da postoji nesto ovakvo gde bi i roditelji sa veoma malom decom mogli da dodju i da uzivaju, a sa njima i (postepeno) deca? Bas kao sto postoje i predstave za takvu publiku. To se sve uspesno praktikuje u mnogim drugim zemljama. 
 
Mislim takodje da deca afinitet prema ovakvoj vrsti muzike (i vida zabave i uzivanja) stecu ipak cesce preko nekog ukucana, bliske osobe ili neke osobe/organizacije kojoj je stalo do neceg (tipa moje mame i jos jedne zene u kraju koje bi vodile i tudju decu sa mnom), nego preko skole. Takodje znam mnogo odraslih koji su uspesno preobraceni u ljubitelje zavhaljujuci prijateljima i partnerima. A ako se napravi jos vise dostupnog prostora za decu, to ce sigurno automatski podstreknuti i nesto novih lica.
ja se slazem sa piloticom, jeremija je jedan drndos namcorasti. ko ce od matoraca i "ozbiljne" publike doci na koncert za bebe, sa uspavankama. a pogotovo ne mogu da zamislim da nekom to moze da smeta. ( moze kaf dovedu zivahnu decu na nekog betovena, baha,.... gde se skoncentrises i hoces da slusas delo bez ometanja, ali i ta ometanja sam dozivela jednom u sc na koncertu sa gergijevim, ali mi ni tad nije smetao metez klinaca.

Sent from my Tesla SP3.2 Lite using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...