Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

22 minutes ago, James Marshall said:

Disonanca (po meni) mora da stoji u kontekstu sa konsonancom, da bi konsonanca imala efekta. Sama po sebi nema neku svrhu.

Ja sam čitao Adorna na studijama filozofije, nisam ni ja ljubitelj, premalo muzike, generalno su filozofi dosta nemuzički tretirali muziku, više volim čitati muzičare kad pišu filozofiju nego obrnuto.

Recimo jedan od boljih tekstova koje sam čitao na ovi temu (moderni muzički sistemi i čemu sve to) jeste od Hindemita, zove se "Umiruće vode".

 

 

 

Prepostavljam da nisi veliki fan Captain Beefhearta ili industriala?

Link to comment

@James Marshall

 

Iz knjige koju si mi preporucio: 

However, the music-theoretical expansion of his deliberations was accompanied by an increasing polemic against the New Music of that time. Hindemith accused it of recklessly irresponsible, blindly progressive thinking borrowed from science that he, already in 1995, regarded as being propelled into an ecological catastrophe. He criticised the New Music of the 1950s as follows: «Of course new horizons have been opened up, but the expanses that one beholds are like those of endless seas and deserts of sand, where it is impossible for mankind to settle.» 

 
Link to comment

Hvala, James. E, dodao bih ipak jos nesto. Verovatno ne postoji bolji nacin da se docaraju emocije bola i straha, kao i stanje ludila od atonalne muzike, tako da bih rekao da ona  ima svoje mesto u dramskim delima.

Link to comment

Ne, naravno, mada to po meni spada u neku širu kategoriju "disonance". Konsonanca, harmonija, je tu manji dio, po pravilima koja smo u mogućnosti da spoznamo, i najljepše se osjećamo kad smo u tom domenu poznatog, osvjetljenog, uređenog, ostatak koji nas okružuje je mrak, nepoznato, koje izaziva nemir 

Link to comment

Nisam neki preveliki ljubitelj, moram priznati, ono što me najviše odbija jeste loše pjevanje, mada sam se tu opekao najviše kod nas, a propos lošeg pjevanja. Dok sam živio u pečalbi koristio sam priliku da slušam dobre opere sa dobrim izvođačima i malo mi je to omekšalo stav. Najdraža mi je "Madam Baterflaj" ali možda više zbog teme i okruženja (Japan). 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...